امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87409
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «اسکای نیوز»، مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی در دادگاه عالی قانون اساسی مصر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «اسکای نیوز»، مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی در دادگاه عالی قانون اساسی مصر در منطقه المعادی در نوار ساحلی رود نیل در قاهره آغاز شد.
تدابیر شدید امنیتی در اطراف دادگاه قانون اساسی مصر اتخاذ شده است و این مراسم پوشش رسانه‌ای قابل توجهی دارد.
تعداد زیادی از سران و رهبران کشورهای جهان و آفریقا شاهد سوگند خوردن السیسی هستند.
همه روسای جمهور مصر پیش از «محمد مرسی» در برابر پارلمان سوگند خورده بودند. با توجه به انحلال پارلمان مصر بعد از برکناری مرسی، السیسی در برابر شورای عمومی دادگاه قانون اساسی سوگند یاد می‌کند.
در این مراسم تنها هیأت ها و سران مصری حق حضور در دادگاه عالی قانون اساسی را دارند و هیچ یک از میهمان خارجی در این مراسم حضور ندارند. 
«ابراهیم محلب» نخست وزیر مصر، «احمد الطیب» شیخ الازهر، «پاپ تواضروس دوم» رهبر مسیحیان مصر، کابینه دولت، «حازم الببلاوی» نخست وزیر پیشین مصر، «کمال الجنزوری» نخست وزیر پیشین مصر، «نبیل العربی» دبیر کل اتحادیه عرب و «عمرو موسی» رئیس کمیته تدوین قانون اساسی از حاضران در مراسم تحلیف السیسی هستند.
خانواده السیسی نیز در میان میهمانان ویژه دادگاه عالی قانون اساسی حضور داشتند و مراسم تحلیف السیسی را از نزدیک شاهد بودند.

 دادگاه عالی قانون اساسی مصر عالی ترین مقام قضائی مصر است که رئیس جمهور منتخب باید در برابر شورای عمومی دادگاه قانون اساسی سوگند یاد کند و اعضای این شورا از میان قضات با تجربه انتخاب می‌شوند. 
محمد مرسی تنها رئیس جمهور مصر بود که بیش از چند بار سوگند یاد کرده بود، مرسی بعد از سوگند یاد کردن در برابر دادگاه عالی قانون اساسی در میدان تحریر و دانشگاه قاهره نیز سوگند یاد کرده بود.
السیسی در 5، 6 و 7 خرداد 1393 (26، 27 و 28 می 2014 میلادی)، برای تصدی ریاست جمهوری مصر با حمدین صباحی رقابت کرد و با کسب 96٫91 درصد آراء (23٫780٫104 رأی) رئیس جمهور مصر شد.
در مراسم تحلیف السیسی پس از قرائت قرآن، «ماهر سامی» معاون رئیس شورای عمومی دادگاه قانون اساسی سخنرانی کوتاهی اجرا کرد.
«انور العاصی» معاون رئیس دادگاه قانون اساسی نیز در این مراسم سخنرانی کرد و از «عدلی منصور» برای اداره کشور در طول یک سال گذشته تقدیر کرد.
عبدالفتاح السیسی با قرائت قسم رسما به عنوان رئیس جمهور مصر سوگند یاد کرد و قسم خورد که نظام جمهوری را در مصر پاس بدارد، به قانون اساسی احترام بگذارد، منافع ملی و مردم را پاس بدارد و تمامیت ارضی کشور را حفظ کند.
 

عبدالفتاح السیسی به عنوان رئیس جمهور مصر در سایه مشکلات اقتصادی و امنیتی کشور،  چهار سال پر تنش و پر چالش را پیش رو خواهد داشت.
السیسی برای دریافت حکم ریاست جمهوری از «عدلی منصور» رئیس جمهور پیشین که در طول یک سال گذشته مسئولیت اداره کشور را بر عهده داشت، راهی کاخ اتحادیه شد. 
مقامات مصری برای اجرای مراسم تقدیم حکم ریاست جمهوری به السیسی، وارد کاخ ریاست جمهوری  اتحادیه شدند. نمایندگان و میهمانان خارجی نیز برای حضور در این مراسم راهی کاخ اتحادیه شدند.
امیر کویت برای حضور در مراسم تقدیم حکم ریاست جمهوری به السیسی، وارد کاخ اتحادیه شد و مورد استقبال عدلی منصور قرار گرفت. 
السیسی قرار است بعد از امضای حکم ریاست جمهوری، در کاخ اتحادیه سخنرانی کند. 
ولیعهد ابوظبی به عنوان نماینده امارات متحده عربی وارد برای حضور در مراسم تقدیم حکم ریاست جمهوری به السیسی، وارد کاخ اتحادیه شد.
برخی گزارش‌های رسانه‌ای مصری حاکی است که سفیر قطر نیز در قاهره حضور دارد که ممکن است برای حل و فصل اختلاف‌ها در مراسم حضور داشته باشد.
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد کاخ اتحادیه در شرق قاهره شد.
نبیه بری رئیس پارلمان لبنان برای شرکت در مراسم تقدیم حکم ریاست جمهوری به السیسی، وارد کاخ اتحادیه شد.حمد بن عیسى آل خلیفه پادشاه بحرین نیز در مراسم تقدیم حکم ریاست جمهوری به السیسی، حضور پیدا کرد.
«امیر سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد عربستان وارد فرودگاه قاهره شد.
تدابیر شدید امنیتی در اطراف کاخ ریاست جمهوری اتحادیه در شرق قاهره اتخاذ شده و نیروهای امنیتی در خیابان‌های منتهی به کاخ اتحادیه استقرار یافته‌اند.
جنگنده‌های ارتش مصر در آسمان میدان التحریر پرواز‌های نمایشی اجرا می‌کنند.
ولیعهد عربستان وارد کاخ اتحادیه شد و «عبدالله دوم» پادشاه اردن وارد فروگاه قاهره شد.
شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر پیام تبریکی به مناسبت برگزاری مراسم تحلیف السیسی برای وی ارسال کرد.
پادشاه اردن وارد کاخ ریاست جمهوری اتحادیه شد و مورد استقبال عدلی منصور قرار گرفت.
«حسین امیر عبداللهیان» معاون عربی آفریقای وزیر خارجه ایران در میان میهمانان بین المللی در کاخ اتحادیه حضور یافت.
«عبدالفتاح السیسی» وارد کاخ اتحادیه شد. توپخانه‌ ارتش مصر به نشانه احترام به السیسی ۲۱ گلوله توپ شلیک کرد. رئیس جمهور مصر از رهبران و سران کشورهای عربی از جمله معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران در کاخ اتحادیه استقبال کرد.

عدلی منصور رئیس جمهور پیشین مصر که برای دوره یک ساله به عنوان رئیس جمهور مسئولیت اداره کشور را داشت ضمن تبریک به السیسی تأکید کرد که روند اجرای نقشه راه ادامه خواهد داشت. 
وی همچنین از همه کشورهایی که از اراده و خواست مردم مصر حمایت کردند، تقدیر کرد و اعلام کرد که مصر کشورهایی که در سختی از این کشور حمایت کردند را فراموش نخواهد کرد.
عبدالفتاح السیسی نیز از همه افرادی که در این مراسم حضور پیدا کرده‌اند تقدیر کرد و به آنها خوش آمد گفت و اعلام کرد که این مراسم برگ تازه ای در تاریخ مصر است. 
وی همچنین تأکید کرد که ریاست جمهوری مصر یک مسئولیت بزرگ و با ارزش است و این کشور شاهد یک لحظه تأثیر گذار در تاریخ است.
وی تأکید کرد که این کشور به دنبال آن است که با تلاش بار دیگر جایگاه منطقه‌ای و جهانی خود را بازیابد.
السیسی همچنین ضمن تقدیر ویژه از پادشاه عربستان از طرح ملک عبدالله برای برگزاری نشست دوستان مصر به منظور کمک در زمینه بازسازی و کمک مالی به مصر خبر داد.
عبدالفتاح السیسی و عدلی منصور حکم انتقال قدرت و تقدیم حکم ریاست جمهوری به السیسی را امضا کردند.
این اولین بار در تاریخ مصر است که دو رئیس جمهور قدرت را به یکدیگر در مراسمی بین المللی تحویل دادند.
انتهای پیام/ب  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها