امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۲۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88004
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار جامعه فارس مسعود سلطانی‌فر در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به نامگذاری امسال از ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس مسعود سلطانی‌فر در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: سازمان میراث فرهنگی به لحاظ قانونی و دارا بودن ظرفیت‌های مختلف در عرصه توسعه اقتصادی و فرهنگی دارای جایگاه ویژه‌ای است.

وی ادامه داد:‌اشتغال بیش از 2 میلیون نفر در صنایع دستی که علاوه بر فرش دارای صادرات حدود 150 میلیون دلاری در سال گذشته بوده است نشانگر اهمیت اقتصاد در صنایع دستی است.

وی افزود: همچنین در سال گذشته 2 میلیون متر مربع فرش بافته شده است که بیش از 1.5 میلیون متر مربع آن با ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شده  است و این آمار بیانگر ظرفیت بالای ارز‌آوری صنایع دستی برای کشور است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطر نشان کرد: صنایع دستی عرصه‌ای است که وابسته به خارج از کشور نیست و نسل‌های مختلف ما در طول قرون گذشته این هنر را سینه به سینه منتقل کردند علاوه بر اینکه ما برای توسعه آن به ارز و تکنولوژی خارجی نیز نیاز نداریم.

سلطانی‌فر ادامه داد: در عرصه صنایع دستی با هزینه‌ای اندک می‌توان یک شغل مناسب ایجاد کرد و با ارزش افزوده بالایی که در این محصولات وجود دارد امکان تامین نیازهای ارزی کشور از این طریق وجود دارد.

وی بیان داشت: نکته‌ای که از ابتدای فعالیت خود در سازمان میراث فرهنگی مطرح کردم لزوم فعال کردن عرصه اقتصاد فرهنگ و هنر است و تا زمانی که اقتصاد فرهنگ و هنر به خوبی فعال نشود گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری و تامین نیازهای هنرمندان و فعالان این عرصه به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

معاون رئیس جمهور خاطر نشان کرد : ما باید تکالیفمان را با توجه به جایگاه قانونی، نیازها و ظرفیت‌های جامعه مشخص کنیم و هم اکنون که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه کشور هستیم باید توانمندی خود را ارائه دهیم و ظرفیت‌های لازم برای تامین منابع مالی و اعتباری را روشن کنیم.

سلطانی‌فر خطاب به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: بنده این موضوع را به شما به عنوان «نخست وزیر کابینه» (!) اعلام می‌کنم که به شرط تامین نیازها و منابع مورد نیاز ما توان این که سالیانه تا 300 هزار شغل را در صنایع دستی ایجاد کنیم داریم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: با توجه به مشکلات مختلفی که در عرصه صنایع دستی در سال‌های گذشته وجود داشته است به اعتقاد من باید برای تثبیت مشاغل فعلی نیز چاره‌ای اندیشیده شود چرا که هم اکنون هنرمندان در شرایط سختی مشغول تولید و فعالیت هستندو در عین مظلومیت خالق شاهکارهای بی‌نظیری هستند.

سلطانی‌فر ادامه داد: خوشبختانه از نظر تنوع تولید صنایع دستی ایران یکی از سه قطب برتر تولید کننده صنایع دستی در جهان است و از 460 رشته صنایع دستی در 350 رشته فعالیت داریم.

وی ادامه داد: بسیاری از دستاوردهای هنرمندان ما امروز در بهترین موزه‌های دنیا به عنوان آثار کم‌نظیر استفاده می‌شوند و ما نگاه پرمعنای مجموعه تصمیم‌گیرندگان علی‌الخصوص دولت و مجلس را به این بخش می‌طلبیم و امیدوار هستیم برگزاری این همایش‌ها ما را در رسیدن به اهدافمان برای توسعه و رشد مملکت و تامین معیشت و رفاه مردم کمک کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار