امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87817
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ یک هفته از برگزاری انتخاباتی تاریخی در سوریه می‌گذرد، انتخاباتی که طی آن سوری‌ها در حالی پای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ یک هفته از برگزاری انتخاباتی تاریخی در سوریه می‌گذرد، انتخاباتی که طی آن سوری‌ها در حالی پای صندوق‌ها رفتند که سه سال از جنگ داخلی در این کشور می‌گذشت و کشورهای غربی و عربی که مدعی بودند برای رسیدن مردم سوریه به حقوق سیاسی از مخالفان مسلح حمایت می‌کنند حالا مخالف برگزاری انتخابات بودند.

مخالفان دمشق در سیاست‌های اعلامی خود تاکید داشتند که این انتخابات غیر دموکراتیک است و در کشوری که گرفتار جنگ داخلی است برگزاری انتخابات فاقد اعتبار است اما در واقع از این واقعیت وحشت داشتند که میزان محبوبیت بشار اسد را در ترازوی انتخابات می دیدند.

پس از مشخص شدن انتخابات و پیروزی بشار اسد با بدست آوردن 88 درصد آرا طرف‌های مختلف واکنش‌های متفاوتی درقابل این انتخابات داشتند.

در عرصه بین المللی، سازمان‌ملل در بیانیه‌ای با اشاره‌ به اینکه برگزاری انتخابات تمام تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل سیاسی بحران سوریه را از بین می‌برد هشدار داد که انتخابات می‌تواند جنگ داخلی در سوریه را تشدید کند.

«ماری هارف»، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن محکوم کردن انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه که با حضور چشمگیر و قابل پیش بینی مردم برگزار شد را بی‌‌آبرویی دولت «بشار اسد» دانست.

وی گفت: «انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه یک بی‌آبرویی است. امروز، اعتبار بشار اسد در مقایسه با اعتبار دیروز او افزایشی نداشته است.»

اتحادیه اروپا هم طی بیانیه‌ای تندی تاکید کرد که انتخابات تاریخ 3 ژوئن را نمی توان یک رای گیری دموکراتیک واقعی تلقی کرد؛‌ یک قانون انتخاباتی ناقص یک سری شرایط هویتی را تحمیل کرده است که این الزامات بیشتر مردم سوریه که در حال زندگی در مناطقی تحت کنترل مخالفان در این کشور هستند را از توانایی رای دادن محروم می کند؛ این قانون همچنین نامزدهای مخالف تبعیدی را از مخالفت با رئیس جمهور بشار اسد باز می دارد و دسترسی به منابع جایگزین اطلاعات انتخاباتی را مسدود می سازد.

همچنین سران 7 کشور صنعتی هم در بیانیه‌ پایانی خود درباره انتخابت سوریه تاکید کردند: «ما انتخابات دروغینی را که در سوم ژوئن برگزار شد، محکوم و تأکید می کنیم اسد در آینده سوریه جایی ندارد.»

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو نیز با این ادعا که در انتخابات سوریه به معیارهای بین‌المللی شفافیت و آزادی احترام گذاشته نشده است، گفت: ناتو نتایج این انتخابات را به رسمیت نخواهد شناخت.

«الکساندر لوکاشوویچ» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه مشارکت گسترده‌ای در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه صورت گرفت ابراز داشت که هیچ دلیلی برای زیر سوال بردن مشروعیت این انتخابات وجود ندارد.

کاترین اشتون مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز مدعی شد، انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه قانونی نیست و اتحادیه اروپا بر این باور است که این انتخابات به تلاش‌های سیاسی جهت دستیابی به راه‌حلی برای «درگیری‌های هولناک در سوریه» لطمه وارد می‌کند

همچنین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا انتخابات سوریه را یک صفر بزرگ قلمداد کرد و گفت: این انتخابات ارزشی ندارد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس هم پیروزی بشار اسد در انتخابات را «توهین» و روشی برای آنچه به گفته وی «ادامه دیکتاتوری وی» خواند.

فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه هم گفت که نتایج این انتخابات از قبل مشخص بوده است. لوران فابیوس، وزیر خارجه این کشور هم با بیان اینکه رای‌دهندگان سوری می‌توانستند بین بشار و بشار انتخاب کنند اعلام کرد که انتخابات سوریه نمایشی بود.

در میان قدرت‌های جهانی اما چین سعی کرد با سکوت از کنار انتخابات سوریه بگذرد و آنسوی قایانوس آرام «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا پیروزی بشار اسد، همتای سوری خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه تبریک گفت و تاکید کرد: این انتخابات نشان می‌دهد که بشار اسد هنوز هم می‌تواند رهبری این کشور را برعهده داشته باشد.

اما در عرصه منطقه‌ای هم مخالفان و دوستان دمشق انتخابات سوریه را مورد توجه قرار دادند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در پیامی به همین مناسبت نوشت: برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری سوریه حاکی از اراده مردم مقاوم کشورتان برای حضور در صحنه سیاسی و تعیین سرنوشت خود بود. اینجانب ضمن ابراز خرسندی از این رخداد مهم که گامی امید بخش در مسیر مردم سالاری است، پیروزی ملت سوریه و جنابعالی را صمیمانه تبریک می‌گویم.

از سوی دیگر وزارت خارجه ایران ضمن تجلیل از حضور پرشور مردم سوریه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و تبریک این دستاورد بزرگ به ملت و دولت سوریه، از تمهیدات خوب دولت این کشور در برگزاری این انتخابات برغم شرایط سخت میدانی و تنگناهایی که برخی جهات خارجی در سازوکار برگزاری انتخابات ایجاد کردند تقدیر کرد.

در مقابل 230 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در بیانیه ای اعلام کردند: برگزاری موفق انتخابات در سوریه نمایش قدرت سیاسی دولت و ملت سوریه در برابر آمریکا و همپیمانانش بود.

نمایندگان مجلس در این بیانیه تاکید کردند: این انتخابات نشان داد که بحران ایجاد شده در سوریه تنها و تنها راه حل سیاسی دارد و این راه حل سیاسی باید در درجه اول مبتنی بر اراده مردم سوریه و رای آنان باشد.

نبیل قاووق معاون رییس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان هم در واکنش به انتخابات با بیان اینکه این انتخابات واکنشی قوی به تمامی دشمنی‌ها علیه این کشور بود، گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه معادلات تمامی افرادی را که خواهان تقسیم این کشور هستند، بر هم زد.

وی گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه واکنشی قوی به هرگونه دشمنی علیه این کشور و پل عبوری برای مقاومت جهت افزایش توانایی و قدرت آن در منطقه است.

اما در این میان  در لبنان سعد الحریری از سران جریان 14 مارس لبنان ضمن انتقاد از انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، مدعی شد بشار اسد در انتخاباتی «دروغین» پیروز شده است.

همچنین ولید جنبلاط، رییس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان نیز در گفت‌وگویی مطبوعاتی با تمسخر انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه گفت: از همان آغاز مشخص بود که بشار اسد در این انتخابات پیروز می‌شود.

نکته قابل توجه این است که مخالفان بشار اسد در سطح منطقه از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گرفته تا ترکیه سعی کردند تا سکوت پیشه کنند و نقطه نظر خود نسبت به انتخابات را تنها در رسانه هایشان منتشر کردند.

شبکه تلویزیونی العربیه عربستان در گزارشی با عنوان «نمایش انتخابات اسد در مناطق تحت نفوذش» گزارش داد که این انتخابات در مناطق تحت کنترل ارتش برگزار شده و دربرگیرنده تمام مناطق سوریه نبوده است.

این درحالی است که بنابر گزارش‌ها از 14 استان سوریه در 13 استان این کشور انتخابات برگزار نشد. تنها استانی که در آن انتخابات برگزار نشد استان مرزی الرقه  بود که تحت اشغال گروه تروریستی داعش است.

این شبکه در ادامه برگزاری انتخابات را در فضایی آکنده از نگرانی امنیتی توصیف کرده و در ادامه مدعی شد که مخالفان این انتخابات در برخی کشورهای غربی همزمان با برگزاری انتخابات دست به تظاهرات زده اند.

شبکه الجزیره قطر هم با تیتر «انتخابات همزمان با بمباران» به موضوع انتخابات در سوریه پرداخت و مدعی شد که انتخابات تنها در برخی از مناطق که تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد برگزار شده است، البته این شبکه با اذعان با استقبال گسترده از انتخابات و تمدید 5 ساعته زمان برگزاری تاکید کرد بشار اسد و همسرش رای خود را در مدرسه‌ای در دمشق دادند و پس از رای دادن با خبرنگاران صحبتی نداشتند.

همزمان با برگزاری انتخابات در سوریه هرچند رسانه‌های ترکیه از پوشش اخبار انتخابات سوریه اجتناب کردند و تنها رسانه‌های وابسته به دولت آنکارا مواضع مخالفان در قبال انتخابات را پوشش دادند و تصاویر مخدوشی از بشار اسد که توسط معارضان در مناطق خارج از کنترل دمشق در دست داشتند را نشان دادند اما فراتر از اخبار، روزنامه‌های ترکیه در تحلیل‌هایشان پس انتخابات سوریه به انتقاد از سیاست‌های دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پرداختند.

در همین روزنامه ملیت در مطلبی به قلم «سامی کوهین» نوشت: جنگ علیه سوریه هنوز تمام نشده است اما آنچه ثابت است این است که ترکیه تاکنون جزء بازنده‌ها بوده است.

روزنامه رادیکال دیگر روزنامه مهم چاپ ترکیه هم در همین زمینه نوشت: سیاست‌های ترکیه پس از آنکه خود به یکی از طرف‌های درگیر تبدیل شد و رویای سقوط سریع بشار اسد محقق نشد و وارد محور جنگ مذهبی قطر-عربستان علیه ایران شد، شکست خورد.

دمشق در میانه اظهارات خصمانه طرف‌های غربی علیه انتخابات این کشور، مواضع اتحادیه اروپا که انتخابات ریاست جمهوری این کشور را «غیرقانونی» خوانده بود، ناقض قوانین بین المللی برشمرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها