امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87924
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
«صباح زنگنه» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره اوضاع امنیتی عراق و ...

«صباح زنگنه» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره اوضاع امنیتی عراق و اقدامات گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف این کشور گفت: موصل دومین شهر بزرگ عراق است و تسلط بر این شهر از نظر تبلیغاتی برای گروه تروریستی داعش در رسانه‌ها بسیار ارزشمند است و بر همین اساس گروه داعش به دنبال شکست‌های پیاپی در سوریه در جهت قدرت‌نمایی به این شهر حمله کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: گروه تروریستی داعش همواره در عراق و سوریه فعال بوده و بخش بزرگی از فرماندهان این گروه تروریستی از اتباع عراق و سوریه بودند، اما در یک بازه زمانی بیشتر تحرکات خود را در سوریه انجام می‌دادند که به دنبال شکست در سوریه به سمت عراق رانده شدند و به تصور خود بین مردم ساکن در نوار استان‌های مرزی که عمدتا عرب زبان و اهل سنت هستند، به دنبال عضوگیری و کسب حمایت بودند.

زنگنه درباره چگونگی افزایش قدرت گروه تروریستی داعش در عراق نیز گفت: عوامل متعددی به افزایش قدرت این گروه تروریستی و اجرای عملیات در عراق کمک کرد که مهمترین آن‌ها کمک‌های برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی در زمینه آموزش، تسلیحات نظامی جدید و پیشرفته و تقویت تدارکات آن‌هاست.

این کارشناس مسائل خاورمیانه علت حمایت برخی کشورها از گروه تروریستی داعش در عراق را نارضایتی آن‌ها از نتایج انتخابات پارلمانی عراق دانست و گفت:‌ وقتی خواسته‌های کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه در سوریه برآورده نشد، متمایل شدن آن‌ها به سمت عراق قابل تصور بود، البته اگر در انتخابات عراق گروه‌های دیگری پیروز می‌شدند، از امکان وقوع این حمله کاسته می‌شد، ولی با ملاحظه ترکیب آرا و پیروز شدن احزاب شیعی در این انتخابات، این کشورها تلاش کردند به ناآرامی‌های عراق کمک کنند تا ضمن نشان دادن نارضایتی از نتایج انتخابات عراق از دولت این کشور باج خواهی کنند.

وی درباره آینده عراق و اقدامات گروه تروریستی داعش در این کشور نیز گفت: همانطور که گروه تروریستی داعش در سوریه ابتدا با سد کردها و سپس گروه‌ها و اقوام مختلف مواجه شد، در عراق نیز همین سرنوشت را خواهد داشت، زیرا کردها از یک سو مخالف حضور نیروهای داعش در نزدیکی مناطق کردنشین عراق هستند و از سوی دیگر مشاهده می‌کنند، آتشی که از دور تماشا می‌کردند به دامنشان افتاده است.

صباح زنگنه تصریح کرد:‌ این نگرانی تمامی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق را به تکاپو خواهد انداخت تا اقدامات جدی‌تری برای مقابله با گروه تروریستی داعش اتخاذ کنند و از اعتماد به وعده‌های توخالی کشورهای غربی در کمک کردن به آنها در مقابل تروریسم و خشونت دست خواهند کشید.

وی افزود:‌ عراق قطعا با بسیج نیروها تحرکات و پیشروی‌های گروه تروریستی داعش را متوقف خواهد کرد که البته این اقدام بی هزینه نخواهد بود اما بدون شک حامیان گروه تروریستی داعش به اهدافشان در عراق نخواهند رسید. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها