امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۷:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87724
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گزیده‌ای از مهمترین اخبار اقتصادی امروز دوشنبه 19 خرداد 1393 بدین شرح است: *‌پیشنهاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گزیده‌ای از مهمترین اخبار اقتصادی امروز دوشنبه 19 خرداد 1393 بدین شرح است:

*‌پیشنهاد افزایش وام مسکن تا 50 درصد قیمت تمام‌شده ارائه شد

عضو شورای عالی بورس از پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی برای افزایش وام مسکن تا 50 درصد قیمت تمام‌شده خبر داد و گفت: باید بازار رهن ثانویه در کشور توسعه یابد. حسین عبده‌تبریزی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی درخواست خود را به بانک مرکزی اعلام کرده و بانک مرکزی با هر روشی که می‌تواند باید بازار رهن را توسعه دهد؛ با این روش میلیاردها نفر در دنیا صاحبخانه شده‌اند.

* انتشار 5 هزار میلیارد ریال ایران‌چک 100 هزار تومانی

مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی با اشاره به تقاضای 15 بانک در اولین روز عرضه ایران‌چک 100 هزار تومانی اظهار داشت: امروز 5 هزار میلیارد ریال ایران‌چک یک میلیون ریالی به 13 بانک اختصاص یافت. بهزاد غیاثوند با اشاره به جمع‌آوری ایران ‌چک‌های صد هزار تومانی در سال 89 افزود: در آن سال مراجع نظارتی بانک مرکزی اقدام به صدور بخشنامه‌ای برای پشت‌نویسی ایران‌چک‌های 100 هزار تومانی کرد که این مسئله موجب عدم استقبال مردم شد.

* صنعت به دنبال یارانه گرفتن از دولت نیست/ تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌ها برای خروج از رکود تورمی

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران می‌گوید جهش ناگهانی نرخ ارز نیاز تولید به نقدینگی را 100 هزار میلیارد تومان افزایش داده و این تنگنا را معوقات 80 هزار میلیارد تومانی بانک‌ها تشدید می‌کند. به گفته ابراهیم بهادرانی اولویت تولید و به ویژه صنعت در فاز دوم هدفمندی، گرفتن یارانه نیست بلکه تامین سرمایه در گردش است که اتفاقاً به خروج از رکود تورمی هم کمک می‌کند. به اعتقاد او در فاز اول هدفمندی یارانه در عمل یارانه بخش تولید را نداده‌اند و اکنون بزرگترین کمک دولت به صنایع و بخش تولید تامین سرمایه در گردش است تا تولید به ویژه در صنایع کوچک از نقطه سر به سر بالاتر رود.

*اسناد توزیع بنزین پیرولیز در دوره اصلاحات/ کسی از وزیر نفت هم شکایت خواهد کرد؟

در حالی که 3 وکیل با اعلام نگرانی از آلایندگی بنزین پتروشیمی از یکی از وزرای نفت دولت سابق شکایت کرده‌اند، بنزین پیرولیز در دوران اصلاحات به صورت مداوم در بنزین توزیعی تهران تزریق شده است. یکی از این 3 وکیل گفته‌ است:« تا چندسال اخیر نمی‌دانستیم این سوختها تا چه میزان آلوده است اما زمانی که بنزینهای یورو 4 وارد و هوای تهران تا حدودی پاک شد تازه متوجه شدیم آلودگی هوا در چه حدی بوده است.»

* ناگفته‌های ورود قطعات هواپیما/ آمادگی 60 درصد کمپانی‌ها برای فروش قطعه و شرایط سختگیرانه آمریکا

یک مقام ارشد صنعت حمل و نقل هوایی با بیان اینکه پس از توافقات سال گذشته ژنو، 60 درصد شرکت‌های سازنده قطعات هواپیما برای فروش قطعه به ایران اعلام آمادگی کردند، گفت: خزانه‌داری آمریکا شرایط سختگیرانه‌ای را برای صدور مجوز فروش قطعات هواپیما به ایران، در نظر گرفته است. ‌در تفاهمنامه 1+5 یک بند در قالب دو مفهوم در مورد صنعت حمل‌ونقل هوایی نوشته شده مبنی بر اینکه مقرر شد: «مجوز بازرسی از هواپیماهای ایران در حوزه ایمنی صادر شود، ضمن آنکه قطعاتی که با موضوع ایمنی در ارتباط است به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی داده شود».

* پیشنهاد قیمت 7500 تومانی مرغ به دولت/ هنوز مجوزی نگرفته‌ایم

رئیس هیأت مدیره انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی کشور گفت: تولید‌کنندگان قیمت 7500 تومان را برای هر کیلوگرم مرغ پیشنهاد کرده‌اند ولی هنوز مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده است. محمد یوسفی اظهار داشت: میزان  عرضه مرغ بیشتر از مصرف است، بنابراین این موضوع هم دلیلی دیگری است که تولید‌کنندگان نمی‌توانند قیمت‌ها را افزایش دهند. 

* پاکستان زیر بار پرداخت جریمه گازی به ایران می‌رود؟

درخواست تمدید مهلت احداث خط لوله صادرات گاز آی پی از سوی پاکستان به مدت 30 ماه، تنها برای فرار از پرداخت جریمه روزانه 8 میلیون دلار است. به گزارش فارس ایده احداث خط لوله صلح در سال 1990 مطرح و قرار بود، با احداث این خط لوله گاز ایران به پاکستان و هندوستان منتقل شود.

*‌ساخت مسکن اقشار متوسط و بالا در شهرهای جدید/ تحویل نخستین مسکن مشارکتی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تحویل مسکن های مشارکتی در شهرهای جدید آغاز شده است، گفت: مسکن مشارکتی برای اقشار متوسط به بالا خواهد بود. محسن نریمان ادامه داد: در شهرهای جدید ساخت مسکن مشارکتی شروع شده است، درخواست‌های آن مرتب در حال ارائه است و هیأت مدیره شهرهای جدید در این خصوص جلسات متعددی را برگزار می‌کند.

* تعلل در نظارت بر اجرای مصوبه کاهش قیمت اینترنت دردسرساز شد

مدیرعامل یک ارائه‌دهنده ADSL گفت: شرکت‌های PAP مصوبه کاهش 20 درصدی قیمت اینترنت کاربر نهایی را به دو شرط دریافت تخفیف از زیرساخت و مخابرات اجرا کرده‌اند، اما اکنون مخابرات با مطالبه مبالغ بدون احتساب تخفیف، آغاز به قطع سرویس PAP‌ها در استان‌ها کرده است. در پی این اعمال این مصوبه، شرکت‌هایPAP  اعلام کردند که از ابتدای اسفند 92 تعرفه‌های اینترنت پرسرعت خود را 20 درصد کاهش داده‌اند. آنها همچنین تاکید کردند که هنوز شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران کاهش قیمت را در استفاده از پهنای باند اینترنت، فضا و برق و پهنای باند انتقال برای شرکت‌های PAP اعمال نکرده‌اند.

* بلومبرگ: تهران و آنکارا در تلاشند از کاهش تحریم‌ها سود ببرند

بلومبرگ در مورد سفر ریاست‌جمهوری ایران به ترکیه نوشت: درحالی‌که تهران و آنکارا از قدیم در منطقه با یکدیگر رقابت داشته‌اند اما هر دو در تلاشند تا از برداشته شدن تحریم‌ها سود ببرند. سودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه در سوم ژوئن گفته بود: ایران و ترکیه در تلاش هستند تا مبادلات تجاری سالانه خود را تا سال 2015 به 30 میلیارد دلار برسانند. علی‌رضا بیگدلی سفیر ایران در ترکیه نیز در 16 می گفته بود، ایران نیز در تلاش است تا سهم بزرگ‌تری در بازار انرژی ترکیه بیابد و در صورتی که تحریم‌ها کاهش یابد، باید صادرات نفت و گاز ایران به ترکیه افزایش یابد.

* جزئیات فعالیت دو شرکت بیمه سوئیسی و فرانسوی در ایران/ خارجی‌‌ها نفت و گاز را بیمه نمی‌کنند

معاون بیمه‌های اتکایی و امور بین‌الملل بیمه‌مرکزی با اشاره به عدم پوشش بیمه برای حوزه نفت و گاز کشور، گفت: ظرفیت‌هایی را در کشور ایجاد کرده و توانستیم نفت و گاز را در داخل بیمه کنیم، ولی پوشش‌های بیمه‌ای توافق ژنو انجام نشد. معاون بیمه‌های اتکایی و امور بین‌الملل بیمه‌مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده در این شرکت برای بیمه نفت و گاز بعد از تحریم‌ها، تصریح کرد: ظرفیت‌هایی را در کشور ایجاد کرده و توانستیم نفت و گاز را در داخل بیمه کنیم، ولی پوشش‌های بیمه‌ای توافق ژنو انجام نشد.

* خرید تضمینی 2.05 میلیون تن گندم از کشاورزان

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید تضمینی 2 میلیون و 50 هزارتن گندم از کشاورزان ایرانی خبر داد. حسین صفایی در پاسخ به سؤال فارس در خصوص توافق ایران و قزاقستان برای واردات گندم، پیش‌بینی از میزان خرید و امکان خودکفایی گفت: میزان خرید تضمینی امسال 7 تا 8 میلیون تن پیش‌بینی می‌شود که در مجموع میزان تولید حدود 10 میلیون تن خواهد بود، زیرا بخشی از کشاورزان گندم تولیدی را برای خود مصرفی نگه می‌دارند.

* تخلف آموزش و پرورش در قرارداد با آتیه‌سازان حافظ/ زیان 800میلیاردی امسال بیمه‌ها از بیمه شخص ثالث

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه آموزش و پرورش به جای پرداخت بدهی 400 میلیارد تومانی خود به بیمه ایران، با شرکت بدون مجوز آتیه‌سازان حافظ قرارداد بست، گفت: بیمه‌ها از بیمه شخص ثالث زیان می‌کنند و پیش‌بینی امسال زیان 800 میلیارد تومانی است. محمدابراهیم‌امین ادامه داد: طبق قانون شرکت‌های بیمه فقط با مجوز بیمه مرکزی می‌توانند خدمات تجاری ارائه دهند و  وزارت آموزش و پرورش در حالی که مبالغ سنگینی به بیمه ایران بدهکار است به جای پرداخت بدهی به این شرکت و تمدید قرارداد با بیمه ایران به شرکتی مراجعه کرد که نه سرمایه‌ای دارد و نه رسمیتی و نه می‌تواند مثل بیمه ایران بدهی 300-400 میلیارد تومانی آموزش و پرورش را تحمل کند.

* قالیباف اصل: لغو پذیرش 6 شرکت از بورس تهران/ پذیرش 10 شرکت جدید طی سال93

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه 6 شرکت با توجه به عدم احراز شرایط پذیرش در بورس لغو پذیرش شدند، گفت: در سال 93، 10 شرکت جدید پذیرش خواهد شد. حسن قالیباف اصل افزود: مجوز افزایش سرمایه شرکت بورس در دو مرحله اعمال شده که مرحله اول آن در سال جاری و از محل منابع داخلی شرکت بوده و مرحله دوم آن در سال‌ آینده رخ می‌دهد. به این ترتیب در مرحله اول سرمایه شرکت بورس در سال جاری از 45 به 72 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها