امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87518
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه طی گزارشی نوشت: ایران هفته آینده مذاکرات جداگانه‌ بی‌سابقه‌ای با آمریکا و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه طی گزارشی نوشت: ایران هفته آینده مذاکرات جداگانه‌ بی‌سابقه‌ای با آمریکا و روسیه خواهد داشت که به عقیده واشنگتن این مذاکرات «فرصت خوبی» برای تسریع مذاکرات درخصوص پرونده هسته‌ای ایران است که هم‌اکنون در وضعیت دشواری قرار دارد.

وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در اظهاراتی از برگزاری دیدار ایران و آمریکا طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه آینده در ژنو و دیدار این کشور با روسیه طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه آینده در رم خبر داد. 

بنا بر اعلام یک مقام مسئول آمریکایی، این گفت‌وگوها و رایزنی‌ها «فرصت خوبی» برای پیشرفت در مذاکراتی است که به مرحله مهمی رسیده اما متوقف شده است.

هدایت هیأت آمریکایی مذاکره‌کننده با ایران در ژنو را «ویلیام برنز» معاون وزیر خارجه آمریکا بر عهده خواهد داشت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ایران و آمریکا پس از چندین دهه خصومت و دشمنی، به دنبال انتصاب «حسن روحانی» به ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن سال 2013، نزدیکی سیاسی را آغاز کردند به گونه‌ای که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و روحانی در ماه سپتامبر گذشته در پی نخستین دیدار «جان کری» و «محمدجواد ظریف» وزرای امور خارجه آمریکا و ایران با یکدیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود با اشاره به مذاکرات هفته آینده ایران با آمریکا و روسیه در ژنو و رم نوشت: این نخستین بار است که تهران خارج از چارچوب مذاکرات با گروه 1+5 (آمریکا،روسیه،چین،فرانسه،انگلیس و آلمان) تحت هدایت «کاترین اشتون» رئیس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات دوجانبه‌‌‌ای [با آمریکا و روسیه] انجام خواهد داد.

تدارک مذاکرات وین

بر اساس این گزارش، هدف مذاکرات آتی ایران با آمریکا و روسیه در واقع تدارک و آماده‌سازی برای نشست آتی تهران و گروه 1+5 است که قرار است طی روزهای 16 تا 20 ژوئن جاری (26 تا 30 خردادماه) در وین اتریش برگزار شود؛ مذاکراتی که به عقیده وزارت امور خارجه ایران دو طرف نسبت به آغاز نگارش توافق جامع در آن امیدوارند.

وزارت امور خارجه ایران همچنین اعلام کرده که ایران قرار است دیدارهای دوجانبه‌ای را با دیگر اعضای گروه 1+5 داشته باشد که در حال تدارک و برنامه‌ریزی آن است.

به گفته یک منبع دیپلماتیک فرانسوی، نشست ژنو به «جنبه‌های آمریکایی خاص در ارتباط با لغو تحریم‌ها در صورت حصول توافق» خواهد پرداخت که البته در «هماهنگی» با تمامی اعضای گروه 1+5 خواهد بود.

این در حالیست که یک مقام آمریکایی می‌گوید که این مذاکرات جایگزین روند مذاکرات با 1+5 نیست و هدف آن برقراری روندی مشابه و موازی[با مذاکرات ایران و 1+5] نیست.

بنابر اعلام سخنگوی اتحادیه اروپا، «هلگا اشمیت» معاون اشتون در نشست ایران و آمریکا حضور خواهد یافت.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود نوشت: هدف این مذاکرات تدارک و آماده‌سازی توافق جامعی است که ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین می‌کند و منجر به لغو تمامی تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده از سوی سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا بر ایران تا پیش از 20 ژوئیه (29 تیرماه) خواهد شد.

این در حالیست که با این وجود طبق آنچه در توافق موقت نوامبر 2013 ژنو پیش‌بینی شده، مذاکرات احتمالا شش ماه دیگر تمدید خواهد شد.

بر اساس این توافق که در ژانویه گذشته به مرحله اجرا درآمد، ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را در قبال لغو بخشی از تحریم‌های اقتصادی غرب متوقف کرده است.

خبرگزاری فرانسه در بخش پایان گزارش خود نوشت: از ماه ژانویه گذشته، ایران و قدرت‌های بزرگ چندین دور مذاکرات را بمنظور پایان دادن به بحران 10 ساله جاری در زمینه هسته‌ای انجام داده‌اند اما دور اخیر مذاکرات که در ماه مه گذشته در وین برگزار شد، بدون نتیجه پایان یافت.

ایران با اشاره به اسرائیل، از غرب خواسته است در برابر فشارهای کشورهای جهان سوم که مخالف توافق با تهران هستند، تسلیم نشود؛ توافقی که طی آن تهران این امکان را خواهد داشت که برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را ادامه دهد..

این در حالیست که با وجود انکارهای مکرر ایران در خصوص تلاش برای تجهیز به سلاح هسته‌ای، یک شکاف و فاصله بزرگ، همچنان ایران و کشورهای غربی را از یکدیگر جدا می‌کند.

گسترش برنامه هسته‌ای ایران (شمار سانتریفیوژها و میزان تولید اورانیوم غنی‌شده)، رآکتور آب سنگین اراک که قادر به تولید پلوتونیوم است و همچنین سایت غنی‌سازی اورانیوم زیرزمینی «فردو» از جمله موارد اختلاف اصلی [میان ایران و غرب] محسوب می‌شوند.

این در حالیست که ایران بر خلاف خواسته آمریکا از گفت‌وگو درباره برنامه موشک‌های بالستیک خود نیز امتناع می‌ورزد.

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طی هفته جاری با اشاره به اینکه هنوز تمامی تردیدها در خصوص برنامه هسته‌ای ایران برطرف نشده، از تلاش‌های این کشور برای شفاف‌سازی در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش تشکر و قدردانی کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها