امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87542
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه «فایننشال‌تایمز» روز یکشنبه در مطلبی به قلم «ابراهیم حمیدی» سردبیر بخش سوریه روزنامه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه «فایننشال‌تایمز» روز یکشنبه در مطلبی به قلم «ابراهیم حمیدی» سردبیر بخش سوریه روزنامه «الحیات» مدعی شده است که ایران طرحی را برای آینده سوریه مد نظر دارد که می‌تواند به تشکیل حکومتی نظیر لبنان منجر شود که در آن ریاست‌جمهوری، نخست‌وزیری و همچنین ریاست پارلمان بین گروه‌های مختلف تقسیم می‌شود.
حمیدی با اشاره به پیروزی‌های پی در پی ارتش سوریه و دست بالای دمشق در رویارویی با مخالفان، مدعی شده است که اکنون ایران به عنوان «متحد اصلی» نظام سوریه به دنبال یافتن راهکاری است که از سوی کشورهای غربی و عربستان نیز مورد حمایت قرار گرفته و از خسارات بیشتر جلوگیری کند.
وی همچنین به اظهارات «اخضر ابراهیمی» نماینده مستعفی سازمان ملل در امور سوریه در مورد طرح پیشنهادی ایران برای پایان دادن به بحران اشاره کرده است. به گفته آقای ابراهیمی بر اساس طرح ایران، باید یک دولت «وحدت ملی» شکل گرفته و در عین حال در قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفته و اختیارات رئیس‌جمهور در مواردی کاهش یابد.
حمیدی در ادامه مطلب خود به نقل از یک نماینده «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران نوشته است که بر اساس طرح مد نظر تهران، نهادهای ملی سوریه از جمله ارتش، باید همچنان حفظ شود. همچنین گروه‌های اهل سنت سوریه، اختیارات بیشتری در ساختار قدرت کسب کرده و در عین حال، حقوق علوی‌ها نیز رعایت خواهد شد.
به نوشته «فایننشال‌تایمز»، دیپلماسی ایران در سوریه یادآور نقشی است که «حافظ اسد» رئیس‌جمهور سابق سوریه در جریان درگیری‌ها در لبنان ایفا کرده و نهایتا به پایان جنگ در این کشور منجر شد.
حمیدی با بیان اینکه ایران به دنبال دستیابی به «توافقی بزرگ» با عربستان و غرب است، نوشته «نظیر لبنان، این طرح بر اساس تقسیم قدرت» میان علوی‌ها و اهل سنت خواهد بود. همچنین «رئیس‌جمهور اسد همچنان در قدرت خواهد ماند، اما یک نخست‌وزیر قدرتمند سنی مذهب که احتمالا از مخالفان داخلی خواهد بود، در دولت حضور خواهد یافت و قدرت‌های اجرایی‌ای به او سپرده می‌شود که از سال 1970 در اختیار شخص رئیس‌جمهور بوده است. به ادعای حمیدی، در این طرح، کردها ریاست مجلس را به دست گرفته و مسیحیان و دروزی‌ها نیز سمت‌هایی را در اختیار خواهند داشت.
آنطور که سردبیر بخش سوریه روزنامه «الحیات» می‌گوید، ایران به دنبال آن است تا از برتری ارتش سوریه در میدان نبرد، برای دستیابی به یک ساختار سیاسی پایدار در سوریه، استفاده کند. آقای حمیدی سرنوشت این پیشنهاد را با مذاکرات هسته‌ای ایران مرتبط دانسته و می‌گوید این طرح نهایتا می‌تواند به راهکاری برای تقسیم قدرت منجر شود، به نحوی که منافع ایران و عربستان را تأمین کرده  و در مواردی آن‌ها را در یک راستا قرار دهد.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها