امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88168
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۱
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار سیاست‌خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی با ...

به گزارش خبرنگار سیاست‌خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در چهل و یکمین اجلاس مشورتی وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی که 28 و 29 خرداد در جده برگزار می‌شود در سطح قائم‌مقام وزیر خارجه حضور می‌یابد و افزود: طبق برنامه پیش‌بینی شده آقای مرتضی سرمدی قائم‌مقام وزیر خارجه ریاست هیات ایرانی را در این نشست برعهده دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدارهای دوجانبه هیات ایرانی با هیات آمریکایی در ژنو نیز اظهار داشت: تیم مذاکره‌کننده کشورمان طی دو روز گذشته و همچنین امروز و فردا دیدارهای صریح و جدی را با طرف‌های مذاکراتی شروع کرده که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه رایزنی‌هایی با طرف آمریکایی با حضور هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون صورت گرفت.

افخم چارچوب گفت‌وگوها را متمرکز بر موضوع هسته‌ای خواند و افزود: گفت‌وگوها صریح، شفاف و جدی انجام شد و آقای عراقچی نیز گفت‌وگوها را مفید خواند.

افخم اضافه کرد: این گفت‌وگوها در چارچوب روندهای مذاکراتی تا قبل از دور بعدی مذاکرات وین است و قرار شد که گفت‌وگوهای کارشناسی و فراتر از آن به صورت منسجم‌تر انجام شود تا ابعاد و موضوعات بررسی و دیدگاه‌ها مبادله و از زمان بهترین استفاده به عمل آید.

وی با تاکید بر اینکه اولویت ما تثبیت حقوق هسته‌ای است افزود: در این چارچوب امروز با هیات فرانسوی در ژنو و فردا نیز با هیات روس در رم دیدار و گفت‌وگو صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: پذیرش واقعیت بخش مهمی از روند جاری است که طرف‌های مذاکراتی باید بیشتر به این سمت حرکت کرده و در مسیر احترام به حقوق ملت ایران و تثبیت این حقوق باید تصمیم سختی بگیرند.

*ناآرامی‌ها در عراق

وی درباره علت ناآرامی‌های کنونی در عراق با بیان اینکه متاسفانه نیز طی چند روز گذشته برخی عملیات تروریستی در مناطق مختلف عراق صورت گرفته و شهرها و روستاها هدف حملات قرار گرفته است، افزود: خوشبختانه با فعالیت خوب ارتش عراق مردم و پلیس تقریبا اقدامات تروریست‌ها مهار شده و امیدواریم در چهارچوب همکاری و انسجام مجموعه گروه‌های عراقی و وحدت ملی این کشور، موضوع تروریسم حل و فصل و فعالیت تروریسم‌ها متوقف شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران قبلا هشدار داده بود که خطر تروریسم محدود به یک منطقه نخواهد بود و فراتر از کشورها گسترش می‌یابد و متاسفانه امروز شاهد این موضوع هستیم.

افخم اضافه کرد: این اقدامات در عراق و حمایت برخی کشورها و حامیان تروریست‌ها دامنه فعالیت تروریست‌ها را افزایش داده و به همین خاطر اتخاذ تدابیر لازم و همکاری کشورها و فعالیت‌های جامعه بین‌المللی برای ممانعت از گسترش تروریسم لازم است.

وی اضافه کرد: ضرورت دارد به تروریسم به عنوان خطری جهانشمول نگاه شود.

افخم تروریسم را مشکل و معضل همه جوامع برشمرد و افزود: باید با این پدیده ضدبشری در تلاشی جمعی و ریشه‌ای برخورد صورت گیرد.

وی اضافه کرد: حمایت از گروه‌های تروریستی متاسفانه تبعات منفی داشته و امیدواریم با تلاش مجموعه عوامل ملت و دولت عراق شاهد توقف فعالیت‌های تروریستی در این کشور باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص پیگیری وزارت خارجه درباره اموال بابک زنجانی در خارج از کشور خاطرنشان کرد: ما نیز اخباری را داشتیم که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی برخی مسئولیت‌ها و پیگیری‌ها را در این زمینه به وزارت خارجه احاله کرده که در حال پیگیری موضوع هستیم و نیازمند اطلاع دقیق در این خصوص می‌باشیم.

وی با بیان اینکه روند کار در جریان است، خاطرنشان کرد: اطلاعاتی که دریافت می‌شود در کانال اداری به مسئولان ذیربط منعکس می‌شود.

* زیاده‌خواهی تأثیری بر اراده ایران نخواهد داشت

خبرنگاری با اشاره به اظهارات اخیر فابیوس وزیر خارجه فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران از افخم پرسید که امروز در مذاکرات با هیات فرانسوی چه محورهایی مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد و آیا اظهارات فابیوس در روند مذاکرات تاثیرگذار خواهد بود؟ که وی گفت: مذاکرات ایران و 1+5 در چارچوب مباحث هسته‌ای است و رایزنی‌های دوجانبه به منظور آشنایی طرفین از دیدگاه‌های یکدیگر می‌باشد.

افخم با بیان اینکه شاهد چنین اظهارات و ادبیاتی که تاریخ آن گذشته و مربوط به قبل از مذاکرات است، هستیم، عنوان کرد: همیشه خواستار این هستیم که واقع‌بینی در روند مذاکرات حاکم و از زیاده‌خواهی پرهیز شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: زیاده‌خواهی تأثیری بر اراده ایران برای تثبیت حقوق هسته‌ای نخواهد داشت و این به طرف‌های مذاکراتی منعکس شده است.

وی یادآور شد: اگر مواضع مشابه بود شاید مذاکره منتفی می‌بود. مواضع تقریبا غیرمشابه است و امیدواریم طی روند مذاکراتی دیدگاه‌ها به هم نزدیک‌تر شود.

افخم با بیان اینکه همواره اعلام کرده‌ایم سلاح هسته‌ای ایرن توهمی بیش نیست و باید این توهم کنار گذاشته شود خاطرنشان کرد: سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای صددرصد بر ضد بشریت است و دیدگاه‌های ایران درباره سلاح‌های کشتارجمعی و هسته‌ای کاملا مشخص می‌باشد و ما مخالف تولید، انباشت و کاربرد سلاح کشتار جمعی هستیم و این مواضع را در طول مذاکرات همواره صریحا اعلام کرده‌ایم.

وی گفت: امیدواریم واقع‌بینی بیش از گذشته بر روند مذاکرات حاکم شود و طرف مقابل از زیاده‌خواهی بپرهیزند.
ادامه دارد...
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار