امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۰۲:۵۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 876
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۱۶
تعداد بازدید: 177
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، «علی باقری» معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی در برنامه گفت‌وگوی ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، «علی باقری» معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری پنجشنبه شب در خصوص مذاکرات آلماتی 2 با اشاره به روند پرونده هسته‌ای ایران در عرصه فنی، سیاسی و حقوقی گفت: امروز دستاوردهای زیادی را در این عرصه‌ها کسب کرده‌ایم که چرخه کامل سوخت یکی از آنهاست.

وی با بیان اینکه منظور غربی‌ها از مذاکره، دیکته است چرا که قصد دارند آنچه می‌خواهند تحمیل کنند، اظهار داشت: مذاکرات استانبول یک آنطور که آنها می‌خواستند دنبال نشد، اما 4 ماه بعد اشتون با ارسال 2 نامه بر حقوق هسته‌ای ایران اذعان کرد. آنها متوجه شده بودند که باید به گونه‌ای دیگر با ایران رفتار کنند.

معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی به دستاوردهای هسته‌ای ایران در فاصله مذاکرات استانبول و بغداد اشاره کرد و افزود: آنها در پیشنهادات خود تغییراتی داشتند که همکاری هسته‌ای با ایران بود، اما ارزش افزوده‌ای برای ما نداشت و باید اقداماتی می‌داشتند که اعتمادسازی شود.

باقری ادامه داد: در مذاکرات مسکو پیشنهادی 5 محوری ارائه دادیم که قرار شد در جلسه کارشناسی بررسی شود که طی 16 ساعت جلسه کارشناسی ابهامات آنها برطرف شد.

وی با ذکر این نکته که مذاکرات 9 ماه متوقف شد و پس از آن پیشنهاد تجدیدنظر شده ارائه دادند، یادآور شد: این مذاکرات نقطه عطفی بود که تغییرات اساسی با گذشته داشت و تعدیلات زمانی انجام شد که ما 9 ماه فشار جدی غرب را داشتیم و اگر قرار بر تعدیل بود باید از سوی ایران که تحت فشار است، انجام می‌گرفت اما به اذعان مقامات آمریکایی آنها به اهداف خود از جمله تغییر در محاسبات مقامات ایران و ملت شکست خوردند.

معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به مذاکرات آلماتی یک گفت: آنها مطالبات، دوره‌ زمانی و مولفه‌های خود را تغییر داده بودند که 3 تغییر مهم بود و ایران اعلام کرد که این پیشنهاد را رد نمی‌کند اما باید روی آن تامل کند. جمع‌بندی نشست آلماتی یک، برگزاری نشست کارشناسی بود که بیش از 10 ساعت بحث و گفت‌وگو شد.

باقری افزود: در نشست استانبول مطرح شد که اول غرب باید پیشنهاد خود را غنی کند، سطح توافق خود را مشخص کند و تحریم‌ها را کنار بگذارد.

وی نشست آلماتی 2 را نیز یک نقطه عطف جدی خواند که در آن طرف مقابل دید که باید با ایران وارد مذاکره جدی شود و راه دیگری ندارد و اظهار داشت: طرف ایرانی با یک منطق روشن مطرح کرد که برخی از محورهای پیشنهادی را در ازای مابه ازای متناسب می‌پذیرد و آنها اصرار داشتند که همه پیشنهاداتشان را بپذیریم که ایران اعلام کرد باید اول حق ایران به رسمیت شناخته شود.

معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اظهارات جلیلی در نشست آلماتی گفت: آقای جلیلی در پاسخ به پیشنهادات آنها اعلام کرد که 2 راه داریم، یا با هم متناسب گام برداریم یا گامی بر نداریم و این همکاری یا عدم همکاری با شماست.

باقری افزود: آنها تحریم‌های به زعم خود فلج‌کننده را در پیش گرفتند، اما جمهوری اسلامی این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و اقتصاد بدون نفت را در پیش گرفته و در تولید بنزین نیز خودکفا شد.

وی ادامه داد: ایران در نشست آلماتی 2 طرف مقابل را وادار کرد که وارد عرصه چانه‌زنی و مذاکرات جدی شود.

معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سؤال که چرا نشست به یک جمع بندی مشخص نرسید، گفت: علت اصلی آن، عدم اختیارات لازم نمایندگان 1+5 بود. آنها نه می‌توانستند جلسه را برهم بزنند و نه می‌توانستند تصمیم مهمی اتخاذ کنند لذا برای تفکر و تامل و جمع‌بندی نیازمند وقت و مشورت با روسای خود بودند.

باقری اختلافات بین 1+5 را یک واقعیت طبیعی دانست و اظهار داشت: ‌آنها در سایر موارد از جمله سوریه نیز اختلافات زیادی دارند.

وی اعتمادسازی را یک موضوع سیاسی خواند که طرفین باید در آن با یکدیگر مذاکره کنند، اما رفع نگرانی را یک بحث فاقد موضوعیت دانست و گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس دنبال می‌شود و نگرانی از این فعالیت‌ها نیست، پس این موضوع دارای پشتوانه و منطقی نیست.

باقری در خصوص افق مذاکرات نیز افزود: نمایندگان 1+5 تصمیم‌گیر نیستند و با توجه به اینکه وارد مذاکرات جدی می‌شویم، باید در سطحی باشند که تصمیم‌گیر باشند و نه منتقل‌کننده پیام مقامات خود.

معاون بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: نتیجه مذاکرات از نگاه ما به رسمیت شناختن حق هسته‌ای و برداشتن تحریم‌هاست.

باقری با اشاره به بحث‌های جدی در آلماتی ابراز امیدواری کرد که طرف مقابل با پاسخ‌های روشن، واقع‌بینانه و عملیاتی وارد دور بعدی مذاکرات شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها