امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87757
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اسلامی امروز در نشست مشترک هیأت‌های عالی ...

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اسلامی امروز در نشست مشترک هیأت‌های عالی رتبه ایران و ترکیه با ریاست رؤسای جمهور دو کشور سخن می گفت با بیان اینکه ایران و ترکیه می‌توانند به سرعت موانعی را که بر سر راه حداکثری کردن روابط دو طرف وجود دارد برطرف کنند، اظهار کرد: فعالان اقتصادی خصوصی دو کشور باید روابط نزدیکتری با یکدیگر برقرار کنند، چرا که بستر مناسبی برای فعالیت مشترک بخش خصوصی ایران و ترکیه وجود دارد.

وی حل و فصل برخی مشکلات در حوزه تعاملات بانکی را به عنوان مقدمه گسترش سریع همکاریها در عرصه اقتصادی عنوان کرد و افزود: در این سفر رییس کل بانک مرکزی ایران همراه ما است تا روابط بانک‌های مرکزی دو کشور بر بانک‌های خصوصی و دولتی را مورد بررسی قرار داده و بستر لازم برای ایجاد یک شریان قوی مالی بین دو کشور را ایجاد کند.

روحانی با اشاره به طرح‌های گسترده ایران در زمینه پتروشیمی که ارزش آنها بالغ بر 70 میلیارد دلار است، اظهار کرد: ایران برای مشارکت سرمایه‌گذاران ترک در طرح‌های پتروشیمی خود اولویت قائل است و وزیر نفت در این سفر حضور دارد تا روابط دو کشور در عرصه انرژی نیز به جایگاه شایسته برسد.

رییس جمهور توسعه زیرساخت‌های لازم ارتباطی از جمله راه آهن دو کشور را از مرز بازرگان مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: اگر ایران و ترکیه خطوط آهن خود را به یکدیگر متصل کنند دریای سیاه و دریای مدیترانه به آب‌های آزاد جنوب ایران و از سوی دیگر به شرق و کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان و نهایتاً چین متصل خواهد شد که این بستر بسیار مناسبی برای ارتقاء ظرفیت‌های حمل و نقلی منطقه خواهد بود.

وی همچنین به آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری‌ها با ترکیه در زمینه‌های گردشگری، علمی، فرهنگی، «آی تی» و فناوری های فضای مجازی اشاره کرد و گفت: قونیه سندی بر اشتراکات دیرین فرهنگی ایران و ترکیه است و باید تلاش کنیم تا تعاملات فرهنگی دو کشور نیز بیش از پیش گسترش یابد.

روحانی در خصوص مسایل منطقه نیز ضمن اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری با ترکیه اظهار کرد: در سال‌های گذشته سخنان بسیاری در این زمینه مطرح شده اما به نتایج مطلوب و مورد نظر دو طرف نرسیده اما امروز می‌توانیم نقاط مطلوب را واقع بینانه‌تر معین کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مطمئنم دو کشور درباره مسایل عراق، شمال آفریقا و کلیت مسایل خاورمیانه، آزادی قدس و بازگشت مردم فلسطین به سرزمین شان اشتراک نظر دارند و اگر با یکدیگر همراه باشند، تأثیرات مثبت و سازنده زیادی در منطقه و روند تحولات آن خواهند داشت.

وی مبارزه با خشونت، افراط و تفرقه‌های نابجا در دنیای اسلام را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: متأسفانه عده‌ای به دروغ و به نام دین، خون مسلمانان را می‌ریزند و این وظیفه ماست که از خونریزی جلوگیری کنیم چرا که مردم و دولت‌های ایران و ترکیه همواره به دنبال صلح و امنیت بوده و هستند و در این راستا باید ضمن مقابله با افراطی‌گری و خشونت، دنیا را با اسلام رحمانی که همان اسلام معتدل و برآمده از سیره پیامبر گرامی اسلام است، آشنا کنیم.

عبدالله گل رییس جمهور ترکیه نیز در این نشست با بیان اینکه پذیرایی از هیات عالی رتبه ایرانی در پایتخت ترکیه پس از وقفه‌ای 18 ساله مایه غرور و خوشبختی ماست، گفت: ایران و ترکیه به لحاظ انسانی، فرهنگی و تاریخی دوستانی دیرینه و نزدیک هستند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های متعدد و متنوع برای گسترش همکاری‌های دو کشور اظهار کرد: اقتصاد ایران و ترکیه نزدیکی‌های زیادی به همدیگر دارند و می‌توانند به خوبی نیازهای یکدیگر را پوشش دهند و از همین رو گسترش روابط دو کشور به ویژه در عرصه اقتصادی از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

رییس جمهوری ترکیه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه جلسه فردای حجت‌الاسلام روحانی با فعالان اقتصادی بخش خصوصی ترکیه زمینه‌های گسترش همکاری بخش خصوصی اقتصاد ایران و کشورش را فراهم کند، گفت: رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار در روابط اقتصادی ایران و ترکیه در سال آینده هدفی در دسترس است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها