امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87834
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام بلندپایه ترکیه گفته بحث درباره کاهش بهای گاز وارداتی ترکیه از جمله موضوعات مورد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام بلندپایه ترکیه گفته بحث درباره کاهش بهای گاز وارداتی ترکیه از جمله موضوعات مورد درخواست آنکارا از تهران در گفت‌وگوی دو جانبه مقامات این کشور بوده است.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر از قول این مقام ترک افزوده آنکارا قیمت گاز وارداتی از ایران را در مقایسه با گاز سایر تأمین‌کننده‌ها مانند روسیه و آذربایجان گران می‌داند.

ترکیه به موجب قراردادی که در سال 1996 با ایران منعقد کرده 10 میلیارد مکعب گاز از ایران وارد می‌کند. این قرارداد در سال 2001 اجرایی شد.

شرکت دولتی خطوط لوله گاز «بوتاش» در سال 2012 با تنظیم شکایت‌نامه‌ای از یک دادگاه بین‌المللی خواست درباره قیمت گاز ایران حکم دهد. پرونده ایران در این دادگاه هنوز در حال رسیدگی است.

به گفته این مقام ترک «طرف ایرانی خواستار لغو این دادرسی شد و این موضوع در گفت‌وگوهای دو طرف مورد بحث قرار گرفت.»

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز دوشنبه راهی ترکیهع شد. رئیس‌جمهوری را در سفر رسمی 2 روزه به ترکیه، وزیران خارجه، راه و شهرسازی، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصاد، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهوری همراهی می‌کنند.

روحانی پس از ورود به آنکارا از سوی «عبدالله گل» رئیس‌جمهوری ترکیه در کاخ ریاست جمهوری این کشور، مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

این سفر در حالی انجام می‌شود که مقامات ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در ژنو در حال گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای هستند تا برخی موانع مذاکرات اصلی درباره این برنامه را از میان بردارند.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 ماه گذشته بدون پیشرفت در وین پایان یافت. دو طرف خواستار واقع‌بینی بیشتر طرف مقابل شدند.

ایران و کشورهای 1+5 در سوم آذرماه سال گذشته به توافقی موقت دست یافتند. ایران در این توافقنامه متعهد شد برخی از جنبه‌های فعالیت هسته‌ایش را در ازای کاهش بخشی از تحریم‌ها به جالت تعلیق درآورد.

این توافقنامه از بهمن‌ماه سال گذشته به اجرا درآمد. گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد ایران به تمامی مفاد این توافقنامه پایبند بوده است.
انتهای پیام/ی
 
   
برچسب ها:
آخرین اخبار