امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8743
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۸
تعداد بازدید: 104
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی طی سخنانی گفت: ما از جمع‌های نخبگان و فرهیختگان حوزوی توقع همکاری و همیاری در راستای حل مشکلات نظری نظام را داریم.

موفقیت همه طرح‌ها در کشور به موفقیت طرح تحول و ارتقای در علوم انسانی وابسته است

وی افزود: موفقیت همه طرح‌ها در کشور به موفقیت طرح تحول و ارتقای در علوم انسانی وابسته است و این طرح هم مانند هر طرح دیگری، محتاج به نقشه راه است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ترسیم این نقشه راه که باید شامل مشخصات نقطه عزیمت و نقطه مطلوب و همچنین راه وصول به آن است باید در مراکزی مانند این مرکز تدوین و ترسیم شود.

هر طرح جامع و متقن مورد حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار خواهد گرفت

مخبر دزفولی گفت: هر طرح جامع  و متقن از جانب هر نهاد علمی و پژوهشی که به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود، مورد حمایت نامحدود این نهاد قرار خواهد گرفت.

وی افزود: تلاش در مسیر تحول و ارتقای در علوم انسانی به شورای تخصصی مربوطه منحصر نمی‌باشد و همه نهادهای علمی و پژوهشی  از جمله نهادهای حوزوی با هماهنگی شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توان و باید وارد این طرح عظیم شوند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: هر نهادی که در این مسیر فعالیت کند و زودتر به نقطه مطلوب برسد، موفقیت بزرگی را نصیب نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.

باید تحت مدیریت کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی از کارهای موازی جلوگیری کنیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته باید در این باره، تحت مدیریت کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی  از کارهای موازی که موجب اتلاف منابع می‌شود، جلوگیری کنیم.

وی در ادامه در جلسه مشترک با مسئولان پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: بنده با مجموعه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از زمانی که تحت عنوان دفتر همکاری های حوزه و دانشگاه فعالیت می کرد، آشنا هستم و در جریان خدمات این نهاد خدمتگزار قرار دارم.

وی افزود: امروز و بعد از چندین سال از فعالیت نهادهایی از این دست، باید منصفانه و با دقت بسنجیم که چقدر کار شده و چقدر کار مانده است.

دبیر شورای عالی  انقلاب فرهنگی ادامه داد: این مجموعه باید با هماهنگی شورای تخصصی حوزوی کمک رسان شورای عالی انقلاب فرهنگی در انجام وظائفش باشد.

موضوع تحول و ارتقای علوم انسانی در این دوره حتما محقق خواهد شد

مخبر دزفولی ضمن اشاره به موضوع تحول و ارتقای در علوم انسانی به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بعد از انقلاب تا کنون دو بار موضوع تحول و ارتقای در علوم انسانی در دستور کار قرار گرفته که در هر دو بار به عدم موفقیت منجر شده و این بار که به اهتمام رهبر معظم انقلاب این موضوع در دستور کار نهادهای علمی کشور است، به فضل الهی موضوع تحول و ارتقای علوم انسانی در این دوره حتما محقق خواهد شد.

وی افزود: همه دلسوزان نظام باید در این موضوع و موضوعاتی از این دست تمام توان خود را پای کار بیاورند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی دست هر فرد یا نهاد دلسوزی که برای برآورده کردن این نیازهای نظام اسلامی پا پیش بگذارد را به گرمی می فشارد.

در موضوع تحول و ارتقای علوم انسانی نهادهای حوزوی باید وارد کار شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر منحصر نبودن نهادهای فعال در زمینه تحول و ارتقای علوم انسانی به نهادهای فعال در حال حاضر گفت: در موضوع تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان متولی اصلی این کار معتقد است که نهادهای حوزوی با هماهنگی شورای تخصصی حوزوی باید در کنار شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی وارد کار شوند.

وی افزود: این نگاه ما از این دید کلان نشات می‌گیرد که همه موظفند تا منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی را تحقق ببخشند و تنها بخشی از کار بر دوش نهادهای رسمی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما این تجربه موفق را در تدوین نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و... مشاهده کردیم و هم چنان معتقدیم این تجربه یعنی به پای کار آوردن همه دلسوزان در یک چهارچوب مشخص موفق است.

رفع مشکل اعضای هیئت علمی مراکز پژوهشی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است

مخبر دزفولی ضمن اشاره به سخنان یکی از حضار در جلسه گفت: رفع مشکل اعضای هیئت علمی مراکز پژوهشی و رفع تبعیض بین این افراد و اعضای هیئت علمی مراکز آموزشی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است و انشاءالله با اصلاح آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی مرکز آموزشی و پژوهشی این مشکل مرتفع خواهد شد.

وی افزود: مسلما ارزش یک طرح پژوهشی چندین برابر یک مقاله است و باید این موضوع و موضوعاتی مانند این مد نظر قرار گیرد.

باید متون آموزشی علمی، متقن و بر پایه مبانی معرفتی اسلام تدوین و تالیف شوند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به سخنان یکدیگر  از حضار در جلسه ادامه داد: در زمینه تحول و ارتقای در علوم انسانی مشکل متون آموزشی به وضوح مشاهده می‌شود و باید متون آموزشی علمی، متقن و بر پایه مبانی معرفتی اسلام تدوین و تالیف شوند.

آثار تحول در علوم انسانی باید در متن زندگی مردم مشاهده شود

رئیس شورای مهندسی فرهنگی گقت: آثار تحول در علوم انسانی باید در متن زندگی مردم مشاهده شود.

وی افزود: اگر طبق نقشه جامع علمی کشور چرخه ایده تا بازار برای تولید ثروت در کشور ترسیم شده است، ترسیم چگونگی توزیع عادلانه این ثروت وظیفه متخصصان در علم اقتصاد اسلامی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فلسفه تعلیم و تربیت که در شورای تخصصی حوزوی به عنوان مبنای نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین شده بود، خوشبختانه مورد تائید رهبر معظم انقلاب واقع شد و معظم له بر ادامه آسیب شناسی نظام تعلیم و تبیت بر طبق مبانی فکری و معرفتی اسلام تاکید فرمودند.

امتیاز دهی به اعضای هیئت علمی تابع تلاش آنان در مسیر اولویت‌های کشور باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: باید نظام امتیاز دهی به اعضای هیئت های علمی تابع تلاش آنان در مسیر اولویت های کشور باشد.

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه یکی از ارکان تحولات علمی و فرهنگی در جامعه است

وی در پایان ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در این پژوهشگاه گفت: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه یکی از ارکان تحولات علمی و فرهنگی در جامعه است و ارتباط این پژوهشگاه با بدنه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیشتر شود.

مفاهیم علوم انسانی باید از رسوبات نگاه مادی غرب پاکسازی شوند

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ادامه اظهار داشت: شورای حوزوی با سفارش شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند نقش ناظر در طرح‌های تحقیقاتی را بر عهده بگیرد

وی گفت: شورای تخصصی حوزوی به عنوان حلقه واسطه بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه علمیه با سفارش شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند نقش ناظر در طرح های تحقیقاتی را بر عهده بگیرد.

پارسانیا عنوان کرد: باید برای تحول در علوم انسانی، قالب‌های گفتمانی تحمیل شده از غرب را درهم بشکنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مفاهیم علوم انسانی باید از رسوبات نگاه مادی غرب پاکسازی شوند. همچنین حوزه علمیه باید در این طرح کلان، به طور جدی وارد عرصه شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار