امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8812
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۵
تعداد بازدید: 79
به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در 17فوریه 1986 ناگهان تمام نیروهای اسرائیلی به وضعیت آماده باش کامل جنگی ...

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در 17فوریه 1986 ناگهان تمام نیروهای اسرائیلی به وضعیت آماده باش کامل جنگی درآمدند. نیروها، تانک‌ها و هواپیماها به حرکت درآمدند و دوباره مناطقی را که سال قبل از آن عقب نشینی کرده بودند را اشغال کردند. این وضعیت برای هفت شبانه روز به همین منوال باقی ماند. اشغالگران شبیخونی را در چندین مکان به اجرا در آوردند و ده ها جوان را از روستاهای مختلف جنوب لبنان، بازداشت کرده و برای بازجویی به مکان دیگری منتقل کردند، آنها به دنبال دو سرباز اسرائیلی بودند که مقاومت اسلامی در سال های اول تاسیس، آنها را در جنوب لبنان به اسارت برده بود.
 


شهید سمیر محمد مطوط (حاج جواد)
 

این عملیات در تاریخ به نام عملیات «دو عالم» ثبت ولی به نام «عملیات دو اسیر» مشهور شد و در واقع اولین عملیات موفق گرفتن اسیر بود؛ زیرا قبلا مقاومت اسلامی بارها سعی کرد سربازان اسرائیلی را به اسارت بگیرد، ولی دراثر موانعی کار ناکام می ماند. فرمانده این عملیات موفق شخصی به نام جواد بود که نامی بسیار آشنا و دلنشین برای رزمندگان بود و بعد از شهادتش همه فهمیدند که این فرمانده متواضع «شهید سمیر مطوط» نام دارد.

در آن روز، شهید سمیر مطوط به خانه خود در منطقه «اوزاعی» رفته و ماشین خود را در کنار تعداد زیادی از مردم که در آنجا تجمع کردند، پارک می‌کند تا به خانه رفته و لباس خود را عوض کند، از افرادی که در کنار خیابان تجمع کرده بودند، می پـرسد چه خبر است؟ آنها می گویند مگر اخبار را نشنیدی؟ مقاومت توانست دو سرباز اسرائیلی را به اسارت ببرد. وی بدون اینکه هیچ حرفی بزند، مدتی به سخنان پرشور و حماسی این افراد گوش می دهد و سپس به خانه رفته، لباس هایش را عوض می کند و با ماشینی که دو اسیر اسرائیلی در داخل آن بودند، از کنار جمعیت دور شده و به مکان نامعلومی می رود.

عملیات مذکور، در واقع ابعادی بیش از یک عملیات داشته و نشان می دهد که عزم و اراده مجاهدان به قدری مستحکم شده که می توانند دست به عملیات پر جرات بزنند.

فرمانده این عملیات بعد از یک سال در عملیات پاکسازی پایگاه اسرائیلی قله مرتفع «علی الطاهر» به همراه سی تن از همرزمانش به نام حسین شکر، جعفر المولی و حسن کسروانی به شهادت می رسد. اسرائیل برای سال ها از تحویل جسد این شهید به خانواده اش خودداری می کرد، تا اینکه درسال 1996 اسرائیل مجبور شد در مقابل تحویل گرفتن همان دو سرباز اسرائیلی که قبلا سمیر مطوط اسیر کرده بود، جسد وی را به همراه 45 اسیر لبنانی در بازداشتگاه خیام و به همراه جسد  123مبارز مقاومت تحویل خانواده اش بدهد.

در واقع این عملیات یکی از سلسله عملیات موفق است که سمیر مطوط و سایر همرزمانش انجام دادند.

وی در واقع از افرادی است که گوی سبقت را از سایرین ربوده و در آن شرایط سخت و طاقت فرسا، جزو مؤسسات مقاومت اسلامی به حساب می آمدند.

خیلی از همرزمان وی نیز به شهادت رسیدند و آنهایی که هنوز زنده اند، از فرماندهان عالی رتبه مقاومت به حساب می آیند.
 شهید سمیر محمد مطوط (جواد) مجری عملیات دو اسیر
 
همه متفق القول هستند که وی چنان عزم و اراده آهنینی داشت که منبع امیدواری همه همرزمانش بود. وی چنان ایمان و باوری به اندیشه های خود داشت که در عملیات ها حتی در صورت بروز مشکلات و موانع، آنها را کنار می زد. شور و نشاط و انگیزه وی درجهاد مقدس به قدری بالا بود که الگویی برای همه مبارزان بود. درکنار این شور و حماسه از دقت بالایی در برنامه ریزی عملیات ها برخوردار بود و می توانست پیش بینی دقیقی از مشکلات و موانع را ارائه دهد و تصمیمات وی درعملیات ها تصمیماتی به موقع و به جا بود.

شهید سمیر در زمانی به مقاومت پیوست که مقاومت هیچ پـشتوانه مادی نداشته و جوانان بدون هیچ توقع مزد و پاداشی به مقاومت پیوسته بودند. شرایط بسیار سخت بود و از همه جهت و از همه طرف محاصره شده بودند. درمیان مردم ناشناس بودند و بسیار مورد بی مهری قرار می گرفتند. شرایطی که کم تر کسی جرأت ابراز حمایت از آنها را داشت در واقع مردان آن دوره به اندازه مرد بودند. آنها سلاح و مهمات کافی نداشتند، چه برسد به اینکه سلاح های پیشرفته و آموزش های عالی امروزه را داشته باشند. آنها تمام تجارب خود را با مجروح و شهید شدن یکی از هم رزمانشان به دست آورده بودند، ولی درمقابل چنان عزم و اراده ای داشتند که کوهی از موانع و مشکلات را از جا کنده و روز به روز بر تاکتیک های نظامی خود می افزودند.

خواهرش می‌گوید: سمیر در هیچ کدام از عملیات هایی که خود در آن حضور داشته، مجروح یا شهیدی را در صحنه نبرد رها نکرده است. با وجود اینکه نام آنها آوازه خاص و عام شده بود و نامشان ورد زبان ها شده بود، ولی بسیار متواضع بودند و هیچ کسی در مورد فعالیت هایشان اطلاعاتی نداشت. تنها یک عکس از وی وجود دارد که مربوط به یکی از عملیات هاست که مقاومت توانست زرهپوشی از اسرائیلی ها را به غنیمت بگیرد و آنها برای انتقال این زرهپوش مجبور شدند از این روستا عبور کنند. درحالی که مردم و خبرنگاران در مسیر منتظرشان بودند.

او هم در یکی از نوارهای عملیات مقاومت صدای برادرش را تشخیص می دهد و دستی را می بیند که شبیه دست برادرش است و از او می پرسد که شما در این عملیات بوده اید و وی به شدت این موضوع را انکار می کند.

روزی یکی از دوستانش به خواهر سمیر می گوید که برادرت فرمانده ماست و او دستور می دهد و ما اجرا می کنیم. سمیر به خواهرش جواب می دهد که به حرفش گوش نکن. شوخی می کند. یکی از دوستانش می گوید سمیر دریکی از عملیات ها زخمی شد و به بیمارستان منتقل شد. وی درمیان کسی که برای بازدید از وی آمده بودند، شایع کرده بود که به خاطر انفجار کپسول گاز زخمی شده است.

سرانجام سمیر مطوط درسال 1987 شهید شد و با انتشار خبر شهادتش و برملا شدن هویتش همه شوکه شدند.

مادرم تنها یک آرزو داشت و آن این بود که بر سر خاک برادرم حاضر شود. ولى 40 روز قبل از مبادله اسرا و بازگشت جسد سمیر مطوط ، وى از دار فانى رفت و ترجیح داد فرزندش را در بهشت ملاقات کند. در تمام این نه سال تنها چیزى که مادرش را دلدارى مى‌داد ، این بود که سمیر مطوط هر از چندگاهى در خواب و بیدارى به مادرش سر مى‌زد و او را دلدارى مى‌داد.

سخنرانی شهید سمیر مطوط


شهید سمیر محمد مطوط در یکی از سخنرانی‌هایش در جمع همرزمان خود می‌گوید: مقاومت اسلامی به وجود آمده تا به همه مردم بگوید که نبرد با اسراییل، نبردی ازلی است که ادامه خواهد یافت.

و این مقاومت تداوم نخواهد یافت مگر به پشتیبانی مردم و مومنین و صالحین.

این نبرد، نبرد مقاومت اسلامی و نبرد همه مردم است و لازم است که همه اسلحه ها متحد باشند و باید همه اسلحه ها به یک سو هدف گیری شوند.

یک دست شوید و با لبیک به نداء‌ امام خمینی ( حفظه الله)؛ مسلمانان متحد شوید!

با شهدای قهرمان پیمان می بندم، با آنان که به عهد خود وفا کردند پیمان می بندیم در راه آزادی انسان، در راه اقامه فرمان الهی که راهشان را ادامه خواهیم داد با خدا و با خویشتن پیمان می بندیم!
 
 

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها