امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۴:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88082
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
نجفعلی میرزایی مدیر عامل خانه کتاب در گفت‌‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون کاهش 50 درصدی تولید ...

نجفعلی میرزایی مدیر عامل خانه کتاب در گفت‌‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون کاهش 50 درصدی تولید کتاب‌های دینی که چندی پیش سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد در مراسم پنجمین جشنواره «کتاب دین و پژوهش‌های برتر» از آن گلایه کرد بود، اظهار داشت: بیان این موضوع از سوی آقای صالحی باعث تعجب بنده شد، اما موضوعی شد تا پیرامون آن موضوع بررسی‌هایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: آمار تولید کتاب‌های دینی را بررسی کردم، آمار نشان می‌دهد در استان تهران شاهد افزایش انتشار آثار دینی هم هستیم؛ بر مبنای آمار در دو ماهه فروردین و اردیبهشت سال 93 در قیاس با 92 در تهران شاهد افزایش 100 عنوانی کتاب دینی هستیم، اما در شهرستان‌ها افت شدید وجود داشت.

میرزایی در ادامه با بیان اینکه در استان‌ها شاهد افت 40 درصدی هستیم، بیان کرد: پس از بررسی‌ها دیدیم که عمده افت مربوط به استان قم بوده است در مقابل در تهران با افزایش مواجه شدیم.

مدیر عامل خانه کتاب تاکید کرد: بررسی ریشه این کاهش انتشار ادامه یافت تا اینکه عواملی مشخص شد، مهمترین آن اینکه در طول سالیان گذشته مبالغ بودجه‌ برخی نهادها ناگهانی و یک‌باره برای تولید کتاب افزایش یافته بود در دولت جدید این بودجه ها در دست دولت برای پرداخت وجود نداشت زیرا با بحران بودجه مواجهیم، اما رشد دفعی و ناگهانی تولید در حال حاضر به رویه معمول برگشته است.

این مقام مسئول در موسسه خانه کتاب با این جملات که آمار کنونی نشان می‌دهد میزان انتشار در استان قم هم در حال حاضر به حالت طبیعی بازگشته، اضافه کرد: در حال حاضر بودجه‌های اختصاص داده شده به حالت طبیعی برگشته پس این مهم نشان می‌دهد با افت مواجه نبوده‌ایم. با قطع شدن بودجه برخی موسسات که در یک بازه زمانی حجم انبوهی کتاب منتشر کرده‌اند در حال حاضر رویه کاملا عادی است.

میرزایی گفت: در عرض 12 ماه ما شاهد خواهیم بود که حداقل 2 هزار عنوان اضافه بر آمار دینی سال گذشته منتشر می‌شود.

گفتنی است صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در آئین پنجمین جشنواره «کتاب دین و پژوهش‌های برتر» دوشنبه 29 اردیبهشت‌ ماه جاری در تالار سوره حوزه هنری گفته بود: یکی از این افق‌ها این است که اتفاقات حوزه دین را رصد کنیم؛ زیرا امروزه کتاب‌‌های دینی نیاز به رصدهای متنوع دارند، باید بگویم چند روز پیش در معاونت فرهنگی آمار کتب حوزه‌های مختلف بررسی شد که کتب دینی در جایگاه پنجم قرار گرفته است، به این صورت که از تاریخ اول فروردین‌ ماه تا چهار اردیبهشت‌ ماه سال جاری 328 عنوان کتاب عرضه شده، این در حالی است که در همین زمان در سال قبل 686 عنوان کتاب در حوزه دین عرضه شده و این آمار نشانه نصف شدن کتاب‌های این حوزه است. همچنین در اردیبهشت‌ ماه جاری میزان انتشار کتب حوزه دین باز هم در رده پنجم قرار دارد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها