امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87675
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۳
تعداد بازدید: 221
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدودود حیدری رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در نشست خبری کنگره ملی ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدودود حیدری رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در نشست خبری کنگره ملی شهدای دانشجو که در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد ضمن تبریک روز جوان و نیمه شعبان گفت: موضوع گرامیداشت، بزرگداشت و نگاه به مقوله جهاد و شهادت و فرهنگ مقاومت یکی از اولویت های اصلی بسیج دانشجویی در سطح دانشگاه‌های کشور است. البته معتقدیم که فرهنگ جهاد و شهادت و مقاومت فرهنگی است که مجموعه آموزش عالی کشور به آن نیازمند است. فرهنگی که توانسته اتفاقات بزرگی را در سطح کشور رقم بزند.

حیدری اضافه کرد: اگر در گذشته پیشرفت‌های علمی داشته‌ایم به خاطر این است که با نگاه به فرهنگ جهاد، شهادت و مقاومت پیش رفته‌ایم.

وی به تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با فرهنگ شهادت، جهاد و مقاومت اشاره کرد و گفت: تصمیم داریم زمینه‌ساز گسترش این فرهنگ باشیم و معتقدیم که زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای دانشجو که اقدامات بزرگی را رقم زده‌اند و الگوسازی از آنان می‌تواند در مسیر پیش‌رو به ما کمک کند.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: دانشجویان شهید در عرصه‌های مختلف تلاش‌های بسیاری داشته‌اند و امیدواریم بتوانیم با این کنگره و یادواره‌های اینچنینی این موضوع را الگوسازی کنیم و تلاش آنها را نشان دهیم.

حیدری یادآور شد: شهید علم‌الهدی به عنوان یکی از شهدای دانشجو ویژگی‌های منحصربه فردی دارد ولی متاسفانه بدنه دانشجویی کمتر در این رابطه اطلاعات کسب کرده است.

وی اظهار داشت: در دوره دفاع مقدس سردمداران وزمامداران شاخص جنگ همین بچه‌های دانشجو بوده‌اند که شهید زین‌الدین، باقری و ... نمونه‌هایی از شهدای جریان دانشجویی هستند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف کنگره شهدای دانشجو این است که این ستارگان گمنام جریان دانشجویی را الگوسازی کند و در پی آن هستیم که این کنگره فضای تمام دانشگاه‌ها را در بر بگیرد.

حیدری اضافه کرد: این کنگره با مشارکت وزارت علوم و وزارت بهداشت انجام می‌شود و امید داریم این موضوع با تلاش همه در سطح دانشگاه‌های کشور فراگیر شود.

وی یادآور شد: این کنگره در سه سطح استانی، کشوری و دانشگاهی برگزار می‌شود و در پی آن هستیم که در این رابطه از اجرای کارهای نمایشی پرهیز کنیم و این کنگره در کف دانشگاه‌ها جریان داشته باشد و بدنه دانشجویی کشور را در جریان این کنگره درگیر کنیم که در این رابطه تصمیم داریم بین 500 هزار تا یک میلیون دانشجو را به دیدار خانواده شهدا بفرستیم.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی تصریح کرد: این کنگره از اول مهر و با شروع هفته دفاع مقدس آغاز به کار می‌کند و فضای اصلی آن در آذر ماه خواهد بود.

حیدری ادامه داد: برای این کنگره شهدای شاخصی در نظر گرفته شده که شهید علم‌الهدی به عنوان یک شهید شاخص مطرح می‌شود و شهید بهروز مرادی، غلامعلی پیچک و شهیده طیبه‌سادات زمانی از مجموع شهدای محوری در نظر گرفته شده برای این کنگره هستند و هر استانی متناسب با استان خود شهدای محوری و شاخص را معرفی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مشارکت اصلی این کنگره با بدنه دانشجویی است، افزود: تشکل‌های دانشجویی زیادی برای همکاری در این کنگره درخواست دادند و ما دست نیاز خود را به سمت همه دراز می‌کنیم.

وی اضافه کرد: شهدا تنها موضوعی است که جناح‌بندی و چپ و راست نمی‌شناسد و هر کسی که این جریان را لمس کرده است نگاه مثبتی به آن دارد.

حیدری اظهار داشت: وقتی که برای این کنگره شروع به کار کردیم متوجه شدیم بانک اطلاعاتی جامعی در سطح کشور در رابطه با شهدای دانشجو وجود ندارد و با توجه به اینکه جای خالی این موضوع احساس شد با نگاه دانشجویی و با همت و تلاش تعدادی از دانشجویان تلاش کردیم یک بانک اطلاعاتی جامع در این رابطه داشته باشیم که اطلاعات 4 هزار شهید دانشجو در این رابطه گردآوری شد و می‌توانیم ادعا کنیم که یک بانک اطلاعاتی مناسب در این رابطه ایجاد می‌کنیم.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: تلاش کردیم تولیدات مختلفی برای کنگره به عنوان اثرات ماندگار داشته باشیم که در این رابطه 32 عنوان کتاب تدوین و چاپ خواهد شد و تلاش می‌کنیم از وصیت‌نامه شهدا استفاده مناسبی شود و همچنین تولید فیلم مستند شهدای دانشجو، تولید موسیقی حماسی، ‌رونمایی از تمبر کنگره و ... از این تولیدات خواهد بود.

وی اضافه کرد: در کنار کنگره تلاش داریم جشنواره‌های مختلف فرهنگی‌، پژوهشی و ... داشته باشیم.

به گفته حیدری فراخوان مقالات علمی پژوهشی با 10 موضوع طراحی شده و تلاش برای چاپ آنها ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم یادبود شهدای دانشجویی را در تمام دانشگاه‌ها با توجه به فضای بومی و شرایط آن دانشگاه داشته باشیم و نصب کنیم.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی ادامه داد: مجموعه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و دانشجویی باید در این حرکت بزرگ که نزدیک به 12 سال سابقه اجرایی دارد،کمک کنند.

حیدری تصریح کرد: کنگره شهدای دانشجو موضوعی نیست که یک بار  اتفاق بیفتد و تمام شود و این کنگره ادامه خواهد داشت و بعضی ازمجموعه‌های وابسته به کنگره فعالیت‌های خود را در طول سال ادامه خواهند داد.

وی در خاتمه اظهار داشت: در برگزاری این کنگره از شهدای اهل سنت نیز استفاده خواهد شد. زیرا بحث فضای انقلاب، اسلام و استکبارستیزی شیعه و سنی ندارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار