امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۵:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87376
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تعیین رئیس دانشگاه تهران با عملکردی خلاف معمول صورت گرفته و گویا قصد ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تعیین رئیس دانشگاه تهران با عملکردی خلاف معمول صورت گرفته و گویا قصد پایان دادن به این روند هم نیست زیرا امروز و فرداها برای اعلام نام رئیس دانشگاه حدود 4 ماه به طول انجامیده نیست.

* سرپرستی بیش از 3 ماه امید در دانشگاه تهران

به طور معمول تعیین رئیس دانشگاه‌ها به این صورت است که پس از پایان حکم رئیس قبلی وزیر علوم فردی را به عنوان سرپرست تعیین کرده و نام وی یا فرد دیگری را به عنوان گزینه ریاست به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌کند تا این شورا صلاحیت‌های فرد موردنظر برای ریاست دانشگاه را بررسی کند و پس از تائید شورا آن فرد به عنوان رئیس دانشگاه حکم می‌گیرد.

معمولا زمان سرپرستی فردی که به عنوان سرپرست دانشگاه اعلام می‌شود بیش از 3 ماه نیست، در حالیکه از زمان سرپرستی محمدحسین امید در دانشگاه تهران 3 ماه و 17 روز می‌گذرد.

* تعیین معاون وزیر به عنوان سرپرست دانشگاه

 بهمن‌ماه سال گذشته حکم فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه تهران پایان یافت، وزیر علوم پس از پایان یافتن حکم فرهاد رهبر عدم ادامه همکاری با وی را اعلام کرده و محمدحسین امید معاون اداری مالی خود را به عنوان سرپرست دانشگاه تهران برگزید.

پس از این اقدام وزیر علوم، بسیاری از کارشناسان بر این عقیده بودند که وزیر اگر هنوز فردی را به عنوان رئیس دانشگاه تهران در نظر نگرفته بود می‌توانست اجازه دهد تا فرهاد رهبر به کار خود ادامه دهد و پس از درنظر گرفتن فردی برای ریاست دانشگاه، عدم ادامه همکاری با وی را اعلام می‌کرد.

در هر صورت محمدحسین امید در روز 29 بهمن سال 92 با حفظ سمت در معاونت مالی و اداری وزارت علوم به عنوان سرپرست دانشگاه تهران نیز معرفی شد و همزمان به دو مسئولیت مهم در معاونت مالی اداری وزارت علوم و سرپرستی مادر دانشگاه‌های کشور رسیدگی کرد.

امید اعلام کرد که رئیس دانشگاه در یک اقدام جدید و از طریق برگزاری انتخابات در دانشگاه تعیین می‌شود.

* انتخاباتی عمل کردن در تعیین رئیس دانشگاه برخلاف نظر رئیس جمهور

قرار شد در سال جدید کمیته تعیین رئیس دانشگاه تشکیل شده و انتخابات برگزار شود که همین کار صورت گرفت.

کمیته متشکل از 50 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران تشکیل شد و به بررسی گزینه‌های مورد نظر پرداخت.

در همین حین این مسائل مطرح بود که افراد این شورا چگونه و با چه شاخص‌هایی انتخاب شدند، رای گیری‌ها با نظارت چه کسی و بر چه مبنایی صورت گرفت، گزینه‌ها چطور انتخاب شدند.

بر اساس گزارش های موثق، اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی نسبت به نحوه تعیین رئیس دانشگاه به این شکل شدیدا معترض بوده اند به طوریکه در سه جلسه اخیر این شورا، چندین تن از اعضا اعتراض خود را بیان داشته و خواستار توقف این روند غلط شده اند؛ رئیس جمهور نیز به وزیر اعلام کرده است که روسای دانشگاه را به صورت انتخاباتی تعیین نکند.

با وجود مخالفت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستور رئیس جمهور، وزیر علوم به عملکرد انتخاباتی خود در رابطه با رئیس دانشگاه تهران ادامه داد و از میان 6 گزینه مطرح شده در کمیته تعیین رئیس دانشگاه ( محمدحسین امید، نیلی احمدآبادی، رحیمیان، کمره‌ای، موسوی،حسین حسینی) رای گیری شد.

پس از این انتخابات اعلام شد 3 گزینه که بیشترین رای را داشتند به وزیر علوم معرفی شدند و وزیر علوم اعلام کرد که به زودی نام فرد موردنظر را به شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام می‌کند تا پس از تائید فرد معرفی شده از سوی اعضای شورا، رئیس دانشگاه منصوب شود.

پس از مدتی که از این انتخابات گذشت و رئیس دانشگاه معرفی نشد خبرنگاران در روز 29 اردیبهشت ماه در رابطه با زمان معرفی رئیس دانشگاه تهران از وزیر علوم سوال کردند که وی گفت: در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی که 13 خرداد برگزار می‌شود نام رئیس دانشگاه تهران را مطرح می‌کند تا اعضای شورایعالی نظر خود را اعلام کرده و تائید یا عدم تائید فرد موردنظر بررسی شود. دو هفته صبر کنید تا نام رئیس دانشگاه تهران را بدانید.

وزیر علوم با وجود دستور رئیس جمهور مبنی بر انتخاباتی عمل نکردن در تعیین رئیس دانشگاه به عملکرد انتخاباتی خود ادامه داد، فردی را که پست مهمی در وزارتخانه دارد به عنوان سرپرست دانشگاهی که نماد آموزش عالی کشور است برگزید و حدود 4 ماه که سرپرست دانشگاه مشغول به کار است هنوز رئیس دانشگاه را منصوب نکرده و حتی نام وی را به اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام نکرده است.

شنیده‌ها حاکی از این است که محمدحسین امید سرپرست فعلی دانشگاه تهران به عنوان رئیس دانشگاه نیز معرفی می‌شود ولی اینکه چرا وزیر علوم در این رابطه تعلل می‌کند سوالی است که مسئولان وزارت علوم آن را بی پاسخ گذاشته‌اند.

محمدمهدی زاهدی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، می گوید: مطمئن باشید که اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی به وظایف خود عمل کرده و در این رابطه به وزیر علوم تذکر می‌دهند، انتظار داریم وزیر علوم در نوع تعیین ریاست دانشگاه‌ها تجدیدنظر کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار