امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88105
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران سالن یاس از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران سالن یاس از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، بیش از ظهر امروز 20 خردادماه با حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حمزه‌زاده مدیر انتشارات سوره مهر، میثم نیلی رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از فعالان حوزه نشر در حوزه هنری برگزار شد.

* صالحی: کارشناس کتاب کم داریم

بر اساس این گزارش، سید عباس صالحی در این جلسه با اشاره به مشکلات موجود در نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: در سال‌های اخیر پیوسته با این سوال مواجه بودیم که نمایشگاه کتاب نمایشگاه است یا فروشگاه و اینکه به نظر می رسد جنبه فروشگاهی آن در وجه نمایشگاهی‌اش بچربد. امسال با وجود شرایط خاص انتشار نشر نمی‌توانستیم ریسک کنیم و کاری انجام دهیم که به این حوزه ضربه بزند بنابراین تلاش کردیم تا نمایشگاه با نگاه به قوت‌ها برگزار شود چون جریان اقتصاد نشر خود را متصل به نمایشگاه می‌دید.

صالحی ضمن بیان اینکه با این نگاه که اجزای نمایشگاهی را چگونه می‌توان تقویت کرد، تصریح کرد: ایده‌های متنوعی وجود داشت، نگاه بر این بود که به این ایده‌ها توجه کنیم، تا نمایشگاه، نمایشگاه شود. قالب‌های مختلفی از این جهت ارائه و تجربه شد. یکی از این قالب‌ها برپایی سالن یاس بود که البته تجربه‌ای از 2 سال پیش را با خود داشت.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر اینکه پیش از این دوره نمایشگاه نیز با مجمع ناشران و نحوه شکل‌گیری آن آشنا بودم و از روند کارهای آنها اطلاع داشتم، توضیح داد: از آغاز زمانی که وارد این خدمت شدم یکی از نخستین جلسات خود را با حضور در مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار کردم. براساس همین تجربه و ارتباط می‌توانم بگویم که این دغدغه که چگونه می‌توانیم چرخه کتاب را بسامان‌تر کنیم از دغدغه‌های جدی این مجمع است.

صالحی در ادامه به ویژگی‌های مثبت سالن یاس در چنددوره اخیر برگزاری‌اش اشاره کرد و افزود: سالن یاس با چند ویژگی‌ بارز همراه بود که این ویژگی‌ها نقاط قوت آن محسوب می شد امیدواریم در سال‌های آینده این تجربه تعمیق بیابد و بر ابعاد نمایشگاهی کتاب بیافزاید. اولین ویژگی آن امکان دسترسی به کتاب‌هایی است که طی یک سال گذشته منتشر شده‌اند، ویژگی دوم آن طبقه‌بندی موضوع‌محوری و نه ناشرمحوری آثار بود. برخی از مخاطبان هستند که علاقه آنها بیشتر موضوعی است و در یک حیطه خاص فعالیت می‌کنند. این سالن با چنین روشی فرصت مطالعه عمیق‌تر و شناسایی آثار را برای این گروه ایجاد می‌کند.

صالحی گفت: نکته بارز دیگر این سالن حضور مشاوران در حوزه‌های مختلف کتاب بود، عدم ذوق کتاب‌خوانی در کشور به دلیل نداشتن مشاوران برجسته در این حوزه است. متاسفانه ما برای اینکه چه بخوانیم و چگونه بخوانیم مشاوران کمی داریم. این شاخه جدیدی از مشاوره است که باید به طور جدی به آن فکر کرد. باید برای ارتقای کتابخوانی مشاوران را تکثیر کنیم.

معاون وزیر ارشاد به سیرهای مطالعاتی اشاره و اهمیت آن را قابل توجه ذکر کرد و گفت: یکی دیگر از برنامه‌های قابل توجه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در این سالن طراحی برنامه‌هایی برای ایجاد سیرهای مطالعاتی کتاب بود. سیرهای مطالعاتی لذت کتاب خواندن را زیاد می‌کند و اگر نباشد افراد در گم‌گشتگی به سر می‌برند. خوشبختانه کسانی که این طرح را پایه‌ریزی کردند به تکامل آن نیز اندیشیدند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: نمایشگاه کتاب سال‌های آینده با وجوه نمایشگاهی برگزار و سالن یاس خوشبوتری داشته باشیم.

* نیلی: فعالیت حدود 60 کارشناس در سالن یاس

میثم نیلی مدیر‌عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با ارائه گزارشی از اقدامات سالن یاس اظهار داشت: در اواخر سال 90 طرحی از سوی مجمع ناشران انقلاب به معاون وقت فرهنگی ارشاد تحت عنوان کارنامه نشر جمهوری اسلامی ایران به همراه مشاوره و ارائه خدمات مشاوره به مخاطبان برای شناسایی ارتباط بیشتر با کتاب ارائه شد. برای کتاب‌های خوب و آشنایی جامع با نشر سال 90 این کار انجام شد. سال 91 سالن یاس برپا شد اما برای برگزاری در سال 92 با مشکلاتی مواجه شدیم ولی در هر صورت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز باز شاهد برپایی سالن یاس بودیم.

وی به سختی‌های اجرا تا خرید و چیدمان آثار اشاره و تصریح کرد: گروه‌های کارشناسی در این مانور فرهنگی جبهه انقلاب حضور داشتند و مهمترین رکن محسوب می‌شدند. حدود 60 کارشناس در سالن یاس داشتیم و 17 گروه ترویجی خودجوش مردمی فعالیت می‌کردند.

وی به موضوعات آثار سالن یاس و سیر‌های مطالعاتی همچنین بسته‌های پیشنهادی اشاره کرد و افزود: حدود 61 برنامه فرهنگی اعم از میزگرد، جلسات، نقد و بررسی و ... همچنین سخنرانی‌هایی در این سالن برگزار شد و در هر روز حدود 6 برنامه تشکیل می‌شد که تجربه خوبی بود و رکورد خوبی به ثبت رسید.
 
* کریم‌خانی: بازنگری در چرخه تولید توزیع و فروش کتاب صورت گیرد

احسان کریم‌خانی عضو کمیته کارشناسان مجمع ناشران انقلاب ضمن اشاره به سابقه برگزاری نمایشگاه کتاب و اقتضائات آن گفت: حرف کلی من امروز این است که دوباره باید بازنگری در چرخه تولید توزیع و فروش کتاب صورت گیرد چرا که تقریبا ناشر حرفه‌ای که تمام قواعد یک صنعت را در محصول خود رعایت کند نداریم.

وی افزود: نمایشگاه کتاب یک عنصر از یک چرخه عناصری است که در چرخه صنعت نشر دخیل است. ناشر یک عنصر، توزیع و پخش عنصری دیگر شمرده می‌شود.

کریم‌خانی با بیان اینکه اتفاقی که باید بیفتد این است که مردم وقتی در جایی وارد می‌شوند اگر چینش موضوعی باشد فرد حس می‌کند آنچه می‌خواهد به راحتی خواهد یافت گفت: به تعبیری ما در حاشیه اصلی نمایشگاه کتاب بودیم ولی باز هم می‌توان این سالن را که مورد استقبال بود را به لحاظ مکانی تغییر داد. حتی بازه زمانی کتاب‌های به نمایش در آمده در آن را می‌توان گستراند اما باید ببینم متاسفانه ساز و کار سازمان یا مسئول خاصی نیست که وظیفه آشنا‌سازی مردم با کتاب را دارا باشد.

وی در پایان سخنان خود با توجه به اینکه ما کمبود اندیشه و تصمیم داریم گفت: معمولا اندیشه‌ها به دست تصمیم‌سازان ما نمی‌رسد اما باید بگویم برپایی نمایشگاه کتاب نشان داد که ما توانستیم طی 2 سال فضا و جو متفاوتی در نمایشگاه کتاب ایجاد کنیم.

* هاشمی: ادبیات عامه‌پسند در برابر ژانر وحشت در حال عقب‌نشینی است/ هجمه در حوزه شعر به انقلاب

پندار هاشمی از کارشناسان ادبیات غرفه سالن یاس به اهمیت ادبیات در همه کشورها اشاره و گفت: دوستان ما در حوزه و غرفه ادبیات حدود 6 کارشناس بودند که با حجم انبوه مخاطبان مواجه شدند.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد ادبیات خصوصا ادبیات عامه‌پسند در راس حوزه‌هاست البته در این میان در دوره دبیرستان علاقه ویژه‌ای به این بخش می‌شود و من به عنوان هشدار عرض می‌کنم که ادبیات عامه‌پسند در برابر ژانر وحشت در حال عقب‌نشینی است.

وی افزود: حجم بالای تولیدات ادبی مورد توجه است اما بیشتر حجم آثار مربوط به حوزه کودک و نوجوان مشاهده می‌شود اما آثار کلاسیک و شاهکارهای جهانی مخاطبان خاص خود را دارند و بارها تجدید‌ چاپ شدند.

هاشمی تصریح کرد: در قرن حاضر ادبیات جهان و به خصوص رمان به گونه‌ای مخرب جلوه داده می‌شود و ترجمه‌ای که از ادبیات جهان در ایران است در اختیار روشنفکران است ولی باید بگویم این کتاب‌ها آسیب‌رساننده هستند.

وی با جملاتی قابل تامل پیرامون اینکه رونق دوباره شعر اعتراض و آثاری که به گونه‌ای در لفافه جمهوری اسلامی را مورد هجمه قرار می‌دهند توضیح داد: شاهدیم که بسیاری از ناشران کتاب قلعه حیوانات را بارها تجدید چاپ می‌کنند حتی در سالن یاس هم این اثر در 6 نوع مختلف از سوی ناشران مختلف تجدید‌ چاپ شده بود.

وی با بیان اینکه قریب 100 شاعر و نویسنده از غرفه ادبیات سالن یاس بازدید کردند افزود: بخش دیگر آثار مربوط به حوزه دفاع مقدس است. آمار نشر این حوزه بالاست اما به لحاظ کیفی از سطح کیفی نازلی برخوردار است. شاید تنها چند اثر که به تعداد انگشتان دست می‌رسد قابل توجه است و ما به نحوی فرصت‌سوزی می‌کنیم.

وی در پایان گفت: برخی آثار مثل سفر به گرای 270 درجه و شطرنج با ماشین قیامت در دانشگاه‌های آمریکا و سایر کشورها مورد توجه است و باید گزیده‌تر به سراغ ترجمه برود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها