امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۳:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87927
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست «بررسی تحولات سوریه» با حضور سعدالله زارعی کارشناس ارشد مسائل راهبردی ...

به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست «بررسی تحولات سوریه» با حضور سعدالله زارعی کارشناس ارشد مسائل راهبردی خاورمیانه، هادی محمدی کارشناس ارشد مسائل امنیتی دفاعی، عباس گلرو کارشناس ارشد مسائل سیاسی خاورمیانه در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

«سعدالله زارعی» با تبریک روز جوان و میلاد حضرت‌ علی‌اکبر(ع) در خصوص تحولات سه سال اخیر منتهی به انتخابات سوریه، اظهار داشت: در واقع اگر بخواهیم شرایط قبل از انتخابات سوریه را مورد بررسی قرار دهیم باید نگاهی به فروردین 1390 یعنی دو ماه پس از آغاز انقلاب‌های حوزه عربی داشته باشیم که با این انگیزه در سوریه وارد شدن تا با استفاده از ظرفیت مردمی نظام سوریه را ساقط کنند و ضربه اساسی به جبهه مقاومت بزنند.
 وی با اشاره به گزارش دوم کمیته حقیقت یاب وینوگراد اسرائیل پس از جنگ 33 روزه گفت: کمیته وینوگراد اسرائیل با ترکیب هشت نفر پس از جنگ 33 روزه تشکیل شد و این هیأت با تلاش حدود یک و نیم سال خود، گزارشی نهایی منعکس کرد که براساس آن برایشان مهم بود که انتقام شکست از حزب‌الله را از سوریه بگیرند چرا که سوریه به عنوان مهمترین پشتیبان موثر حزب‌الله در جنگ 33 روزه شناخته شده بود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: اگر پشتیبانی بی‌دریغ اطلاعاتی، جنگ‌افزاری و لوجستیکی بشار اسد نبود، امکان اینکه حزب‌الله لبنان در جنگ 33 روزه پیروز شود وجود نداشت. من به درست یا غلط بودن نظریه کارگروه اسرائیلی توجهی ندارم مهم این است که اسرائیلی‌ها به یک جمع‌بندی رسیده بودند که از طریق سوریه پرونده شکست از حزب‌الله را جبران کنند.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه آمریکا، اسرائیل را در خصوص جبران شکست از حزب الله به خویشتنداری دعوت کرد، افزود: آمریکایی‌ها به اسرائیل توصیه کردند که این کار نیاز به زمان مناسب دارد و اسرائیل نباید یک اقدام بی‌هنگام انجام دهد. هر چند اسرائیل تمرین‌هایی در یونان، صحرای نقب، ترکیه و عربستان انجام داد.

زارعی با بیان اینکه وقتی انقلاب‌های عربی شروع شد از نظر اسرائیلی‌ها زمان اجرای طرح فرا رسید، گفت: آنها باید کار انتقام را با پوشش مردمی شروع می‌کردند. بحران در درعا به وجود آمد و تلاش کردند آن را به دیگر مناطق سوریه گسترش دهند، در استان حمص و حماة نسخه ای از ماجرای درعا به اجرا درآمد و به زودی یعنی بعد از 6 ماه متوجه شدند و به این نتیجه رسیدند که اجرای این طرح ظرفیت لازم را ندارد، ظرفیت‌ کار مهیا نیست و لذا اسرائیلی‌ها و متحدانشان در سطح منطقه آمدند و از این تئوری که انقلاب باید در مسیر تحول قرار گیرد استفاده کردند و پیوست های الصاقی و نظامی در کنار اعتراضات مردمی انجام دادند. نتیجه اینکه موفق شدند در اقدامی که 6 ماه طول کشید اعملیات هایی را در مناطقی از سوریه و خارج از شهر علیه ادارات و ارتش سوریه انجام دادند. بعد هم یک الصاقیه امنیتی به شکل بمب‌گذاری ها مناطق حساس مثل ستاد ارتش، دستگاه امنیتی سوریه انجام دادند. این ماجرا با این برنامه سیاسی شروع شد و جواب نداد و پیوست امنیتی به آنها اضافه کردند و این طرح هم با شکست مواجه شد و کوفی عنان به عنوان نماینده دبیرکل اتحادیه عرب در 16 اسفند وارد ماجرا شد.
 این استاد دانشگاه هدف از ورود کوفی عنان به سوریه را راهی برای باز کردن گره سوریه دانست و گفت: یک تلاش فعالیت‌های دیپلماتیک بود و یک تلاش هم اقدامات امنیتی ویژه بود که ورود به اقدام امنیتی در سه گروه نمودار شد، گروه افراطی، جبهه النصره و داعش و یک جریان سیاسی با عنوان ارتش آزاد که سیاسی شکل گرفت و بنای آن این بود که روند قبل را بازسازی کند و طولانی هم باشد.

وی با واکاوی انتخابات سوریه، گفت: وقتی انتخابات ریاست جمهوری سوریه شروع شد این تست دقیقی بود که نشان دهد که این طرح‌های سیاسی، امنیتی، نظامی چه جایگاهی در سوریه دارد و آیا این روند توانسته ظرفیت کار را انجام دهد یا نه، از طرف دیگر این مدل طراحی دستگاه اطلاعاتی سیاسی آیا اساسا در چنین کاری در فضای خاورمیانه این جواب را می‌دهد یا نه؟

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه مردم متوجه شدند که چه کار بزرگی انجام می‌دهند ما دیدیم که در کل منطقه یک جمعیت 78 درصد به صحنه میدان آمدند و در یک انتخابات حماسه آفریدند و با داشتن سه سال بحران که هزینه وارده بر آن در طول این سه سال با خسارت 8 سال جنگ ما از نظر شهدا و مالی برابر بود می‌بینیم که بشار اسد در این انتخابات 89 درصد رای آورد.

وی با اشاره به سخنان اخیر اوباما، گفت: اینکه اوباما آمد و بعد از انتخابات سوریه گفت که برنامه‌هایی که بوش در عراق دنبال می‌کرده جواب نمی‌دهد و ما در عراق شکست خوردیم هم این اقدامات نتیجه تحولاتی بود که در سوریه اتفاق افتاد.

زارعی در پاسخ به این سوال که آیا این امر واقعیت دارد که در ابتدای بحران، تروریست‌ها بخشی های زیادی از سوریه را از کنترل دولت خارج کرده بودند ؟ گفت: در طول این سه سال هیچ گاه عناصر مسلح یعنی تروریست‌ها هیچ وقت نتوانستند به مفهوم سیاسی کلمه بر سوریه مسلط شوند به شکلی که بگویند ما حکومت را از سیستم خارج کردیم و مهمترین علامت بارز این است که هیچ گاه به طوری جدی دمشق به عنوان پایتخت تهدید نشده و حکومت توانست دمشق را از دسترس تروریست‌ها دور نگاه دارد . به جز حوادث محدود در دمشق اتفاق خاصی نیفتاد ولی در یک مقطعی تروریست‌ها توانستند حلب را که دومین شهر پرجمعیت سوریه است را تقریبا کاملا از تصرف دولت خارج کند یا برخی مناطق شمال سوریه را بالاتر از حما ، حلب و الرقه از کنترل دولت خارج نماید. ولی این سیطره موقت بود و طولانی مدت نبود. شاید سخت ترین مقطع برای سوریه از حدود ماه مرداد و شهریور سال 91 تا اوایل مرداد 92 بود که در این مقطع تروریست‌ها پیشروی داشتند و پیشروی ارتش سوریه متوقف بود و شاید بیشترین حجم آلوده شدن در استان حلب ، رقه،‌ درعا و دیر الزور درگیر بحران بودند و در بقیه استان‌های سوریه درگیری‌ها به صورت موقتی بود مثل حمص. این بدترین دورانی است که بحران کمتر از یک سال و نیم ارتش و دولت سوریه پشت سرگذاشت به گمان اینکه توان مقابله با بحران را دارد و لذا تمهید جدیدی نیندیشید . این در حالی بود که دشمن مشغول تمهید اندیشی بود. داعش و جیش النصره آماده شده بودند. از این زمان (مرداد 92) به بعد بود که ورق بر عکس شد برای اینکه ارتش سوریه متوجه شد نیاز به تمهید جدید دارد و این کار به سه شکل صورت گرفت؛ نیروی دفاع وطنی را تشکیل داد که دارای جوانان با انگیزه بود و در حدود 60 تا 70 هزار نفر بود که آن‌ها را آموزش داد و این گروه از نظر تعداد با افراد گروه‌های تروریستی در سوریه برابری می‌کرد.
 وی افزود: بسیاری از تهاجمات تروریست‌ها به اتباع لبنانی مقیم سوریه بود که ناخواسته این گروه را در کنار دولت سوریه قرار می داد ضمن اینکه حزب‌الله لبنان با بیان اینکه جنگ در سوریه جنگ بر علیه جبهه مقاومت است نقش خود را ایفا کرد و از اینجا ورق برگشت و نیروهای ارتش عملیات القصیر را انجام دادند و به حلب، ادلب و رقه نزدیک شدند و توانستند در دیرالزور هم رخنه ‌کنند و ارتش شروع به پیشروی کرد.

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی خاورمیانه تصریح کرد: هیچ کس در دنیا تردید ندارد که جریان تروریست در سوریه شکست خورده است و ارتش سوریه غلبه کرده است.

زارعی افزود: این سرنوشت تروریست ها در سوریه و هر جای دیگری است. اوباما هم در سخنان اخیرش نسبت به این موضوع کد می‌دهد که این سناریوها در هر جایی شکست می‌خورد و کد شکست را از عراق می‌دهد.

وی با بیان اینکه شکستی که غربی‌ها در سوریه خوردند از عراق سنگین‌تر است، گفت: جنگ در عراق اینقدر فراگیر نبوده است و میزان هزینه‌ای که به سوریه دادند بسیار بیشتر از عراق است. تابلو سوریه، تابلوی تمام عیار نمایی است که سرنوشت هر کشوری را که اینگونه روبرو شود را نشان می‌دهد.

این استاد دانشگاه در باره آینده سوریه پس از انتخابات و رفتار غرب با نتیجه این انتخابات تصریح کرد: شرایط آینده نتیجه شرایط فعلی است. اگر شرایط آینده را براساس شرایط فعلی مورد ارزیابی قرار ندهند هرگونه رفتاری خیالپردازانه خواهد بود. پیروزی نظام سوریه در برابر تروریسم ،‌رعب مواجه با این پدیده را شکست. پیروزی در سوریه باعث شد این روزها مردم به دون واهمه از عربستان انتقاد کنند و به راحتی حمایتشان را از اسد اعلام دارند. معتقدم منطقه آماده یک اتفاق بزرگی است و امیدوارم نخبگان ما از ظرفیت های بوجود آمده بهره ببرند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار