امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87464
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عصر امروز در همایش رونمایی از ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عصر امروز در همایش رونمایی از منظومه گفتمان پیشرفت اسلامی در منویات مقام معظم رهبری که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: برخی از دوستان جوان ما مدت‌ها این دغدغه فرهنگی را داشتند و سخنشان این بود که چرا گفتمان مقام معظم رهبری که راهگشای امور جامعه است در شأن و مقام نخبگان و صاحب‌نظران به بحث گذاشته نمی‌شود.

دبیرکل جمعیت ایثارگران با تأکید بر اینکه این دغدغه منجر به برگزاری چندین نشست هم‌اندیشی نخبگان اساتید دانشگاه و حوزه و عده‌ای از جوانان خوشفکر شد، افزود: نتیجه این مذاکرات به ضرورت پژوهش و تبیین گفتمان انقلاب اسلامی با محوریت گفتمان مقام معظم رهبری منتهی شد.

وی با بیان اینکه این سؤال مطرح بود که چرا ما مبتنی بر گفتمان امام و رهبری این الگو را طراحی نمی‌کنیم، افزود: از این منظر بحث‌های جدی صورت گرفت که در چهار بخش کلی که یک بخش مربوط به قبل از تولید گفتمان و یکی مباحث نظری که در حین تولید به آن پرداخته شد، دیگری رابطه گفتمان تولید شده با نظام برنامه‌ریزی کشور و در نهایت یک بخش هم اقدامات پس از تولید گفتمان بود.

فدایی با تأکید بر اینکه هرکدام از این بخش‌ها دارای یک جمع‌بندی اجمالی است که حاصل یک کار جمعی به شمار می‌رود، افزود: در این کار امکان تکمیل شدن وجود دارد و ما دست نیاز به سوی کسانی که در مباحث فکری تلاش می‌کنند دراز می‌کنیم تا این فرآیند تنظیم شده را تقویت کنیم؛ کمک به این مسیر را یک مجاهدت می‌دانم و در واقع به عنوان یک جهاد فرهنگی به شمار می‌رود.

دبیرکل جمعیت ایثارگران بر همین اساس به یک جزوه 30 الی 40 صفحه‌ای اشاره کرد که اسناد پشتیبان تلاش کسانی است که در راستای این منظومه کار کرده‌اند، گفت:‌ اولین سؤال برای ما این بود که گفتمان به چه معناست. 

وی در ادامه به خلأ مرجع استانداردسازی مفاهیم فرهنگی و سیاسی برای نظام برنامه‌سازی کشور و فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی اشاره کرد.

فدایی ضمن تعریف گفتمان خاطرنشان کرد: هر گفتمان و نظام معنایی دارای سه رکن معرفتی، ارزشی، اخلاقی و بسیج‌کنندگی است؛ چنانچه گفتمانی بخواهد وجه بسیج‌کنندگی داشته باشد باید از زمینه‌های واقعی در جامعه برخوردار باشد.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه گفتمان مفهومی کوتاه، شفاف، فراگیر، همه‌خواه و مورد مطالبه و نیاز عموم است، گفت: ویژگی‌ها و مؤلفه‌های گفتمان باید منبعث از اعتقادات عمومی جامعه باشد. بازدارنده از تهدید و در واقع واکنش مناسب نسبت به تهدید داشته باشد.

وی در عین حال ظرفیت علم شدن و خاصیت اعتراضی نسبت به نامطلوب‌ها را یکی دیگر از ویگی‌های گفتمان عنوان کرد و اظهار داشت: در واقع گفتمان‌ها باید به سؤالات جاری پاسخ قانع‌کننده داده و سؤالات جدیدی را ایجاد و برخی از سؤالات را از دستور کار خارج کنند.

فدایی در ادامه به طبقه‌بندی گفتمان اشاره و اضافه کرد: آیا گفتمانی را که مطرح می‌کنیم دارای سلسله‌مراتب است یا خیر؛‌ هسته اصلی آن اندیشه امام (ره) است.

فدایی با تأکید بر اینکه اگر این نمونه تقویت شود نظام برنامه‌ریزی کشور را اصلاح کرده و وضع موجود را تغییر می‌دهد، گفت: باید تلاش ما در این حوزه به گونه‌ای باشد تا در صحنه بین‌المللی هم این ادعا را داشته باشیم که انقلاب امام می‌تواند زمینه تمدن اسلامی را فراهم کند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار