امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87459
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایرس مارینا بلاندون نایب رییس مجلس نیکاراگوئه و جمعی از نمایندگان مجالس آمریکای ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایرس مارینا بلاندون نایب رییس مجلس نیکاراگوئه و جمعی از نمایندگان مجالس آمریکای لاتین که به منظور شرکت در بیست و پنجمین سالگرد رحلت بیانگذار انقلاب اسلامی به کشورمان سفر کرده‌اند، امروز یکشنبه 18 خردادماه با علی لاریجانی رئیس مجلس دیدار و گفت‌وگو کردند.

لاریجانی در این دیدار با یادآوری سابقه روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکا لاتین، گفت: احترام زیادی به مردم و رهبران آمریکای لاتین قائلیم و مواضع مستقل و ضد استکباری آنها مورد ستایش مردم ایران قرار دارد.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران و مجموعه کشورهای آمریکای لاتین هم منافع مشترک و هم دشمنان مشترک دارند که این دو مولفه مهم عامل بنیادین نزدیکی ملت های بزرگ ایران و آمریکای لاتین در دو سوی کره خاکی محسوب می شود.

لاریجانی همچنین گفت: با شکست پروژه های امپریالیستی مختلف جهان، امروزه شرایط مناسبی برای همکاری و اتحاد هر چه بیشتر کشورهای آزاد اندیش و مستقل فراهم شده است.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط و مناسبات خود را با کشورهای آمریکای لاتین در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تعمیق کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخ انقلاب اسلامی ایران و مناسبات منتج به این رویداد مهم به رهبری امام خمینی (ره) گفت: امپریالیسم جهانی پس از انقلاب اسلامی ایران از هیچ اقدامی علیه استقلال و منافع مردم ایران فروگذار نکرد ولی ملت ایران شجاعانه در برابر تمام توطئه ها و دسایس مذبوحانه دشمنان خود با قدرت ایستاد و به پیشرفت های غیرقابل برگشتی در عرصه های مختلف علمی و فناوری و هسته‌ای دست یافت.

در این دیدار نیز ایرس مارینا بلاندون نایب رییس مجلس نیکاراگوئه با ابراز خرسندی از سفر به ایران، از امام خمینی (ره) به عنوان یک چهره انقلابی فناناپذیر در تاریخ مبارزات ملت های استقلال طلب در برابر استکبار آمریکا یاد کرد.

وی گفت: حضور در ایران برای شرکت در مراسم بزرگداشت یاد و نام بنیانگذار انقلاب بزرگ اسلامی ایران فرصت مغتنمی برای آشنایی ملموس با پیشرفت های قابل توجه کشور بزرگ ایران و زمینه های مختلف است و ما شاهدیم که مردم ایران در شرایط دشوار نیز قادر به کسب افتخارات زیادی شده اند.

در این دیدار همچنین نمایندگانی از مجالس کشورهای کوبا، اکوادور، بولیوی و اروگوئه نقطه نظرات خود را بیان کردند.

نماینده ونزوئلا امام خمینی (ره) را الگو و مرجع بزرگ تحولات انقلابی در آمریکای لاتین به ویژه در ونزوئلا دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با تاسی به آرمان های بنیانگذار خود نقش غیرقابل انکاری در تحولات بین المللی دارد.

همچنین نمایندگان اکوادور، بولیوی و اروگوئه بر ضرورت گسترش تعاملات و همکاری های نزدیک بین کشورهای خود و جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف مورد علاقه مشترک تاکید کردند.

در این دیدار عبدالرضا مصری و حسین امیری روسای گروه های دوستی پارلمانی ایران با ونزوئلا، نیکاراگوئه و اروگوئه نیز حضور داشتند.

مصری در نشست دیگری با نمایندگان مجالس کشورهای آمریکای لاتین که در بهارستان برگزار شد، از حضور آنان در تهران قدردانی کرد.

وی گفت: استقلال خواهی و آزادی طلبی ملت ایران با تاسی به رهنمودهای امام خمینی (ره) و روح مبارزه طلبی علیه استکبار ملت های آمریکای لاتین تحت رهبری رهبران آزادیخواه، عامل مهمی جهت تقویت همکاری های جمهوری اسلامی ایران با این کشورها و افزایش فهم مشترک از یکدیگر بوده است.

وی با یادآوری نقش گروه های دوستی پارلمانی در افزایش و تسهیل همکاری ها و روابط دوستانه میان کشورهای آمریکای لاتین و جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به جایگاه ممتاز گروه های دوستی پارلمانی در تسهیل ارتباطات میان کشورها، گروه های دوستی پارلمانی ایران آمادگی افزایش رایزنی ها و تقویت و تحکیم مراودات دوستانه با کشورهای حوزه آمریکای لاتین را دارد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تدوین دستورالعمل و برنامه کاری مستمر میان گروه های دوستی پارلمانی مربوطه را اقدامی مهم در گسترش ارتباطات طرفین ارزیابی کرد.

نمایندگان پارلمان های کشورهای امریکای لاتین نیز در این دیدار جداگانه ضمن ابراز خرسندی از شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بر تقویت همکاری ها و مراودات پارلمان کشورشان با مجلس شورای اسلامی تاکید کردند.

این نمایندگان همچنین مراودات گروه های دوستی پارلمانی را عامل مهمی در افزایش شناخت متقابل از یکدیگر ارزیابی و خواهان ارتقا ارتباط گروه های دوستی جمهوری اسلامی ایران با همتایانشان در کشورهای متبوع خود شدند.

در این دیدار نمایندگان مجالس کشورهای نیکاراگوئه، برزیل، اروگوئه، آرژانتین، بولیوی، اکوادور و روسای گروه های دوستی پارلمانی ونزوئلا و کوبا با ایران حضور داشتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار