امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87693
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۶
تعداد بازدید: 26
محمد جلیلی با حضور در غرفه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، ...

محمد جلیلی با حضور در غرفه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره بهبود سطح جامعیت اطلاعات سامانه اعتبارسنجی، اظهارداشت: شاخص درصد پوشش اطلاعات اعتباری، یک شاخص اقتصادی است که میزان پوشش اطلاعات اعتباری مشتریان را توسط سامانه‌های اعتباری نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه افزایش درصد پوشش اطلاعاتی بیانگر شفافیت اطلاعاتی است، افزود: در این سامانه اطلاعات 5 سال گذشته افراد بالغی که امکان دریافت تسهیلات دارند، به ثبت می‌رسد.

مدیرعامل شرکت رتبه بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها، تصریح کرد: میانگین سطح پوشش اطلاعات اعتباری مشتریان در جهان 63 درصد و در ایران به 40 درصد رسیده است.

وی اظهارداشت: در واقع سامانه ما اطلاعات اعتباری 19 میلیون نفر را در اختیار دارد که متناسب با نیاز بانک‌ها در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

جلیلی با بیان اینکه در این اطلاعات، دارایی‌های مالی افراد مد نظر نیست، گفت: تمرکز اصلی در این سیستم، بدهی فرد به بانک، بدهی به گمرک،  قبوض آب، برق و تلفن و سپرده بانکی است؛ در هیچ کدام از سامانه های اعتباری در دنیا اطلاعات مالی افراد مانند خانه ملکی مد نظر قرار نمی‌گیرد.

وی با اشاره به مشکلاتی که لحاظ دارایی مالی در اعتبارسنجی افراد ایجاد می‌کند، تصریح کرد: به عنوان مثال اگر فردی 100 میلیارد تومان دارایی داشته باشد، بانک بدون توجه به بدهی این فرد به بانکی دیگر، با دریافت وثیقه به او تسهیلات پرداخت می‌کند.

مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها، ادامه داد: یکی از دلایل عدم موفقیت وصول مطالبات معوق جزیره‌ای عمل کردن است و بانک (الف) بدون توجه کافی به معوقات متقاضی تسهیلات به بانک (ب)، تنها به صرف دریافت وثیقه تسهیلات پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه اقساط بانکی باید مهمترین مولفه در اعتبارسنجی افراد باشد، گفت: عدم پرداخت تسهیلات باید به عنوان امتیاز منفی در کارنامه اعتباری مشتریان بانک‌ها منظور شود.

وی با بیان اینکه پوشش اطلاعاتی سامانه ما به طور دائم در حال افزایش است، افزود: سطح پوشش اطلاعاتی ما با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد، زیرا تسهیلات خرد در کشور ما بسیار زیاد است و موسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه پرداخت‌های زیادی در این زمینه دارند.

جلیلی با اشاره به اینکه اطلاعات اعتباری زیادی وجود دارد که وارد سامانه نمی‌شود، اظهارداشت: اگر اطلاعات موسسات اعتباری به این سامانه اضافه شود، مشخص خواهد شد که 80 تا 90 درصد مردم تسهیلات دریافت کرده و اطلاعات اعتباری دارند.

مدیرعامل شرکت رتبه بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها درخصوص میزان گزارش‌های روزانه این سامانه به بانک‌ها، گفت: در سال گذشته به طور متوسط 50 هزار گزارش اعتباری به بانک ها داده شده و به نظر می‌رسد این میزان در سال جاری به بیش از 60 هزار گزارش خواهد رسید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات این سامانه به بانک مرکزی و دولت داده شده است، اظهارداشت: تاکنون درخواستی در این باره از ما درخواست نشده و البته ما هم تمایل چندانی به ارائه اطلاعات به آنها نداریم زیرا در صورت ارائه اطلاعات به آنها، امکان دارد سطح همکاری بانک‌ها با ما کاهش یابد.
انتهای پیام/آ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها