امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87802
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید حسین سجادی، امروز در نشست خبری با موضوع کاخ مروارید، با مرور اسنادی که در اختیار داشت، تصریح کرد:  بنیاد مستضعفان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید حسین سجادی، امروز در نشست خبری با موضوع کاخ مروارید، با مرور اسنادی که در اختیار داشت، تصریح کرد:  بنیاد مستضعفان نسبت به نگهداری این کاخ کوتاهی نداشته است و از سال 76 به خریدار واگذار شده است.

وی افزود: شش دانگ کاخ مروارید شامل شهباز و آناهیتا و زمینهای مجاور به مساحت 128 هکتار تمامی عرصه تاسیسات شامل ساختمان، موتور خانه، استخر، وسایل نقلیه و... متعلق به بنیاد مستضعفان بوده است که در تاریخ 23 تیرماه سال 76 توسط مدیر عامل وقت سازمان عمران و مسکن بنیاد به خریدار به مبلغ 6 میلیارد تومان واگذار شده است.

مدیر کل روابط عمومی و امور فرهنگی بنیاد مستضعفان گفت: خریدار در سال 92 با شهرداری کرج توافقاتی را برای تغییر کاربری قسمتی از اراضی کاخ انجام می دهد و طبق این توافق پروانه ساخت 1110 واحد مسکونی از سوی شهرداری کرج صادر می شود در مقابل شهرداری نیز بخشی از اراضی مقابل کاخ را تصاحب می کند و این توافق و ساخت و ساز در کمیسیون ماده 5 تثبیت می شود تا به مرحله اجرا برسد.

سجادی ادامه داد: در نهایت به دلیل اعمال فشار افکار عمومی و رسانه ها، دادستان به عنوان مدعی العموم این توافق را لغو می کند و کاخ در اختیار شهرداری کرج قرار می گیرد.

وی درباره فهرست‌برداری از اموال کاخ در زمان واگذاری کاخ گفت: این لیست تهیه نشد چرا که تمام اموال مربوط به کاخ اوایل انقلاب از بین رفت و وقتی هم به خریدار واگذار شد اموالی در آن نبود.

مدیر کل روابط عمومی و امور فرهنگی بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در حال حاضر 10 ساختمان ثبت ملی شده در مالکیت بنیاد قرار دارد، تصریح کرد: بهره بردار این ساختمانها که از جمله آنها کاخ سعدآباد و کاخ نیاوران است، سازمان میراث فرهنگی است به طور مثال فقط 63 فقره سند برای مجموعه کاخ سعدآباد 10 فقره سند برای کاخ مرمر و7 فقره سند برای مجموعه کاخ نیاوران صادر شده است که مالکیت بنیاد را ثابت می کند.
سجادی درباره بعضی اختلافات بین میراث فرهنگی و بنیاد که در دولت قبل هم کمی بالا گرفت، گفت: مشکلی بین این دو نهاد وجود ندارد اما در دولت دهم درخواستی به دادگاه از سوی میراث فرهنگی اعلام شد مبنی بر اینکه مالکیت کاخ ها متعلق به میراث است اما در نهایت در اوایل دولت یازدهم رای دادکاه با رد درخواست سازمان میراث و تاکید بر مالکیت بنیاد اعلام شد.

وی درباره ساختمان آبعلی هم گفت: طبق توافق 4 سال پیش بنیاد با میراث فرهنگی قرار شد بازسازی این بنا به صورت مشترک انجام شود. در همین راستا تیم کارشناسی بنیاد بیش از یک سال و نیم مطالعات اولیه را برای مرمت انجام دادند و قرار شد کارشناسان میراث مرمت این ساختمان را برعهده بگیرند. اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری 50 درصد سهمش از بازسازی را پرداخت نکرد و عملاً این توافقنامه اجرایی نشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها