امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8739
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۸
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری تشریح برنامه‌های سال 92 تماشاخانه «آو» با حضور مدیران این مجموعه برگزار شد. سهیل اعرابی مدیر اجرایی سالن ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری تشریح برنامه‌های سال 92 تماشاخانه «آو» با حضور مدیران این مجموعه برگزار شد.

سهیل اعرابی مدیر اجرایی سالن نمایش «آو» گفت: سال جدید را با ادامه اجرای عمومی نمایش «مل پامنی» آغاز کردیم و سپس برنامه‌ای برای اجرای همین اثر در طبیعت و غار درنظر گرفته شد بود که برای علاقه‌مندان به اجرا درآمد.

وی افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی نمایشنامه‌نویسی خلاق با دست چپ که توسط دریا صداقت اداره می‌شود نیز از برنامه‌های سال جدید است که از ابتدای امسال آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

اعرابی تصریح کرد: ادامه اجرای عمومی آثار گروه‌های دیگر متقاضی به روی صحنه بردن نمایش خود در این مجموعه را نیز برای سال جدید درنظر قرار خواهیم داد که با عنوان ایوان تماشا شناخته می‌شود و در همین راستا نمایش «لابیرنت» به کارگردانی علی پروشانی در مجموعه ما برای تماشاگران به اجرا درمی‌آید.

مدیر اجرایی تماشاخانه «آو» با اشاره به فرا رسیدن ایام تابستان به برگزاری از تصمیم گروه برای برگزاری برنامه‌های مشترک با گروه‌های نمایشی دیگر خبرداد و گفت: در فصل تابستان برنامه‌های مشترکی را با گروه‌های تئاتری برگزار خواهیم کرد، با گروه تئاتر لیو صحبت‌هایی شده و تصمیم داریم برنامه‌های مشترکی با یکدیگر داشته باشیم. همچنین برنامه‌ای برای برگزاری جشنواره‌ای در تابستان داریم که هدف از این کار فراهم کردن امکان اجرای آثار نمایشی برای گروه‌هایی است که سالن‌های اصلی موجود در سطح شهر امکان اجرا و فعالیت را برای آن‌ها مهیا نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: هدف دیگر ما ایجاد فرهنگ تئاتر دیدن در میان مردم است و قصد داریم بیشتر مخاطبان غیر حرفه‌ای را به تماشای نمایش دعوت کنیم. می‌خواهیم مخاطبان خود را داشته باشیم و کاری کنیم تا دیدن نمایش را در سبد فرهنگی خانواده خود قرار بدهند.

مدیر اجرایی تماشاخانه «او» ادامه داد: برنامه دیگر ما «سفر تئاتر» خواهد بود که در قالب آن به نقاط مختلف کشور سفر کرده و برای مخاطبان و همراهان خود به اجرای نمایش می‌پردازیم که برنامه و شهرهای مورد نظر به زودی اطلاع رسانی‌ می‌شود.

وی اضافه کرد: در سال جدید همچنین برنامه «عصرانه و چای با ادبیات نمایشی» را ادامه می‌دهیم که محوریت آن بررسی نوشته‌های نویسندگان مطرح جهان خواهد بود که تا به امروز به سوفوکل، سکشپیر و برشت تعلق داشته و طی آن آثار این نویسندگان خوانش شده است.

اعرابی در ادامه همچنین به برگزاری کلاس‌های تئوری تئاتر در تماشاخانه «آو» اشاره کرد و اظهار داشت: در همین راستا کلاس‌هایی با عنوان «تاختن به سرزمین‌های تاریک» را برگزار می‌کنیم که با دوره «آنچه از تئاتر می‌نمی‌دانیم» شروع شد که بررسی فلسفی، هنری و تاریخی تئاتر با استفاده از قواعد ریاضی، فلسفه و مباحث ترمودینامیکی را دربر می‌گرفت.

مدیراجرایی مجموعه تماشاخانه «آو» گفت: ادامه برنامه‌هایی با عنوان «نقد دیدن» نیز ادامه پیدا می‌کند که طی آن گروه ما به تماشای آثار نمایشی دیگر گروه‌ها می‌پردازد و همچنین درنظر داریم ارتباط بین‌المللی خود با هنرمندان بین‌المللی را بیشتر کنیم و احتمالا اجرای مشترک آثار نمایشی در دستور کار قرار می‌گیرد همین‌طور از آنها برای اجرا در تماشاخانه آو از آنها دعوت خواهیم کرد.

وی ضمن اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در دیگر استان‌های ایران ادامه داد: در این برنامه کارگاه‌های آموزشی بازیگری به شیوه مورد نظر گروه «آو» را در استان‌های تبریز، اصفهان و شیراز برگزار می‌کنیم که در پایان با اجرای عملی یک نمایش توسط هنرآموزان کلاس‌ها خروجی کارگاه‌ را متوجه خواهیم شد.
 
سهیل اعرابی در انتها به چاپ کتاب عکس‌های اجرای آثار نمایشی گروه آو در صورت همکاری هنرمندان عکاس اشاره کرد و گفت: احتمال دارد مجموعه عکس‌ها را ابتدا در قالب نمایشگاه به معرض دید علاقه‌مندان قرار دهیم و همچنین درنظر داریم به عنوان حامی مالی کتاب «قلمرو ناشناخته» را نیز با همکاری یکی از انتشاراتی‌های کشور به بازار نشر ارائه کنیم. 

در ادامه این نشست بابک مهری مدیر و کارگردان گروه نمایش «آو» در تکمیل صحبت‌های اعرابی بیان کرد: تئاتر امروز در فرهنگ ما بیشتر شکل مبارزه‌ای و کار سخت فکری را پیدا کرده و به نوعی می‌توان گفت از جنبه سرگرمی‌سازی آن بیش از پیش غافل شده‌ایم. به نظر من قدرت اصلی در این است که اول نمایشی جذاب و گیرا ساخته شود، سپس اگر حرفی یا مفهمومی برای انتقال دارد در خلال اجرا بیان کند.

سرپرست گروه تئاتر«آو» گفت: هدف ما اجرای تئاتر در خارج از شهر است و تصمیم داریم یک محل ثابت در طبیعت پیدا و آن را برای اجرای تئاتر تعریف کنیم، تئاتری که تماشاگر در آن در حرکت و لذت باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار