امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87512
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
نامدار عبدالهیان، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

نامدار عبدالهیان، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «نُرم استثنایی بودن دانش‌آموزان چقدر است و چگونه شناسایی می‌شوند؟»، اظهار داشت: این موضوع  براساس بهره‌هوشی دانش‌آموزان است.

وی افزود: بر اساس بهره‌هوشی دو استاندارد داریم؛ هر استاندارد 15 است که مجموع آن 30 می‌شود و اگر این عدد را از 100 کسر کنیم 70 می‌شود؛ بهره‌هوشی از 55 تا 70 را به عنوان دانش‌آموزان آموزش‌پذیر شناسایی می‌کنیم.

عبدالهیان با بیان اینکه سه گروه دانش‌آموزی داریم، اظهار کرد: دانش‌آموزان آموزش‌پذیر، دانش‌آموزان تربیت‌پذیر و دانش‌آموزان حمایت‌پذیر سه گروه دانش‌آموزی هستند که تربیت‌پذیر و حمایت‌پذیر در حوزه استثنایی نیست و دانش‌آموزان آموزش‌پذیر که بهره‌هوشی آنها بالای 55 تا 70 هستند در استثنایی شناسایی می‌شوند.

وی ادامه داد: هفت گروه دانش‌آموز استثنایی داریم که مشکلات سه گروه آنها روی سر است؛ معلول ذهنی، مشکلات گوش و چشم سه دسته از دانش‌آموزان استثنایی هستند؛ دانش‌آموز چند معلولیتی، جسمی و حرکتی، اختلالات رفتاری و هیجانی مانند اوتیسم دیگر دانش‌آموزان استثنایی را تشکیل می‌دهند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور تصریح کرد: اگر دانش‌آموز، کم توان ذهنی باشد و اختلالات رفتاری هم داشته باشد در مدارس کم توان ذهنی حضور می‌یابد؛ اگر دانش‌آموزی باشد که اوتیسم باشد ولی هوش خوبی داشته باشد در مدارس تلفیقی فراگیر حضور می‌یابد که می‌تواند در مدارس عادی و مدارس استثنایی باشد اما محتوای کتاب‌هایشان با کتاب‌های دیگر متفاوت است.

عبدالهیان با اشاره به اینکه محتوای کتاب‌های دانش‌آموزان عادی را برای دانش‌آموزان استثنایی مناسب‌سازی می‌کنیم، گفت: به آن دانش‌آموزی که کم توان ذهنی است، مطالب کم توان ذهنی را آموزش می‌دهیم و آنهایی که از لحاظ هوشی وضعیت خوبی دارند، محتوای کتاب دانش‌آموزان عادی را می‌آموزند اما همین محتوای کتاب‌های عادی را برای آنها مناسب‌سازی می‌کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها