امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88103
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در حاشیه تقدیر از دست‌اندرکاران سالن یاس پیرامون این که با شروع کار دولت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در حاشیه تقدیر از دست‌اندرکاران سالن یاس پیرامون این که با شروع کار دولت یازدهم درباره تغییر فضای ممیزی کتاب امیدهایی شکل گرفت اما امروز برخی‌ها معتقدند این امیدها رو به زوال است گفت: در حوزه ممیزی کتاب و اداره کتاب اتفاق‌هایی افتاده که بر مبنای مسیر قانونی احترام به مولفان و ناشران و حفظ موازین قانونی و عمومی است که در ضوابط نشر آمده است در این مسیر گر چه هنوز شرایط مطلوب فراهم نیست اما اتفاقاتی افتاده است.

وی ادامه داد: از جمله این که هیات نظارت بر کتاب و کارگروه تخصصی شکل گرفت در این کارگروه تخصصی مباحثی که با بررسان مختلفی که در آن هستند مطرح می‌شود که اگر احیانا تنوع سلیقه‌ها یا اختلاف سلیقه‌ها گرفتار تعارض است به مرور رفع شود موضوعات مختلفی در کارگروه تخصصی حوزه کتاب که 7 نفر از اعضای شورای عالی نظارت در آن هستند بررسی می‌شود و امیدواریم با جلسات مداومی که این کارگروه تخصصی که 7 نفر از اعضای 16 نفره هیات عالی نظارت بر کتاب در آن حضور دارند، موضوعاتی که در بستر سلائق مختلف می‌توانست به اختلاف رویه‌های فاحش منتهی شود کاهش یابد و این ممیزی سلیقه‌ای تبدیل به ممیزی قانونی شود.

صالحی متذکر شد: نکته‌ای دیگری که در حال وقوع است این است که با ایجاد برخی از تنفیذها البته با حفظ ضوابط قانونی، این پدیده را فراهم کند که کارگروه تخصصی نظارت و ارزیابی در فضای موسسات و استان‌ها که اتفاق می‌افتد با این نگاه امکان حرکت سیال‌تر و سریعتر حوزه ممیزی را شاهد باشیم. این امر تراکم کاری را کم می‌کند و با کاهش تراکم به دقت می‌توان به نظارت بیشتر اعتماد کرد.

وی پیرامون موضوع سوم افزود: باید به فضای خود بررسان کتاب هم اشاره کرد چرا که در این بخش هم تغییراتی رخ داده هم از لحاظ نوع پرداخت‌ها در سطح نسبی و هم از لحاظ تکمیل و ترمیم‌هایی که انجام شده و یا در حال انجام شدن است تا بتوان اعتماد بیشتر به فضای نظارت و کتاب داشت.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: در مجموع با این الگوهای سه‌گانه ما انتظار داریم حوزه نظارت بر کتاب را بر اساس ضوابط نشر به طریقی پیش ببریم که ترکیبی بشود میان حفظ حقوق فردی که مولفان و ناشران دارند وحقوق اجتماعی که قانون نشر بر ما الزام می‌کند.

صالحی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه وزیر ارشاد در اتاق بازرگانی از مقاومت هیات دولت در برابر تصویب قانون معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان سخن گفته بود آیا به تازگی مذاکراتی را انجام داده‌اید بیان کرد در حال حاضر در حال انجام کارهای متنوعی هستیم تا به شکل حقوق بحث را دنبال کنیم آقای وزیر هم به طور جدی در سطح هیات دولت پیگیر هستند تا به سرانجام برسد ما در معاونت فرهنگی پیگیری‌های حقوق می‌کنیم و تاکید آقای وزیر برای بخش حکومتی و هیات دولت هم ادامه دارد.

وی در پاسخ به سوال دوم فارس که شنیده شده ناشران و کتابفروشان باید به سرعت اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کنند گفت: برداشت ما در حقیقت چیز دیگری است ولی سازمان مالیاتی اینگونه گفته است.

صالحی در پایان پیرامون مکان دائمی نمایشگاه‌ها و مکان پیشنهادی وزیر ارشاد موضوع را از سوی کمیته مکان‌یابی در حال پیگیری دانست و ابراز داشت: انشاالله پس از تکمیل گزارش‌ها تا نیمه اول تیر برای مکان به نتیجه می‌رسیم مکان دائمی نمایشگاه‌ها هم به عنوان یکی از گزینه‌ها هم مطرح است برای دبیرخانه مشترک چاپ ایران و افغانستان به زودی فکری خواهیم کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار