امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87619
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز پیش از ترک تهران به مقصد ترکیه در جمع ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز پیش از ترک تهران به مقصد ترکیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ترکیه یکی از کشورهای منطقه و همسایه غربی ایران بوده که خوشبختانه در سال‌های گذشته از روابط خوب سیاسی و اقتصادی با یکدیگر برخوردار بوده‌ایم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در دولت جدید یکی از برنامه‌های مهمی که اعلام شد استحکام روابط با همسایگان بود و از همان روزهای اول برنامه‌ریزی شد تا عالی‌ترین مقامات ترکیه به کشورمان سفر کنند.

وی بر همین اساس به سفر اردوغان نخست‌وزیر ترکیه به تهران اشاره و اضافه کرد: سندهای همکاری بین دو کشور در آن سفر به امضا رسید و در زمینه توسعه روابط بحث و گفت‌وگو شد و قرار شد تا ادامه مباحث را در سفر ما به ترکیه به انجام برسانیم.

روحانی با بیان اینکه در این سفر راجع به روابط دوجانبه از نظر مسائل اقتصادی بویژه نفت، برق و گاز بحث و گفت‌وگو می‌کنیم، افزود: همچنین مسائلی همچون راه، گمرکی، فرهنگی و توریستی از دیگر موضوعات خواهد بود و اسنادی را در زمینه همکاری‌های سیاسی و امنیتی به امضا می‌رسانیم.

وی در ادامه سخنان خود یادآور شد: در سفر اردوغان به تهران توافق شده بود سطح روابط از لحاظ کیفی ارتقا یابد و در سفرهای مهم دو جانبه کمیسیون عالی مشترک یا هیأت دولت مشترک متشکل از وزرای ایرانی و ترک دور هم جمع و در خصوص مسائل مهم دو کشور در این شورا بحث و گفت‌وگو کنند که در طی این سفر اولین جلسه این شورا تشکیل خواهد شد.

رئیس‌جمهور در عین حال تصریح کرد: این بدین معناست که ایران و ترکیه اراده مهمی برای توسعه همه جانبه دارند.

روحانی با بیان اینکه مردم ما به خوبی مطلع هستند که ایران و ترکیه در موقعیت ژئوپلتیک مهمی در منطقه هستند، افزود: در واقع به راحتی می‌توان خلیج فارس و دریای عمان را به مدیترانه یا اقیانوس هند را به اقیانوس اطلس وصل کنیم. از این رو روابط دو کشور برای توسعه کل منطقه اهمیت بسزایی دارد.

وی همچنین یادآور شد: هر دو کشور همسایه سوریه و عراق بوده و خوشبختانه در ماه‌های اخیر شاهد تحولات مثبت در منطقه هستیم که لازم است در این زمینه بحث و گفت‌وگو شود.

رئیس‌جمهور همچنین به بحث و گفت‌وگو در زمینه مسائل کل خاورمیانه، شمال آفریقا و فلسطین اشاره کرد و افزود: در این سفر همچنین راجع به موضوعات بین‌المللی بحث و گفت‌وگو صورت می‌گیرد.

روحانی مبارزه با خشونت، افراط و تروریسم را از اهداف جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ما با کشورهای دوست در این زمینه بحث و گفت‌وگو می‌کنیم تا همکاری‌های عملیاتی و هماهنگی لازم بین دو کشور را داشته باشیم که در این سفر برای مبارزه با تروریسم و خشونت بحث و بررسی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها