امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88132
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۶
تعداد بازدید: 186
حمله تکفیری‌ها به سامرا و موصل نقشه پیشنهادی افسران برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود که به‌طور احمقانه‌ای از طرحهای جبهه مقاومت در ...

حمله تکفیری‌ها به سامرا و موصل نقشه پیشنهادی افسران برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود که به‌طور احمقانه‌ای از طرحهای جبهه مقاومت در سوریه تقلید شده و قرار بود با اجرای آن مناطق سنی‌نشین عراق به‌طور کامل جدا شود.

بر اساس این گزارش، افسران نظامی و کارشناسان امنیتی برخی کشورهای حوزه خلیج فارس، به این نتیجه رسیده بودند که موفقیت‌های متوالی جبهه مقاومت در سوریه از زمانی سرعت گرفت که ارتش سوریه ابتدا طرح جداسازی مناطق تحت سلطه تکفیری‌ها را اجرا کرد و از آن پس، قرارگاه‌ها و مراکز تجمع تروریست‌ها، یکی پس از دیگری فرو ریخت و اکنون وضعیت به‌گونه‌ای تغییر یافته که گروه‌های مسلح، بدون درگیری تسلیم می‌شوند.
شهر حمص نمونه بارز موفقیت آمیز بودن این طرح نظامی بود و در آن، تروریست‌هایی که مسیرهای پشتیبانی‌شان قطع شده بود، داوطلبانه سلاح‌های خود را تسلیم کردند و بدون درگیری، سوار بر اتوبوس‌های دولت سوریه از شهر خارج شده پایتخت انقلاب را به دولت تسلیم کردند.

با اجرای این طرح، اکنون کافی است که ارتش سوریه منتظر بنشیند تا به‌مرور زمان، تکفیری‌های مناطق باقی‌مانده نیز، تسلیم شوند و سلاح‌های خود را تحویل دهند.

بر اساس این تجربیات، فرماندهان نظامی برخی ارتش‌های عربی، تصمیم گرفتند همین طرح را تقلید و از آن علیه جبهه مقاومت استفاده کنند.
عملیات داعش در سامرا و موصل، با مدیریت مستقیم افسران سعودی و نظارت مقام‌های ارشد عربستان سعودی و قطر انجام شد تا استان‌های سنی‌نشین جدا شده خیلی زود تمام مناطق شمالی عراق به تسلط دولت اسلامی عراق و شام در آید.

حمله به سامرا برای تقسیم عراق

گزارش‌های سرویس‌های اطلاعاتی عراق و نیز اعترافات رهبران اسیرشده این سازمان تروریستی حاکی از آن است که طراحان این عملیات اطمینان داشته‌اند که حتی با ۵۰ درصد موفقیت نیز، وضعیت میدانی منطقه و هرج و مرج به‌شکلی تغییر خواهد کرد که تقسیم عراق به دست ساکنان منطقه رقم می‌خورد.

برنامه ریزی برای این عملیات از حدود ۶ ماه پیش در اتاق‌های جنگ ارتش سعودی آغاز شده و دولت قطر نقش هماهنگ کننده و پشتیبانی را در این طرح داشت که نزدیک به ۳ میلیارد دلار برای آن هزینه شد.

افسران طراح این عملیات به پادشاه عربستان اطمینان داده بودند که با جداسازی مناطق شمالی و افزایش بمب‌گذاری‌ها و کشتارهای وسیع و پرتعداد، توجه غرب جلب شده و این پیام به آنها منتقل خواهد شد که استان‌های سنی‌نشین خواهان استقلال و استقرار حکومت دلخواه هستند و افکار عمومی جهان این بخش از عراق را به‌عنوان منطقه‌ای جداگانه و متمایز با جنوب تصور خواهد کرد. به این ترتیب مقدمه برای پس گرفتن نیمی از عراق فراهم خواهد شد.

نشست‌های توجیهی متعددی در تعدادی از پایتخت‌های عربی، از جمله اردن، قطر و برخی از پایتخت‌های اروپایی بین نمایندگان جامعه اطلاعاتی عربستان سعودی و قطر و تعدادی از فرماندهان داعش، به‌ویژه افسران حزب بعث صدام و تعدادی از سیاست‌مداران عراقی، برگزار شد.

به آنها توضیح داده شد که این طرح نیاز به کار در دو جبهه دارد و نخستین بار است که یک پروژه در چنین سطحی در دو عرصه سیاسی و نظامی اجرا می‌شود.

وقتی طرح به پادشاه عربستان و تعدادی از اعضای ارشد آل‌سعود عرضه و توضیح داده می‌شود که با جدا شدن استان‌های سنی‌نشین، حکومت تکفیری‌ها تثبیت و پلت‌فرم برای اجرای عملیات‌های بیشتر در عراق و مشابه سازی در کشورهای دیگر ایجاد می‌شود، آنها به‌قدری هیجان زده و ذوق زده می‌شوند که بی‌معطلی دستور تأمین اعتبار نامحدود مالی برای پشتیبانی و اجرای طرح را صادر می‌کنند.

تعدادی از فرماندهان داعش نیز به ملاقات پادشاه سعودی عبدالله‌بن عبدالعزیز، برده می‌شوند و همان‌جا دستور قرارگرفتن امکانات ارتش سعودی در خدمت افسران سابق حزب بعث و فرماندهان داعش صادر شده و به‌زودی گروه‌هایی از اعضای داعش برای آموزش به عربستان منتقل می‌شوند.

نقش قطر نیز، در این فرآیند مهم بود و شبکه‌هایی برای استخدام جنگجویان جدید از کشورهای عربی به‌ویژه مغرب و تأمین و انتقال تسلیحات و تجهیزات از مسیر ترکیه و کردستان عراق را راه‌اندازی می‌کند.

با سقوط شهرهای رنکوس و یبرود در سوریه و تسلیم شدن تکفیری‌های حمص، شاهزادگان سعودی خواستار اجرای سریع عملیات می‌شوند و مقامات سعودی دربرابر مقاومت فرماندهان داعش، مجبور به برپایی چندین نشست با آنها می‌شوند.

سعودی‌ها می‌دانند که افسران سابق گارد ریاست جمهوری صدام نظامیانی باتجربه هستند، اما اهداف آنها چندان با سیاست‌های عربستان در جبهه بین المللی تکفیری‌ها منطبق نیست و در صورت تقویت بیشتر، به‌طور قطع شاخه داعش در سوریه نیز قدرت بیشتری خواهد گرفت و باقی‌مانده عناصر جبهه النصره و تکفیری‌های تحت امر سعودی‌ها را نابود خواهند کرد.

آنها تلاش کردند فرماندهان داعش را قانع کنند که با تخریب اماکن مقدس شیعیان در سامرا و قتل‌عام مردم، فرایند جنگ فرقه‌ای را دامن بزنند و از همین رو، حملات تروریستی به‌قصد ناآرام کردن استان دیاله شدت گرفت.

اطلاعات ارتش عراق، حاکی از حمله به شهرهایی در استان دیاله بود، اما تغییر ناگهانی طرح از سوی مقامات سعودی، که بدون اطلاع سایر طرفهای حاضر در نشست‌های توجیهی، تنها به فرماندهان داعش منتقل شده بود، باعث غافلگیری موقتی ارتش عراق شد.

توجیه تکفیری‌ها برای حمله صلاح‌الدین

 توجیه تروریست‌ها قبل از حمله به سامرا، توضیح داده می‌شود که استان صلاح‌الدین پایتخت عباسیون بوده است.

حمله تکفیری‌ها به سامرا

اطلاعات به دست آمده از اعضای ارشد تروریست‌های مهاجم به سامرا نشان می‌دهد که خود آنها نیز، حتی صبح روز حمله، خبر از هدف بودن شهر سامرا نداشته‌اند. در همان روز، همزمان با حرکت تروریست‌ها به‌سمت سامرا، به برخی از شخصیت‌های خائن شهر اطلاع داده می‌شود که آماده همکاری با نیروهای مهاجم باشند.

در سپیده‌دم پنج‌شنبه، تهاجم به سامرا آغاز می‌شود و با غافلگیری مردم و مأموران محلی و ایجاد فضای رعب و وحشت، تروریست‌ها در شهر پراکنده و در نقاط مختلف مستقر می‌شوند.
با کمک خائنین و وابستگان به وهابی‌ها، تروریست‌های داعش به منازل چهره‌های شناخته شده، از جمله وزیر علوم عراق حمله کرده ساکنین آنها را که اغلب از اهل‌سنت هستند به قتل می‌رسانند.

پلیس و مأموران محلی در نقاط مختلف شهر مقاومت می‌کنند، اما همه آنها، حتی سربازان اهل‌سنت، رفته رفته احساس می‌کنند که باید به‌سمت حرم بروند.

نقطه عطف

با تجمع گروه‌های پراکنده سربازان و مردم در اطراف حرم، فرایند به هم ریختن نقشه مهاجمان آغاز می‌شود. مقاومت محافظان حرم تروریست‌ها را غافلگیر می‌کند و رسیدن به آنجا غیرممکن می‌شود. تروریست‌ها با شلیک خمپاره، تلاش می‌کنند حرم را تخریب کنند و درست در ساعاتی که اغلب حرامیان مهاجم در خیابان‌های اطراف حرم تجمع کرده‌اند، صدای غرش بالگردهای ارتش شنیده می‌شود.

یگان طلایی ارتش عراق، که داعش مدعی است سپاه پاسداران ایران آن را تأسیس کرده و آموزش داده است، از زمین و هوا به مهاجمان حمله می‌کند و آنها را از ۸۰۰ متری حرم تا بیابان‌های اطراف شهر بیرون می‌راند.

داعش علت شکست خود در تسخیر سامرا را مقاومت مردم می‌داند و در بیانیه خود مدعی می‌شود که در سامرا با نیروهای "قاسم سلیمانی" جنگیده است.

حمله به موصل


داعش برای جبران این شکست و ارتقای روحیه تکفیری‌ها و نیز، امیدوار نگه داشتن حامیانش، صبح روز بعد به شهر موصل در شمال غربی عراق حمله کرد.
موصل شهر سنی‌نشین و مرکز استان نینوا است و داعش از زمان استقرار در الانبار و مناطق شمالی عراق، مراوداتی با برخی شهرهای این استان داشت.
پس از حمله داعش از سمت جنوب و غرب به موصل، گروه‌های دیگری نیز، از مرزهای ترکیه و سوریه وارد دهوک عراق شدند و از شمال به موصل حمله کردند.
تعلل مقامات کردستان عراق در اعزام نیروهای کمکی برای محافظان شهر، باعث پیشروی تروریست‌ها شد و فرودگاه، زندان مرکزی، دانشگاه و مناطق دیگری از شهر به تصرف داعش در آمد.

حمله تکفیری‌ها به موصل

ائمه و خطبای استان نینوا بار دیگر از کسانی که قادر به استفاده از سلاح هستند خواستند برای جنگ با عناصر مسلح داعش در موصل سلاح به دست بگیرند، اما کوتاهی برخی مقامات و هراس مردمی که ترجیح دادند از شهر بگریزند و یا در خانه بمانند، باعث محاصره شدن محافظان شهر شد و ارتش، در ساعات پایانی دیشب، به آنها دستور عقب‌نشینی داد.

نچیروان بارزانی، رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق امروز مدعی شد که آماده اعزام پیش‌مرگان کرد برای دفاع از موصل بوده، اما به‌علت اختلال ارتباطی در دو روز اخیر، پاسخی از دولت دریافت نکرده است.

نفوذ داعش به موصل به‌طور جدی شهرهای کردنشین را نیز تهدید خواهد کرد

شاهدان عینی می‌گویند، نیروهای نظامی طی دو روز مقاومت مانع از نفوذ تکفیری‌ها به شهر شدند، اما با افزایش شلیک‌های خمپاره‌ای تکفیری‌ها به‌سوی شهر، دیشب دستور عقب‌نشینی دریافت کردند. با خروج نظامیان از شهر، صبح امروز تروریست‌های داعش وارد شهر شدند و پرچم سیاه خود را بر مناره‌های مساجد نصب کردند.

منبع: شبکه خبر

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها