امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۵:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87999
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس اعضای شورای شهر تهران بار دیگر در هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران به وقوع طوفان در شهر تهران و خسارات ناشی از آن ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس اعضای شورای شهر تهران بار دیگر در هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران به وقوع طوفان در شهر تهران و خسارات ناشی از آن پرداختند.

در این جلسه محمد حقانی عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه شهروندان در شهر مالیات و عوارض می‌دهند باید به نحوی نیز از خدمات شهری بهره مند شود و در واقع در حوادث غیرمترقبه خسارات به وجود آمده بارها پرداخت شود.

وی تصریح کرد: شورای شهر باید پیگیری‌های لازم را برای پرداخت خسارات ناشی از طوفان به شهروندان انجام دهد و در این زمینه از ظرفیت‌های قانونی برای پرداخت خسارات از سوی دولت و شهرداری استفاده کند.

حقانی خاطرنشان کرد: قطعا حوادث غیرمترقبه، حوادث قابل پیش‌بینی نیست ولی سازمان مربوطه از جمله مدیریت بحران باید در قبل، حین و بعد از حادثه پاسخگو باشد.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به طوفان در شهر تهران این حادثه سرمشقی باشد که اگر چنین حوادثی مجددا تکرار شد دستگاه‌ها عملکرد خوبی را از خود نشان دهند.

حقانی در ادامه جلسه با اشاره به شکسته شدن و از ریشه در آمدن 2 هزار و 560 اصله درخت در تهران گفت: در این خصوص نیز باید آسیب‌شناسی در زمینه درختان داخل شهر صورت گیرد چرا که قطعا نگهداری اینگونه درخت‌ها با درختان جنگل و باغات متفاوت است.

عضو شورای شهر تهران افزود: بر اساس تجربیات بنده اگر خدای ناکرده طوفانی در شهر مقدس مشهد مشابه طوفان تهران رخ دهد بیش از نیمی از درختان مشهد جدا خواهد شد.

وی افزود: گونه‌هایی که در سطح شهر کاشته می‌شود گونه‌های خاص هستند اما متاسفانه در حال حاضر در سطح شهر تهران شاهد کاشت درختانی هستیم که بعد از 6 الی 7 سال دچار شکستگی و یا بیماری خواهند شد.

حقانی افزود: قطعا اگر نگهداری‌های خوبی از درختان شهر تهران و همچنین حرص به موقع صورت می‌گرفت این درختان می‌توانستند در مقابل طوفان مقابله کنند.

به گزارش فارس در ادامه جلسه محسن پیرهادی دیگر عضو شورای شهر تهران با اشاره به وقوع طوفان در شهر تهران گفت: سوالات متعددی مطرح می‌شود که از آن جمله می‌توان به اینکه آیا ما از نظر سخت‌افزاری آمادگی کامل در برابر طوفان را داشته‌ایم یا خیر و همچنین آیا تعداد کشتگان ما در این حادثه استاندارد بوده است یا خیر اشاره کرد.

وی با انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی به موقع از سازمان هواشناسی گفت: ما می‌توانستیم در این زمینه بهتر عمل کنیم و از ظرفیت رسانه ملی برای اطلاع‌رسانی استفاده کنیم که این کار صورت نگرفت ضمن اینکه در مدارس و دانشگاه‌ها در خصوص آمادگی در هنگام وقوع زلزله کارهایی صورت می‌گیرد اما هیچ کاری در خصوص وقوع طوفان و آمادگی در این زمینه در مدارس و دانشگاه‌ها انجام نشده است.

به گزارش فارس معصومه آباد رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه طوفان تهران در ابتدا با سرعت 6 کیلومتر آغاز شده است گفت: در ادامه و در یک فاصله زمانی 30 دقیقه‌ای (180 ثانیه) سرعت طوفان به 118 الی 120 کیلومتر رسید.

وی گفت: در حادثه جمهوری نیروهای آتش‌نشانی تنها به دلیل تاخیر 5 ثانیه‌ای موجب شدند که آن شهروند جان خود را از دست بدهد و این در حالی است که در فاصله 30 دقیقه‌ای سازمان هواشناسی می‌توانست بسیار بهتر اطلاع‌رسانی کند.

آباد گفت: متاسفانه سازمان هواشناسی اطلاع‌رسانی جدیدی را در این زمینه نداشته است و حتی ورود گرد و غبار در فاصله نیم ساعت از طوفان را که از طریق ساوه به سمت تهران می‌آمده اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد: با اقدامات ایمنی و پیشگیرانه از وقوع خسارات جانی در اینگونه حادثه‌ها کاهش پیدا کند.

به گزارش فارس در ادامه جلسه احمد دنیا‌مالی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اظهار داشت: قطعا در آینده ما شاهد وقوع طوفان‌های مشابه طوفان اخیر در تهران خواهیم بود و باید آمادگی‌های لازم را در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: بنده لازم می‌دانم آماری را اعلام کنم که البته این آمار نگران‌کننده است اما باید مورد توجه قرار گیرد چرا که در حال حاضر در جنوب شهر و بر اساس اعلام سازمان آب فرونشست‌های 24 و 36 سانتی‌متری در سال داریم و این به دلیل برداشت‌های زیاد ما از سفره است.

دنیا‌مالی بیان داشت: ما ریزش‌ها، فرو‌نشست‌ها و ... زیادی را در تهران تجربه کرده‌ایم که عمدتا در آنها ناکام بوده‌ایم و باید به این نکته نیز اذعان داشته باشیم که تجهیزات امکانات و دانش ما کافی نبوده است.

وی با بیان اینکه در وقوع طوفان اخیر در تهران باید به دو موضوع توجه کنیم و تکلیف مردم را مشخص کنیم گفت: خسارات مادی و خسارات جانی در طوفان اخیر باید مورد توجه قرار گیرد و خسارات برآورده شود و به مردم پرداخت شود.

وی از شهرداری تهران خواست مکانیزم‌ها و قوانین پرداخت اینگونه خسارات را پیگیری و اگر قوانین لازم در این زمینه وجود ندارد از طریق شورای شهر مصوبات لازم را اخذ کند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: سوال من اینجاست که تعدادی از داربست‌ها نیز در این حادثه سقوط کرده‌اند و در واقع شهرداری چه اقدام حقوقی را در این زمینه انجام داده‌اند که امیدوارم در این زمینه نیز پاسخ‌های لازم را بدهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها