امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87996
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اسحاق جهانگیری در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، با تبریک این روز به هنرمندان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اسحاق جهانگیری در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، با تبریک این روز به هنرمندان صنایع دستی، گفت: صنایع دستی از جمله صنایع یا بخش‌های هنری است که ابعاد مهم مختلفی دارد.

وی ادامه داد: صنایع دستی در دو بخش اقتصاد و هنر می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

جهانگیری خاطرنشان کرد:‌ صنایع دستی یعنی درخشش از ذوق‌ها و اندیشه‌های یک انسان در قالب یک اثر هنری و وقتی که یک صنایع دستی از کشوری به کشور دیگر صادر می‌شود، نقش یک سفیر فرهنگی را دارد که با خودش بار فرهنگی و تاریخی را از یک ملت به ملت دیگر منتقل می‌کند و می‌توان گفت، صنایع دستی قدمتی به اندازه تاریخ دارد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران به دلیل تمدن غنی و چندین هزار ساله خود یکی از خاستگاه‌های اصلی صنایع دستی در سطح دنیا است، افزود: صنایع دستی ایران بیانگر فرهنگ و هنر اصیل مردم ایران است و استعدادها، روحیه خلاق و قدرت ابتکار و اندیشه ملت ایران در صنایع دستی آشکار است.

جهانگیری ادامه داد:‌هم‌اکنون در صنایع دستی، هنرمندانی فعالیت می‌کنند که بیش از چند دهه از عمر خود را در این صنعت سپری کردند و گاهی اوقات ما نگران می‌شویم از اینکه ما نتوانسته باشیم این صنعت مهم را به نسل جوان منتقل کنیم.

وی تصریح کرد: امروز صنایع دستی ایران در مهمترین موزه‌های جهان می‌درخشد و مورد توجه ویژه هنرمندان است، بنابراین پرداختن به این حوزه یک نیاز مبرم و ضروری است.

جهانگیری افزود: من از زمان فعالیت در وزارت صنعت، تاکنون فکر نمی‌کردم سازمان صنایع دستی منحل یا به تأثیری واگذار شده است، چرا که این صنعت از نظر اقتصادی یکی از بهترین رشته‌های اقتصادی است و تعداد شاغلین فعلی در صنایع دستی از هر رشته‌ای با حجم سرمایه‌گذاری مشابه بیشتر است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: صنایع دستی ظرفیت‌هایی دارد که با حداقل‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند اشتغال خوبی را ایجاد کرد.

وی خطاب به سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گفت: اگر شما می‌گویید که می‌توانید سالیانه 250 هزار شغل در صنایع دستی ایجاد کنید، این طرح در شورای عالی اشتغال و در دولت جزء طرح‌‌های اول مطرح شده خواهد بود،‌چرا که به حجم سرمایه‌گذاری زیادی نیاز ندارد.

جهانگیری ادامه داد: ویژگی بعدی صنایع دستی صادرات است و صنایع دستی ایران هم‌اکنون در بسیاری از بازارهای خارجی مشتریان خاص خود را دارد و وقتی صنایع دستی صادر می‌شود، یعنی صادرات، فرهنگ، هنر و اندیشه یک کشور به کشور دیگر، که می‌تواند ارزش افزوده زیادی را بر خود ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مسئله مهم دیگر ترکیب و اتفاقی است که میان صنایع دستی و گردشگری وجود دارد و هر دو باعث رشد و ارتقای یکدیگر می‌شوند.

وی با اظهار خرسندی از اینکه صنایع دستی و گردشگری هر دو در یک سازمان قرار گرفته‌اند، گفت:‌ صنایع دستی از سویی باعث می‌شود گردشگران زیادی جذب کشور ما شوند و از سوی دیگر هر کدام از آثار تاریخی ایران مشتاقان زیادی در سراسر جهان دارد.

جهانگیری افزود: یکی از سیاست‌های جدی دولت پرداختن به موضوع گردشگری است و ما تلاش می‌کنیم موانع پیش‌رو را از میان برداریم که البته به نظر می‌رسد، از آغاز دولت یازدهم این راه باز شده است و حجم تعداد گردشگرانی که از کشورهای دیگر به ایران می‌آیند، قابل توجه است.

وی همچنین به اهمیت گردشگری زیارتی در کشور اشاره کرد و افزود: هر ساله چند هزار نفر و یا حتی چند میلیون نفر برای زیارت اماکن مقدسه به ایران می‌آیند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا وضعیت صنایع دستی از حالت فعلی بیرون بیاید و کمک به هنرمندان و صنایع دستی و تأمین منابع موردنیاز آنها در دستور کار قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور به موضوع بازاریابی و فروش صنایع دستی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات فعالان این رشته این است که در یک بازه طولانی یک اثر را خلق می‌کنند که بازاریابی برای آن کار آسانی نیست و ما باید به اقتصاد این بخش بصورت جدی بپردازیم و همچنین سازماندهی صنایع دستی نیز یکی دیگر از مسائل مهم در این زمینه است.

وی با اشاره به اینکه فرش یکی از صنایع دستی مهم کشور ما است، گفت: واگذاری فرش به صنایع دستی باید در شورای عالی اداری بررسی شود تا تمام صنایع دستی در یک مرکز تجمیع شوند و سیاست‌گذاری‌های مطلوب را برای آنها انجام دهیم تا این دسته از یک شادابی و رونق خوبی در آینده برخوردار شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها