امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88169
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین برنامه «در کوچه‌های آفتاب» به منظور دیدار و احوالپرسی از استاد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین برنامه «در کوچه‌های آفتاب» به منظور دیدار و احوالپرسی از استاد حمید سبزواری با حضور شاعران، خبرنگاران و سایر هنرمندان در منزل وی به همت سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار می‌شود.

حسین آقاممتحنی مشهور به حمید سبزواری از شعرای معاصر است. او متولد 1304 در شهر سبزوار است. سبزواری قبل از مدرسه، قرآن را در خانه و نزد مادرش آموخته بود. او بعداً به مدرسه شیخ حسن داورزنی رفت و در دوره نوجوانی در سبزوار زندگی می‌کرد. در سبزوار کتابفروشی به نام خسروی بود. او شعرهای حمید را چاپ کرده و فروخت. حمید می‌خواست اینکار را در تهران نیز انجام بدهد لیکن این امر صورت نگرفت.
 


 

استاد سبزواری چهارده ساله بود که سرودن شعر را آغاز کرد. مهمترین فعالیت سبزواری، شاعری می‌باشد. شعر وی، شناسنامه زمانمند انقلاب است، زیرا کمتر حادثه یا رویدادی است که انعکاسی از آن درشعر او نباشد. شاعر با حساسیت ویژه خویش، هر رویداد مهم تاریخ معاصرایران رابا گل واژه‌های شعرش درحافظه زمانه نقش کرده است تا آیندگان از یاد نبرند که نسل گذشته در چه شرایط دشواری از آرمان‌ها و انقلابش دفاع کرده است. او از شعرای انقلابی بود، که سرود درد، سرود سپیده، سرودی دیگر، تو عاشقانه سفر کن، بانگ جرس و ... از جمله آثار استاد حمید سبزواری است.

یکی از روز‌های سال 62 بود که حسین رفت دیدن آیت‌الله خامنه‌ای. دورانی که دیگر او را به تخلصش، «حمید سبزواری» می‌شناختند. بحث کشیده شد به اشعارش.
 
ـ آقا حمید، چرا کار‌های‌تان را چاپ نمی‌کنید؟
 
ـ حاج آقا، منتظر مقدمه‌‌ شما بر کتابم هستم!
 
این را حمید به شوخی گفت. اما خیلی جدی شنید که «من برای هیچ کس این کار را نکرده‌ام، ولی برای شما این کار را انجام خواهم داد.» حمید هم اشعارش را توی دو تا کتاب جمع کرد و رساند دست آقای خامنه‌ای. کتاب‌هایی که بعدها اسم‌ «سرود درد» و «سرود سپیده» را برای‌شان انتخاب کرد.
 
آقا اشعار را خوانده و مقدمه‌ای دو صفحه‌ای برای حمید نوشت. « ... شاعر گرامی ما آقای حمید سبزواری از پیشکسوتان و پیشروان این راه است. زبان فاخر در شعر حمید، با مضمون انقلابی و مکتبی، آمیزه‌ای مطلوب و ارزنده پدید آورده و مجموعه شعر او در دیوان معاصر فارسی، فصل رغبت‌انگیز و شایسته‌ای گشوده است.»
 
بسیاری از اشعار معروفی که در خاطره انقلابی نسل‌های بعد از انقلاب نقش بسته از سروده‌های استاد سبزواری است:
برخیزید، برخیزید، برخیزید، برخیزید
 
برخیزید ای شهیدان راه خدا
 
ای کرده بهر احیای حق جان فدا
 
کز قطره قطره خون پاک شما
 
می‌روید تا ابد در وطن لاله‌ها
 
برخیزید، برخیزید، برخیزید، برخیزید
 
برخیزید، رهبر آمد کنون در کنارتان
 
تا سازد غرق در بوسه خاک مزارتان
 
تا گیرد انتقام شما را ز اهرمن
 
باز آمد رهبر ما پی یاری وطن
 
برخیزید.... برخیزید.......
  انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار