امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۹:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87893
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه 19 خرداد) در مراسم تودیع علیرضا نادعلی و معارفه محمدرضا یقینی ...

حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه 19 خرداد) در مراسم تودیع علیرضا نادعلی و معارفه محمدرضا یقینی به عنوان رؤسای قدیم و جدید کانون اندیشه جوان، با اشاره به میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان گفت: برخی اسامی اصولاً غم انگیزند حتی اگر روز شادی و شادکامی باشد روز مبارک حضرت علی اکبر (ع) هم اینطور است انگار این نام با دل و جان سروکار دارد، تصور من این است که نام علی‌بن الحسین در برخی بخش‌های زیارت عاشورا منظور حضرت علی اکبر (ع) است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه همین امر نشان دهنده مقام و مرتبت حضرت علی اکبر (ع) است که شهدا در بهشت بر مقامشان غبطه می‌خورند افزود: مقام حضرت علی اکبر (ع) فوق العاده است چندین معصوم او را ستودند و به او گفتند که امام عصر فدای تو باد، این خیلی مقام والایی می‌طلبد که امام حسن، سجاد و امام صادق (ع) خصوصیات و ویژگی‌های ایشان را برشمردند.

* انقلاب ما انقلاب جوانان بود

وی در ادامه یادآور شد: در مقاتل هم آمده که حضرت علی اکبر (ع) از جمله کسانی بودند که به پیامبر (ص) شباهت در ظاهر، سخن گفتن و عمل کردن داشتند، گرچه ما کم کاری نسبت به ایشان کرده‌ایم اما در روز میلاد آن بزرگوار به پیشنهاد سرکار خانم خزعلی در شورای عالی انقلاب فرهنگی روز جوان خارجی‌ها را انتخاب نکردیم و روز میلاد حضرت علی اکبر (ع) را برگزیدیم که در چنین روزی ما حرکت و فعالیت سالانه داشته باشیم و در قالب برگزاری همایش ملی و مشارکت با دستگاه‌ها این پیشنهاد هم مطرح شد ما امسال در قالب یک هم اندیشی جوان و موضوع چالش‌های فکری برنامه‌ای خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در خصوص جوان جای سخن بسیار است همه به استثناء من در این جمع جوان هستند یادآور شد: انقلاب ما انقلاب جوانان بود جوانان امروز هم گفتمانشان تغییر کرده و در پدیده چرخش چهره‌ها صف عوض کردند و الان نسل‌هایی آمدند که از اصول انقلاب دفاع می‌کنند و گاه در مقابل دیگران می‌ایستند بنابراین این یعنی انقلاب ما جوان است خود حضرت امام در سنین هشتاد ـ نود سالگی جوان بودند و جوانتر از همه فکر می‌کردند چنانکه رهبری کنونی ما نیز اینطور هستند.

* «تغذیه جوانان، نیروپروری و کادرسازی» مهمترین سیاست‌های کانون اندیشه جوان

حجت‌الاسلام رشاد با اشاره به سیاست جدید کانون درباره جوانان با توجه به منویات رهبری برای تولید آثار در این حوزه گفت: تغذیه جوانان، نیروپروری و کادرسازی از مهمترین سیاست‌های ما در کانون است نقش تربیتی ما باید پررنگ شود و این تأکیدات رهبر انقلاب طی چند جلسه‌ای که پیشتر گذاشته بودند، است.

وی در ادامه افزود: در مجله‌ای که خاطرم می‌آید خیلی سال پیش منتشر شد، یکی از مباحث آن این بود اگر اکنون اول انقلاب بود چه کار می‌کردیم؟ عده‌ای اندیشمندان در این باره نظر داده بودند از جمله شهید بهشتی گفته بود که کادرسازی از مهمترین کارهای ما است. امروز ما پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی را به عنوان پشتوانه مقتدر تولید معرفت و بازار فکر داریم و تولید محتوا هم در مرکز پژوهش‌های فکری فرهنگی جوان داریم که اکنون 320 اثر به استثنای آنهایی که منتشر شده، در جریان تولید دارد.

*اولویت کانون، دانشجویان و طلاب خواهند بود

حجت‌الاسلام رشاد با بیان اینکه اولویت کنونی ما طلاب و دانشجویان خواهند بود، توضیح داد: بنابراین قالب تحقیق صرف کافی نیست از شیوه‌های میزگرد و مصاحبه نیز باید استفاده کنیم در حکم محمدرضا یقینی سه برآیند کادرسازی، نیروپروری و تغذیه فکری و معنوی جوانان تأکید شده است. تعبیر رهبری درباره دستگاه ما این بود که این پژوهشگاه و کانون فرزند من است که اکنون وارد 21 سالگی شده است ما هم فرزند ایشان هستیم و این را با افتخار می‌گوییم.

به گزارش فارس، وی با تشکر از فعالان و حامیان کانون اندیشه جوان گفت: حجت‌الاسلام رضا غلامی (رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا) در این راستا بسیار به ما کمک کرده، من عاطفه زیادی به ایشان دارم مثل فرزند خودم ایشان را دوست دارم، ایشان بسیار ما را حمایت کردند.

حجت‌الاسلام رشاد آمادگی خود را برای حضور در جلسه هیئت مدیره کانون اندیشه جوان یک بار در ماه اعلام کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم فاصله بین کانون اندیشه جوان و پژوهشگاه را از بین ببریم.

وی با اشاره به خدمات ارزنده‌ای که آقای نادعلی انجام داده و توصیفی از فعالیت‌های رئیس جدید کانون گفت: ایشان فرد شایسته و مناسبی برای این دوره مدیریت کانون هستند چرا که در حوزه جوانان بسیار فعال بودند در هر حال کانون باید دستگاه کادرساز شود و شخصیت جناب یقینی هم می‌تواند در این زمینه الهام بخش و محرک باشد چرا که تجربه سال‌های کار تربیتی و مراکز مختلف و دبیرستان فرهنگ را دارند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها