امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87887
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در هفته‌های اخیر در عرصه وحدت اسلامی تنشی رخ داده است که می‌توان از آن به عنوان تنش «قاریان مصری و اذان شیعی» یاد ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در هفته‌های اخیر در عرصه وحدت اسلامی تنشی رخ داده است که می‌توان از آن به عنوان تنش «قاریان مصری و اذان شیعی» یاد کرد.

این تنش از آنجا شروع شد که جریان سلفی ـ وهابی مصر فیلم‌های مربوط به اجرای اذان شیعی توسط فرج‌اله شاذلی قاری برجسته مصری در چند سال پیش را به صورت گسترده منتشر کردند و سپس به بزرگانی چون «شیخ راغب مصطفی غلوش»، «سید متولی عبدالعال» و «محمد الطاروطی» حمله کردند.

پس از آن الازهر از ورود فرج‌اله شاذلی به این دانشگاه و مسجد جامع آن به عنوان قاری ممانعت کرد و سپس کانون قراء مصر تمامی مقام‌های او را از وی سلب کردند.

پس از آن و در پی مسابقات بین‌المللی قرآن تهران، شیخ محمد محمود الطبلاوی رئیس کانون قراء مصر اعلام کرده که قصد دارد احمد احمد نعینع و شیخ طه محمد نعمانی حاضران در این مسابقات و «شیخ محمد عبدالوهاب طنطاوی» و «شیخ یاسر عبدالباسط عبدالصمد» پسر مرحوم عبدالباسط نیز را به خاطر سفر اخیرشان به عراق تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

در پی این اتفاق «حیدر شومان» نویسنده و تحلیلگر مصری در یادداشتی این اتفاق را دلیل دیگری برای ایجاد انشقاق در صف امت اسلامی و برانگیخته شدن بار دیگر نعره‌های فتنه‌جویانه دانسته و نوشته است: اولین استفاده کننده از این اتفاق فتنه‌جویان هستند.

وی با اشاره به این حکم که هر قاری که اذان شیعی بگوید از اعزام، امتحانات و داوری قرآنی محروم خواهد شد، افزوده است: شاید بتوان از این خبر به راحتی گذشت اما این نقطه سیاهی بر همه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر برای تقریب و وحدت مذاهب اسلامی از طریق بسیاری از نقاط مشترک موجود است به‌ویژه در وقتی که اسلام مورد هدف قرار گرفته است.

حیدر شومان با ابراز تعجب از بحث درباره مسائلی که سال‌ها از آن گذشته(اذان شیعی قاریان) با طرح این سوال که چرا در این موقع این مسئله مطرح شده، نوشت: هر پرسش‌گری می‌تواند این سوال را بپرسد که اذان چقدر در عمل عبادی اسلام مهم است؟ آیا اذان به عنوان مقدمه نماز واجب است؟؛ اذان تنها بر آغاز وقت نماز و دعوت به نماز است.

وی با اشاره به اختلاف شیعه و سنی در اذان، ادامه داده است: علمایی که موضع منفی نسبت به اذان شیعی دارند می‌دانند که اذان وحی الهی نیست و صفت «شرع» را یدک نمی‌کشد اما اتفاق اخیر موجب شد که دشمنان دین از آن سوء استفاده کرده و در روزنامه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و صفحات شبکه‌های اجتماعی توسط فتنه‌جویان کور دنبال شد.

این نویسنده مصری در ادامه نوشته است: اگر پس از این مردم درگیر اموری این چنین شوند آیا کسی حق ملامت آنها را دارد وقتی که برخی از علمای الازهر بهانه‌هایی از درگیری و تنش به آنها داده‌اند آن هم در زمانی که بسیاری از مردم عادی از جزئیات و فرقه‌ها و مباحث دیگر دین خبر ندارند.

وی ادامه داده است: ما با الازهری عهد بسته‌ایم که منبری صادق و امین و هشیار است و همچنان مرجع و پناهگاه مسلمانان در سختی‌هاست و کلام آن در افق وحدت مسلمانان و وحدت اسلامی ـ مسیحی بلند است و به دنبال تقویت انسانیتی است که دین و مذهب و رنگ و نژاد را در خود جای داده است.

شومان مقاله خود را اینگونه پایان داده است: شب، تاریک و راه پر از خار مغیلان است و جویندگان حقیقت هر روز کمتر می‌شود و اگر امیدواریم که روزگاری جدید وجود دارد باید آمال‌های جدید، آرزوهای روشن، آرمان‌های پرامیدی داشته باشیم و تنها شمع محبت و دوستی و عشق است که الازهر روشن کند ما را از این راه خارج خواهد کرد.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها