امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87852
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «وو سایک» فرستاده چین به خاورمیانه با تأکید بر حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «وو سایک» فرستاده چین به خاورمیانه با تأکید بر حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، می‌گوید با وجود آنکه هنوز برای دستیابی به توافق هسته‌ای باید کارهای زیادی صورت گیرد، اما از طریق دیپلماسی و مذاکره، این کار شدنی است.

آقای سایک که در حاشیه نشست موسوم به «جاده ابریشم» با روزنامه «النهار» گفت‌وگو می‌کرد، در مورد احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده در برنامه اقدام مشترک، گفت: «بحران هسته‌ای ایران باید حل شود. چین از ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای حمایت می‌کند و مخالف دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. با وجود آنکه هنوز تلاش زیادی برای رسیدن به توافق لازم است، اما همه‌ چیز از طریق مذاکرات امکان‌پذیر است.»

ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) روز سوم آذر سال گذشته در شهر ژنو به توافقی موقت دست یافتند که طرفین را به مذاکره برای دستیابی به راهکاری جامع و بلندمدت، متعهد کرد. بر اساس آن توافق، طرف‌ها باید تا روز 29 تیر به راهکار جامع دست یابند.

فرستاده چین به خاورمیانه که کشورش یکی از طرف‌های مذاکره با ایران است، در بخش دیگری از مصاحبه خود گفته است: «چین همواره بر حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تصریح کرده و خواهان روابط خود همسایگی و احترام میان ایران و کشورهای همسایه بوده است... حل بحران ایران به ارتقا ثبات امنیتی منطقه و همین طور به خود ایران، کمک می‌کند.»

دور بعدی مذاکرات هسته‌ای روز 26 خرداد در شهر وین برگزار می‌شود. دور قبلی گفت‌وگوها پیشرفت چندانی نداشت و به همین جهت طرفین با توجه به در پیش بودن ضرب‌الاجل مصوب در ژنو، به دیدارهای دوجانبه رو آورده‌اند. نمایندگان ایران و آمریکا روز دوشنبه در ژنو دیدار کردند و قرار است دیدارهای دوجانبه‌ای نیز میان هیئت‌های ایران با روسیه، فرانسه و احتمالا آلمان صورت گیرد.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها