امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87857
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 147
احسان کریمخانی، مدیرعامل گروه راهبردی خاک، درگفتگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزرای فارس، با اشاره به اینکه نماشگاه کتاب در سیستمی معنی می‌دهد که ...

احسان کریمخانی، مدیرعامل گروه راهبردی خاک، درگفتگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزرای فارس، با اشاره به اینکه نماشگاه کتاب در سیستمی معنی می‌دهد که پخش و فروشگاه کتاب و... در آن حضور داشته باشند، گفت: متاسفانه فروشگاه بین‌المللی کتاب تهران باعث شده یک نوع رقابت جدی برای عرضه کالا با خرده‌فروش‌های کشور به وجود بیاید.

وی ادامه داد: اگر از خرده‌فروشی‌ها و کتاب‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌ها آمار بگیرید می‌بینید که نمایشگاه‌های کتاب از جمله نمایشگاه تهران و نمایشگاه‌های استانی به‌خاطر سوبسیدهای ویژه دولتی و تخفیف‌های زیادی که به خریداران می‌دهد، آنها را ورشسکته کرده و این یک خطای استراتژیک است.

کریم‌خانی تصریح کرد: قطعا ورشکسته شدن کتاب‌فروشی‌های کوچک در سطح کشور و جایگزین شدن پدیده موضعی «نمایشگاه کتاب» که با حضور فروشگاه‌های بزرگ و عرضه مستقیم کتاب همراه است تبعاتی را برای حوزه نشر به دنبال دارد. در این صورت علاقه‌مندان به کتاب مجبور هستند برای خرید آثار موردعلاقه‌شان به تهران بیایند. یعنی ما در نمایشگاه کتاب با یک ازدحام عجیب و غریب و یک جمعیت خسته و از راه رسیده مواجهیم که حالا باید به زور کتاب‌هایی که می‌خواهند را ببینند چون امکان نمایش درست آثار هم در نمایشگاه فراهم نیست.

مدیرعامل گروه راهبری خاک این فرایند را یک چرخه ناقص و جع شونده توصیف کرد و گفت: تا زمانیکه این پارادوکس حل نشود، خرده‌فروش‌های کتاب نیز نمی‌توانند جان تازه بگیرند.

وی در ادامه به برگزاری نشست تقدیر از دست‌اندرکاران سالن یاس در روز سه شنبه،20 خرداد ماه اشاره کرد و گفت: مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سالن یاس نمایشگاه بیست و هفتم توانست بار دیگر نظریه چینش موضوعی کتاب را مجک بزند. این تجربه نشان می‌دهد که مخاطبان عمومی کتاب از چینش موضوعی آثار در نمایشگاه کتاب استقبال بیشتری می‌کنند.

وی افزود: یکی دیگر از دستاوردهای مهم سالن یاس برپایی نشست‌ها و گعده‌های مختلف در حاشیه نمایشگاه بود که نشان داد اگر وجه فروشگاهی نمایشگاه کم‌رنگ‌تر شود، عموم مخاطبان علاقه‌مند هستند که در محیط کتاب در نشست‌های فرهنگی شرکت کنند. درحالیکه در سرای اهل قلم که وزارت ارشاد متولی برگزاری نشست های آن است،  بیشتر شاهد حضور خواص هستیم و حضور عموم مردم کمتر در این برنامه‌ها دیده می‌شود.
انتهای  پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار