امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8780
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۴۰
تعداد بازدید: 177
«رابرت فیسک» روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی که به تازگی به سوریه سفر کرده در گفت‌وگویی با شبکه خبری «دویچه‌وله» وضعیت سوریه را تشریح کرد. به عقیده فیسک ...

«رابرت فیسک» روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی که به تازگی به سوریه سفر کرده در گفت‌وگویی با شبکه خبری «دویچه‌وله» وضعیت سوریه را تشریح کرد. به عقیده فیسک نیروهای «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه مناطق بیشتری در این کشور را در اختیار خود می‌گیرند.

وی گفت: «شما در سوریه می‌بینید که مناطق زیادی ویران شده‌اند. مناطقی که خالی از سکنه هستند و نواحی که زندگی در آنها کم و بیش جریان دارد. این فقط محدود به دمشق نمی‌شود، بلکه بخش‌های گسترده‌ای از لاذقیه و طرطوس را در بر می‌گیرد. با این حال مناطقی از کشور وجود دارد که همچنان کاملا تحت کنترل دولت است و زندگی در آن‌ها جریان دارد و می‌توانید برای صرف ناهار از خانه خارج شوید و یا خرید کنید و به سر کار بروید.»

فیسک در پاسخ به این سوال که به عنوان یک خبرنگار غربی تا چه حد در سوریه آزادی داشته است گفت: «من از بیروت راهی دمشق شدم و در طول مسیر ارتش سوریه چندین ایست بازرسی داشت. وقتی شما به دمشق می‌رسید، صدای شلیک را از منطقه «داریا» می‌شنوید. این ناحیه کمتر از یک مایل از بزرگراه اصلی که بیروت را به دمشق وصل می‌کند، فاصله دارد. موقعی که من به این منطقه آمدم بمبی در داریا که در کنترل شورشیان قرار دارد افتاد. من عازم لاذقیه شدم و از آنجا به خط مقدم ارتش سوریه رفتم و ارتش هم به من اجازه این کار را داد.»
وی ارتش سوریه را ارتشی سخت‌گیر و مصمم توصیف کرد که از کشتن بیش از 700 تروریست دم می‌زند و گفت که هر 2 گروه ارتش و معارضان مرتکب نقض حقوق‌بشر و جنایت جنگی شده‌اند. اما ارتش توانسته است مناطقی را از دست معارضان آزاد کند.

این روزنامه‌نگار 66 ساله انگلیسی همچنین وجود تسلیحات شیمیایی در دست دولت سوریه را تائید کرد اما در عین حال گفت که شواهدی 100 درصدی درباره استفاده دولت از این تسلیحات وجود ندارد. وی افزود:«شورشیان می‌گویند که از این تسلیحات علیه مردم عادی استفاده شده است و دولت اسد نیز می‌گوید که شورشیان این تسلیحات را به کار گرفته‌اند. سازمان ملل در گزارشی استفاده شورشیان را از این تسلیحات تائید کرده است اما درباره دولت اسد شاهدی نداریم.»

تجهیز معارضان سوری و ایجاد منطقه پرواز ممنوع دیگر پرسشی بود که خبرنگار دویچه‌وله مطرح کرد. فیسک در این مورد گفت: «این موضوع 2 سال و نیم است که مطرح است. من فکر می‌کنم که آمریکایی‌ها معتقدند تا زمانی که به حرف زدن ادامه می‌دهند، هیچ کس فکر نمی کند که آنها کاری انجام خواهند داد. مسئله‌ای که غرب در حال حاضر با آن مواجه شده این است که می‌خواهد شورشیانی که با دولت اسد مبارزه می‌کنند را تجهیز کند و نه القاعده. اما وقتی سلاح‌ها وارد خاک سوریه شدند، نمی توان افراد را جدا کرد و تسلیحات را فقط در اختیار گروه خاصی قرار داد. از این رو ما با وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم. وقتی که شورشیان از جمله القاعده را با پول و سلاح تجهیز می‌کنیم.»

خبرنگار روزنامه «ایندیپندنت» انگلیس در ادامه گفت: «این جنگ فقط مربوط به سوریه نیست بلکه به ایران نیز ارتباط دارد. چرا که سوریه تنها متحد عرب ایران است و غرب نیز می‌خواهد این متحد را از بین ببرد. ایران به سوریه مشاوره داده است اما بر خلاف جنجال‌سازی‌ها همراهی نظامی بسیار بسیار کم بوده است. من هیچ سرباز ایرانی در هیچکدام از مناطق درگیری ندیدم.»
رابرت فیسک همچنین گفت: «اسرائیل بزرگترین هم‌پیمان آمریکا در خاورمیانه است و اگر ارتش سوریه را بمباران کند، این به معنای حمایت از شورشیان است و ما اینجا در غرب با اجازه به اسرائیل برای بمباران سوریه، در اقدام نظامی مداخله می‌کنیم. اما در حال حاضر به نظر من دلایلی وجود دارد که اسرائیل نمی خواهد در سوریه مداخله کند چرا که ارتش سوریه در 2  سال گذشته تجربیات فراوانی به دست آورده است. به همین دلیل اگر اسرائیل بخواهد در سوریه مداخله کند، با ارتش مصممی مواجه خواهد شد.

وی در بخش پایانی این گفت‌وگو از مداخله سیاسی غرب در سوریه حمایت کرد اما مداخله نظامی را رد کرد و در این‌باره به گفت‌وگوهای اخیر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اشاره کرد.

فیسک 30 سال است که از مناطق بحران‌زده جهان از جمله ایرلند شمالی و افغانستان گزارش تهیه کرده است. وی از سال 1976 از منزلش در بیروت اخباری درباره خاورمیانه تهیه می‌کرد. فیسک با زبان عربی آشنایی دارد و یکی از معدود روزنامه‌نگاران غربی است که با «اسامه‌بن‌لادن» رهبر پیشین القاعده مصاحبه کرد و به همین دلیل چندین جایزه خبرنگاری دریافت کرده است.

انتهای‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها