امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87853
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از منابع خبری مصری برخی از هنرمندان و ادیبان مصری با شیخ الازهر دیدار کردند؛ در این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از منابع خبری مصری برخی از هنرمندان و ادیبان مصری با شیخ الازهر دیدار کردند؛ در این دیدار دوساعته شیخ الازهر با بیان اینکه الازهر جلوی اندیشه و خلاقیت و آثار ادبی و هنری را نمی‌گیرد، گفت: الازهر تنها نظر خود درباره آثاری که عرضه می‌شود را ارائه می‌دهد و پیشاپیش درباره آنها تحقیق و مناقشه‌ای ندارد.

وی با بیان اینکه الازهر مسئولیت شرعی و تاریخی دارد و از آن نظر شرعی می‌خواهند، افزود: هنر ارزشی در خدمت جوامع است و نظریه‌ای که می‌گوید هنر برای هنر ارزشی ندارد.

الطیب با بیان اینکه الازهر در سند صادره خود در سال 2012 بر آزادی خلاقیت و هنر تاکید کرده، تصریح کرد: بسیاری از هنرمندان و ادیبان نقش خود در جامعه را به خوبی ایفا نمی‌کنند و در برج عاج خود زندگی می‌کنند و جوانان را رها کرده و سخنی از سختی و آرزوهای آنان نمی‌گویند.

شیخ الازهر همچنین بار دیگر بر نظر این جایگاه فقهی ـ اسلامی مبنی بر حرمت به تصویر کشید پیامبران و صحابه و عشره مبشره تاکید کرده و گفت: این نظر الازهر نظریه مطالعه شده‌ای است که هیئت علمای بزرگ الازهر و مجمع مطالعات اسلامی الازهر آن را صادر کرده‌اند و هیچ جایگاهی نمی‌تواند [در مصر] به جای آن تصمیم بگیرد.

این در حالی است که هنرمندان حاضر در این دیدار مسئله حرمت به تصویر کشیدن پیامبران و صحابه را بحرانی برای سینما و تلویزیون این کشور دانسته و از شیخ الازهر خواستار تجدیدنظر در این باره شده بودند.

طارق الشناوی منتقد مشهور سینمای مصر که در این جلسه حاضر بوده است به العربیه گفته است: بحران فیلم سینمایی «نوح» که اکران آن تا امروز در مصر ممنوع است و پیام تشکر الازهر به نخست‌وزیر مصر درباره لغو اکران فیلم مصری مبتذل و مستهجن «زیبایی روح» دو دلیل این دیدار بوده است.

این منتقد روشنفکر مصری گفته است که از نظر او اتفاق خاصی در این دیدار رخ نداده است به‌ویژه که الازهر خود را محق برای ارائه نظر درباره آثار هنری می‌داند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها