امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87782
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، حجت‌الاسلام هادی صادقی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با تبریک ماه شعبان و ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، حجت‌الاسلام هادی صادقی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با تبریک ماه شعبان و میلاد حضرت علی اکبر (ع) و همچنین روز جوان اظهار داشت: امیدواریم کارهای ما در راستای برپایی حکومت عدل مهدوی باشد.

وی با معرفی معاونت فرهنگی قوه قضائیه به عنوان معاونتی که تازه تأسیس است، اضافه کرد: این معاونت دو مأموریت اصلی داشته و به آن توجه دارد.

وی نخستین مأموریت قوه قضائیه را ارتقای سطح دینی سازمانی قوه قضائیه اعلام کرد و گفت: در قوه قضائیه تلاش می‌کنیم که با همکاری همه همکاران فرهنگ سازمانی ارتقا پیدا کند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه این ارتقای فرهنگ در اخلاق فردی و سازمانی و حرفه‌ای، شیوه برخورد با ارباب رجوع و اصحاب دعاوی انجام می‌شود، بیان کرد: بعد دوم ماموریت این معاونت نیز ارتقای سطح فرهنگ جامعه در مباحث حقوقی و قضایی است.

این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر نواقص بسیاری در این زمینه است، اضافه کرد: در این زمینه خیلی نیازمند تربیت عمومی جامعه هستیم.

صادقی با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی با همکاری مجموعه دستگاه‌های فرهنگی فعالیت می‌کند و به تنهایی قادر به حل این نواقص نیست، افزود: این دستگاه‌ها، شامل آموزش و پرروش، حوزه‌های علمیه، سازمان‌های تبلیغاتی و دینی و دانشگاه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد و در رأس آنها رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های دیداری و شنیداری هستند که اینها باید دست به دست هم دهند تا فرهنگ عمومی ارتقا پیدا کند.

وی با ارائه مثالی از بحث رعایت مسائل فرهنگی اضافه کرد: برای نمونه در مسئله قانون مداری همه ما باید قانون را رعایت کرده و قانون مدار بشویم و در جامعه قانون به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه قرار گیرد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه در این زمینه همه ما باید تکالیف خود را به خوبی شناخته و به آن پایبند بوده و حقوق دیگران را شناخته و آن را رعایت کنیم، اضافه کرد: انجام این امور نیازمند فرهنگ‌سازی است که در این بخش نقش رسانه‌ها برجسته و مسئولیت آنها خطیر و سنگین است.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها نقش ویژه‌ای در آگاه سازی مردم دارند، افزود: آنها در تربیت و فرهنگ‌سازی نقش ویژه داشته و امیدواریم این مهم را به خوبی انجام دهند.

این مسئول در ادامه با اظهار تأسف از اینکه دستگاه‌های فرهنگی کمتر به فرهنگ عمومی توجه دارند، بیان کرد: البته آموزش و پرورش در حال تربیت کودکان است، اما نوع تربیت فاصله دارد با آنچه که نیاز جامعه است.

صادقی با اشاره به اینکه اتفاقی که دارد می‌افتد در زمینه آموزش است، اضافه کرد: اما با این کار فرزندان جامعه‌پذیر بار نیامده و مدارس این کار را انجام نداده و می‌بینیم که یک فارغ التحصیل آموزش و پرورش چقدر توانمندی داشته و با دیگران ارتباط داشته و چقدر به حقوق پایبند است و چقدر تکالیف خود را به عنوان یک جوان می‌داند و وقتی این را نگاه می‌کنیم می‌بینیم خروجی آموزش و پرورش این نیست.

وی با اشاره به اینکه در خیلی از جاهای دیگر نیز نقص وجود دارد و همه دستگاه‌های فرهنگ‌ساز ما مسئول هستند و آموزش و پرورش یک مثال است، تصریح کرد: در بحث فرهنگ خوب کار نشده، چون خروجی این را نشان می‌دهد، و ما باید ببینیم مردم ما تا چه اندازه قانون مدار بار آمده‌اند، کجا تربیت می‌شوند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه خاطر نشان کرد: در بحث فرهنگ همه دستگاه‌ها مسئول هستند، ولی خوب برخی از دستگاه‌ها مثل آموزش و پرورش نقش و سهم بیشتری دارند.

این مسئول با بیان اینکه آموزش و پرورش باید کار بیشتری در این زمینه انجام دهد، بیان کرد: اخیرا وزرات آموزش و پرورش آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام کرده است، ولی باید در این زمینه بیشتر کار شود.

صادقی ادامه داد: نباید خروجی آموزش و پرورش افرادی باشد که بیشتر به درد نظام مدنی غربی همچون یک نظام لیبرال بخورد.

وی با اشاره به اینکه وجود چنین شرایطی مطلوب نبوده و  متناسب با نیازهای جامعه اسلامی و ایرانی نیست، تصریح کرد: باید در این زمینه تحول صورت گیرد که اخیرا در وزارت آموزش و پرورش سندی به عنوان سند تحول بنیادین تدوین شده است و امید است با انجام این تحولات شاهد فرهنگ‌سازی بیشتر شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه با اشاره به شعار سال و نحوه عملیاتی شدن آن در قوه قضائیه اضافه کرد: در ابتدای سال این موضوع مطرح و معاونت فرهنگی قوه به صورت جدی این قضیه را پیگیری کرد.

این مسئول با اشاره به اینکه ما برنامه‌های متعددی برای یک جهش فرهنگی در این سال داریم بیان کرد: با دستور ریاست قوه کمیته فرهنگی متشکل از تعدادی معاونان مرتبط انجام شده و چندین جلسه تشکیل شده تا یک کار جهادی در قوه قضائیه انجام شود.

صادقی با اشاره به اینکه تعدادی از این اقدامات هم آغاز شده و در حال عملیاتی شدن است، بیان کرد: از جمله اقدامات انجام شده و در حال انجام آسیب شناسی فرهنگی، آسیب شناسی رفتار و اخلاق در درون مجموعه قضایی با فعالیت یک تیم پژوهشی، بحث فرهنگ عمومی و بحث اخلاق حرفه‌ای به صورت جدی است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تغییر نوع نگاه به زندانیانی که از زندان آزاد می‌شوند، اظهار داشت: این مسئله یکی از دغدغه‌های قوه قضائیه است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهار داشت: این کار نیازمند چند کار است، یک کار که در استمرار کار زندان است، استمراری که در عرصه عمومی و اجتماع باید باشد و برخی از دستگاه‌های حمایتی از جمله حمایت از زندانیان باید برای بعد از زندان زندانیان فکر کرده و راهکارهای عملی در این زمینه داشته باشند که در این زمینه فعالیت‌ها در حال انجام است.

این مسئول بخش دیگر اقدامات در این بحث را تغییر نگاه مردم اعلام کرد و گفت: این کار به ما مربوط می‌شود که در اجتماع باید فرهنگ سازی کنیم که مجرم همیشه مجرم باقی نمانده و برخی از افرادی که به زندان رفته‌اند به آن معنا مجرم خطرناک نبوده‌اند و در اثر مشکلات مالی زندانی شده و مقصر نبوده‌اند و یا فردی بر اثر دیه به زندان افتاده و سابقه دار شده‌اند.

وی با تاکید بر انجام تفکیک در زمینه ارائه سوابق برای زندانیان اضافه کرد: این باید در افکار عمومی فرهنگ‌سازی شود.

صادقی با اشاره به اینکه در ارائه سوابق نیز باید دسته‌بندی لازم صورت گیرد، گفت: بسیاری از امکان حضور زندانیان در بسیاری از مکان‌ها وجود دارد و امکان دارد که در هرجایی حضور داشته باشند که چه بسا در اثر آموزش‌های مختلف نیز اصلاح شده و توانمندی لازم را کسب کرده‌اند.

وی در ادامه با بیان برخی از چالش‌های فرهنگی موجود در جامعه اظهار داشت: چالش‌های بسیاری در امور فرهنگی در جامعه وجود دارد که یکی از این چالش‌ها این است که خیلی از افراد نگاه درستی به مشکلات نداشته و آن را در سطوح مختلف می‌بینند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه با عمق بخشیدن به فکر توجه به مشکلات و همچنین حل آنها بهتر خواهد شد، اضافه کرد: همین یکی از مشکلات امر فرهنگی است و یکی از مشکلات نیز اینکه ارزش کار فرهنگی مشخص نبوده و ما شاهد این هستیم که در هر دستگاه وقتی بودجه کم می‌آید از بخش فرهنگی کسر می‌کنند.

این مسئول با بیان اینکه بخش فرهنگی در بهبود امور مردم و اجتماع تأثیر به سزایی دارد، اضافه کرد: همچنین نگاه به فرهنگ بسیار سطحی بوده و ما آن را در قالب چند تابلو و بنر می بینیم.

صادقی با اشاره به اینکه فرهنگ به اعماق امور سیاسی برمی‌گردد، تصریح کرد: اولویت ندادن به مسائل فرهنگی از دیگر مشکلات موجود در این راستا است.

وی اولویت ندادن به مسائل فرهنگی را از دیگر چالش‌های این حوزه اعلام کرد و گفت: همین هم مربوط به یک کار فرهنگی است که باید روی مدیران انجام شود که در این راستا نیز دستگاه‌های فرهنگی به ویژه رسانه‌ها تأثیرگذار هستند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: رسانه‌ها می‌توانند با ریشه‌یابی این امور به حل مشکلات فرهنگی کمک کنند که این می‌توان در قالب تهیه یک گزارش و یا یک خبر و ... باشد.
انتهای پیام/73005/ق40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها