امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87631
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در توافقات ژنو سال گذشته ایران و کشور‌های عضو گروه 1+5، موضوع «تحریم فروش و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در توافقات ژنو سال گذشته ایران و کشور‌های عضو گروه 1+5، موضوع «تحریم فروش و تعمیر قطعات هواپیماهای مسافر‌ی» برای کشور ایران به مدت 6 ماه لغو شد.

پس از این توافقنامه بود که شرکت‌های بوئینگ و جنرال الکتریک به‌عنوان دو غول هواپیماسازی آمریکایی، مجوز وزارت خزانه‌داری این کشور را برای صادرات قطعه هواپیما به ایران ‌اخذ کردند.

به هر حال در توافقات هسته‌ای ایران درباره صنعت هواپیمایی و قطعات هواپیما تفاهماتی انجام شده بود و پس از توافقات ژنو ایرلاین‌های داخلی تقاضاهایی برای شرکت‌های سازنده هواپیما فرستادند.‌

‌به گزارش فارس به صورت تخصصی‌تر می‌توان گفت در برنامه اقدام مشترک ایران در مذاکرات ژنو، آنچه تعیین شد بندهای مختلفی داشت که یک بند آن در حوزه حمل‌ و نقل هوایی بود.

‌در تفاهمنامه 1+5 یک بند در قالب دو مفهوم در مورد صنعت حمل‌ونقل هوایی نوشته شده مبنی بر اینکه مقرر شد: «مجوز بازرسی از هواپیماهای ایران در حوزه ایمنی صادر شود، ضمن آنکه قطعاتی که با موضوع ایمنی در ارتباط است به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی داده شود».

در این راستا بر مبنای این یک تاریخ آغاز تعیین شد ‌که سی‌ام دی‌ماه 92 بود، مقرر شد اجرای این برنامه به مدت 6 ماه به طول بیانجامد که تا 20 جولای 2014 (29 تیرماه 93) ادامه دارد و اگر روند مذاکرات مثبت بود، در گام بعد موضوع مجوز خرید هواپیما نیز بررسی می‌شود.

بنابراین گزارش پس از این مورد بود که چندی پیش، وزارت خزانه‌داری آمریکا به کمپانی‌های بوئینگ و جنرال الکتریک اجازه فروش برخی از قطعات هواپیما را به ایرلاین‌های ایرانی، صادر کرد.

البته این مورد ظاهراً چندان عملیاتی نشده است اما شرکت‌های هواپیمایی در خواست‌‌های خود را ارائه داده‌اند و باید منتظر بود و دید آیا تا 1.5 ماه آینده این موضوع به صورت کامل و رسمی اجرایی می‌شود یا خیر.

‌در این راستا، به سراغ یکی از دست‌اندرکاران ارشد صنعت حمل و نقل هوایی کشور رفتیم و از وی در این‌باره جویا شدیم.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت:‌ در برنامه اقدام مشترک ایران در مذاکرات ژنو آنچه تعیین شد بندهای مختلفی داشت که یک بند آن در حوزه حمل‌ونقل هوایی بود. در این راستا شرکت‌های هواپیمایی داخلی، از همان ابتدا پیگیر این مباحث شدند.

فارس: شرکت‌های هواپیمایی چه پیگیری‌هایی در این‌باره داشتند؟

بخشی از این کار بین شرکت‌های هواپیمایی برای دریافت قطعه، مشترک است زیرا نوع هواپیماهای آنها مشترک است، ضمن آنکه بخشی از قطعات هواپیما هم بین ایرلاین‌ها مشترک نیست، یعنی یک ایرلاین، هواپیمایی دارد که دیگر شرکت‌ها ندارند، به هر حال در حوزه فنی به طور کامل کارشناسان ایرلاین‌‌ها این موضوع را مجدانه پیگیری کردند، البته برخی از شرکت‌های هواپیمایی با سابقه داخلی، ارتباطات قدیمی خود را از گذشته با سازندگان قطعات هواپیما داشته‌اند اما‌ به هر حال کمپانی‌‌های بوئینگ و جنرال‌الکتریک در گام اول، برای فروش قطعه هواپیما به ایران از این فرصت استفاده کرده و اعلام آمادگی کردند.

فارس: به نظر شما دلیل عملیاتی نشدن این موضوع تا کنون چه بوده است؟

به هر حال حدود 60 درصد از شرکت‌های سازنده قطعات هواپیما از این موضوع استقبال و اعلام آمادگی کردند اما در برنامه «اقدام مشترک» قید شده است که فروشندگان باید از اداره خزانه‌داری آمریکا مجوز اخذ کنند و اخذ این مجوزها زمان‌بر است.

در حال حاضر حدود 4.5 ماه از 20 ژانویه که همان 30 دی‌ماه در قرارداد اولیه بود، گذشته است و آنها هم پیش‌بینی کردند که اخذ مجوز ممکن است چند ماه به طول بیانجامد.

فارس: غیر از بوئینگ و جنرال الکتریک کدام یک از کمپانی‌های سازنده دیگر برای فروش قطعه به ایران اعلام آمادگی کردند؟

غیر از دو کمپانی مذکور، دیگر کمپانی‌های سازنده هم اقداماتی برای اخذ مجوز داشتند، مثلاً «کمپانی ایرباس»، «کمپانی سازنده ارابه خروج»، «کمپانی سازنده لاستیک هواپیما»، «کمپانی تأمین موتور» و از این قبیل هم درخواست‌هایی برای اخذ مجوز از وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش قطعه به ایران داشتند، البته در این بین ‌کارخانه سازنده بوئینگ نیز مجوز فروش قطعات را از وزارت خزانه‌داری آمریکا اخذ کرد.
فارس: محور‌های اخذ مجوز‌‌ جنرال الکتریک از وزارت خزانه‌داری آمریکا در چه حوزه‌ای بود؟

جنرال‌الکتریک یکی از کمپانی‌هایی است که ارتباط خوبی برقرار کرد، تعداد زیاد از هواپیماهای ناوگان هوایی کشور، موتورهای جنرال الکتریک دارند‌ و آنها نیز از این موضوع مطلع هستند.

‌کمپانی جنرال الکتریک موفق شده است بخشی از این مجوزها را از اداره خزانه‌داری آمریکا اخذ کند، مثلاً در مورد بازرسی برخی از موتورها و تعمیر موتور، مجوزهایی اخذ شد.

این در حالی است که مجوزی که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا صادر شد دارای شرایطی است که بخشی از آن سخت‌گیرانه است و لحاظ کردن همه آن شرایط شاید کار آسانی نباشد؛ ایران به کمپانی جنرال الکتریک اعلام کرد‌ که انجام این کار با این مجوزها در این دوره کوتاه یعنی تا 20 ژولای (29 تیرماه) ممکن است امکانپذیر نباشد و باید تسهیلات مقداری افزایش یابد که قرار است آنها این موضوع را از اداره خزانه‌داری آمریکا پیگیری کنند.

فارس: ‌شرایط سختگیرانه وزارت خزانه‌داری آمریکا در این‌باره‌ چه محور‌‌هایی را شامل می‌شود؟

شرایط سخت‌گیرانه‌ای که به آن اشاره شد شامل مواردی نظیر انتقال پول، محدودیت زمانی، مشکلات بیمه و از این قبیل است؛ باید مشخص شود که چه میزان پول برای چه کاری و برای چه قطعه یا هواپیمایی هزینه می‌شود و این جزو شرایطی است که عنوان شده است.

قطعاً این شرایط سخت‌گیرانه است زیرا نظارت و کنترل بر آنها قطعاً زمان‌بر است و چون ما محدودیت زمانی داریم موجب می‌شود چندان نتوانیم از این مجوزه استفاده کنیم.

فارس: احتمال می‌‌دهید اخذ برخی از مجوز‌های لازم برای فروش قطعه به ایران، بعد از 20 جولای عملیاتی شود؟

در نگاه خوشبینانه ممکن است بخشی از این کار تا 20 ژولای عملیاتی شود ولی به کمپانی جنرال الکتریک اعلام کردیم بخشی از این کار و مجوز صادر شده‌ قبلاً در ایران انجام شده است و‌ به بخشی از این مجوز‌ها چندان نیاز نداریم زیرا قبلاً این کار را انجام می‌دادیم اما بخشی که ما انجام نداده بودیم و مجوز آن صادر شده است، احتمال دارد در صورت رفع موانع تا 20 ژولای عملیاتی شود.
فارس: خرید قطعه از کمپانی بوئینگ در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

در مورد کمپانی بوئینگ نیز مجوزها از سوی اداره خزانه‌داری آمریکا صادر شده است و این کمپانی ارتباط را با ‌ایرلاین‌های داخلی برقرار کرده است‌؛ حدود مجوز هنوز مشخص نیست و رسماً هنوز به ما اعلام نشده است.

فارس: شرایط فعلی صنعت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

‌در مجموع می‌توان گفت در حوزه کاری صنعت حمل و نقل هوایی بعد از مذاکرات سال گذشته، جو روانی علیه این صنعت، تا حدی آرام و ارتباطات با کمپانی‌ها برقرار شده است، بسیاری از کمپانی‌ها مایل هستند ارتباط خود را با ما ادامه دهند و آنها همه درخواست‌‌های خود را در این مورد به اداره خزانه‌داری آمریکا برای اخذ مجوز ارائه داده‌اند.

‌امیدواریم در آینده نزدیک تعداد دیگری از کمپانی اصلی تولید و یا تأمین‌کننده قطعات هواپیما، بتوانند مجوزهای خود را از وزارت خزانه‌داری آمریکا اخذ کنند و تا پایان مهلت 6 ماهه بتوان از این مجوزها استفاده کرد؛ البته امیدواریم این فرصت تمدید شود و بتوان این فرصت را به سایر حوزه‌های صنعت تعمیم دهیم.

گفت‌وگو: سعید مؤذنی‌
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها