امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87882
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تجلیل از برگزیدگان چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی با موضوع آثار تاریخی و فرهنگی ایران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تجلیل از برگزیدگان چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی با موضوع آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین، که با مشارکت بنیاد ایرانشناسی و شبکه مستند سیما برگزار شده بود، صبح دوشنبه ، 19 خرداد ماه ، ساعت 10:30 در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد.

در این مراسم دکتر پورحسین مدیر شبکه مستند سیما طی سخنانی بر اهمیت مستندسازی در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی تاکید کرد و گفت : در گستره فرهنگ و تمدن اسلام و ایران علاوه بر تمام داشته ها ، نقطه ضعفی اساسی وجود دارد که به تدریج در حال بهبود است و آن نیز مستندسازی و ثبت حقایق فرهنگی و تاریخی است.

وی با اشاره به نقش مستند در هویت سازی برای نسل آینده تصریح کرد: وقتی مستندسازی می کنیم در واقع هویت سازی کرده ایم  و وقتی هویت سازی کنیم به شناخت تبار خود کمک نموده ایم و این احساس اصالت داشتن و ریشه داشتن ، به انسان انگیزه حرکت و تلاش می دهد. ما وظیفه داریم تاریخ خود را ثبت کنیم گرچه انعکاس آن به عنوان میراث بشری انسان برای تمام جهانیان باقی خواهد ماند.اگر ما گستره فرهنگ و تمدن خود را معرفی نکنیم دیگران با جعل تاریخ آن را دگرگون کرده و ارائه می دهند.

مدیر شبکه مستند ادامه داد : مستندسازی باید در ابعاد مختلف به شکل تصویر ، فیلم ، نوشته  و ثبت در زمینه های مختلف ایجاد شود که با توجه به غنای فرهنگی و تاریخی کشور ، برگزاری این گونه جشنواره ها ، حرکت بزرگی در آغاز این راه است. در این وهله تاریخ ، مستندسازی حرکتی بسیار مهم است . گرچه خوشبختانه ما احساس خودباوری مذهبی ، ملی و تمدنی داریم اما نیازمندیم برای جهش و حرکت در این مسیر گام های بعدی خود را محکم تر برداریم.

دکتر پورحسین درباره نقش شبکه مستند در برگزاری این جشنواره گفت : شبکه مستند سیما به عنوان شبکه ای که وظیفه اش مستند سازی است این دغدغه را دارد که در وهله اول تمدن و فرهنگ این سرزمین را به ثبت برساند که این ثبت علاوه بر کالبد فیزیکی این آثار تاریخی به روح آن نیز بازمی گردد.  متاسفانه برخی آداب و رسوم ، ریشه ها و رفتارهای قومی مثبت به مرور در جامعه کمرنگ شده اند و اگر با ثبت آنها بتوانیم دوباره به احیا آنها کمک کنیم در واقع سبک زندگی ایرانی و اسلامی خود را دوباره احیا کرده ایم. این وظیفه شبکه مستند است که در خدمت این جشنواره باشد و امیدواریم این حرکت ها باز هم ادامه یابد.

وی افزود : عکس هویت ساز است و مستندسازی می کند. منبع نگاری می کند و به عبارتی تاریخ نویسی کرده و نگهدارنده میراث ما است و اگر این رخ دهد نسل بعد از ما احساس هویت و غرور و افتخار بیشتری خواهد داشت.

دکتر پورحسین با تاکید بر تغییر ذائقه مخاطبان سیما و استقبال آنها از مستند گفت : آمارها نشان می دهد برخی آثار مستند با اقبال بسیار زیادی از سوی مخاطبان مواجه شده اند و این نشان دهنده ارتقای فرهنگی بینندگان ما است. امیدواریم عکس های برگزیده این جشنواره در اختیار شبکه مستند قرار بگیرند تا با پخش روزانه آنها ، بینندگان سیما نیز از آنها بهره ببرند.

همچنین در ابتدای مراسم دکتر قدرت ا... علیزاده مدیر چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی ضمن قرائت پیام آیت ا... سید محمد خامنه ای رییس بنیاد ایرانشناسی و ارائه گزارشی از عملکرد چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی ، از نقش شبکه مستند در برگزاری این جشنواره تشکر کرد و از دکتر پورحسین مدیر شبکه مستند و ندا عابد نماینده شبکه مستند در برگزاری چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی قدردانی کرد.
برچسب ها:
آخرین اخبار