امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88193
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
«سید وحید ظهوری حسینی» در نشست کارشناسی دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با موضوع انتخابات افغانستان و تحولات مربوط به آن ...

«سید وحید ظهوری حسینی» در نشست کارشناسی دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با موضوع انتخابات افغانستان و تحولات مربوط به آن با اشاره به تلاش‌های نامحسوس آمریکا برای دخالت در امور داخلی افغانستان و مهندسی انتخابات در این کشور گفت: تاکنون سیاست‌های آمریکا در افغانستان به دلیل خواست و اراده ملت افغانستان با شکست مواجه شده است.

** آغاز روند حاکمیت مردم افغانستان پس از سقوط طالبان

وی در ادامه افزود: روند حاکمیت مردم افغانستان و پیروزی خواست و اراده آنان از زمان سقوط طالبان آهسته آهسته شروع شد اما برخی به اشتباه آن را به حضور نیروهای خارجی نسبت می‌دهند که این مسئله درست نیست.
این کارشناس افغان تصریح کرد: همین اراده و خواست مردم افغانستان،قدرت شرق را شکست داد و با الگوگیری از مقاومت مردمی و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) سدی بر سر راه این ابرقدرت شده و در نهایت منجر به فروپاشی شوروی سابق شد.

** حضور و ظهور طالبان به خواست آمریکا برای تحقق برنامه‌های بلند مدت واشنگتن

وی تأکید کرد: حضور و ظهور طالبان در افغانستان بنا به خواست و برنامه آمریکا بود و این کشور در مدارس دینی پاکستان، طالبان را تربیت کرد تا برنامه‌های بلندمدت 20 ساله و 30 ساله در افغانستان توسط طالبان تحقق پیدا کند و به وسیله آنان بهانه دلخواه برای حمله به افغانستان حاصل شود.

حسینی در ادامه افزود: در مدت حضور آمریکا در افغانستان شعار‌های آن کشور در بدو ورود با عملکرد آنان در افغانستان مطابقت نداشت و آنها در این مدت تنها به دنبال تحقق برنامه‌های بلند مدت خود بودند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود حضور آمریکا در افغانستان شاهدیم که تروریسم در افغانستان محو نشد و حتی ناامنی در این کشور گسترش یافت؛ تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر نیز در افغانستان روند صعودی به خود گرفت که اینها همه ناشی از اهداف متفاوت آمریکا بود.

به اعتقاد این کارشناس افغان، روند دموکراتیک شدن افغانستان با اهداف خاص آمریکا اعمال شد، آمریکا می‌خواست به شکل قانونی هم در افغانستان حضور داشته باشد هم روند دموکراتیزه شدن این کشور را در اختیار خود بگیرد.

** آمریکا مقابل خواست و اراده ملت افغانستان شکست خورد

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اما آمریکا مرحله به مرحله در افغانستان شکست خورد و نتوانست بر خواست اراده ملت افغانستان پیروز شده و به اعمال نفوذ مد نظر خود در این کشور دست پیدا کند.

حسینی افزود: حرکت مردم و خواست و اراده آنان حتی حامد کرزی را نیز با خود همراه کرد طوری که در بحث مذاکره با طالبان و همچنین چالش‌های به وجود آمده با آمریکا می‌توان خواست و اراده ملت افغانستان را مشاهده کرد.

** دخالت نامحسوس آمریکا در امور داخلی و تلاش برای مهندسی انتخابات

وی تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آمریکا به دنبال دخالت نامحسوس بود و قصد داشت تا کاندیدای مدنظر خود را به پیروزی رسانده و به شکل دموکراتیک رئیس جمهور افغانستان را در اختیار خود داشته باشد.

این کارشناس افغان اظهار داشت: چهار نفر در افغانستان به عنوان افغان‌های آمریکایی تبار معروف هستند و در اختیار آمریکا بوده و آن کشور نیز همواره از آنان حمایت کرده و آمریکا می‌خواهد آنان بر اراده مردم افغانستان حاکم شوند.

حسینی افزود: نخستین فردی که مورد حمایت و وثوق غرب بوده رئیس جمهور کنونی افغانستان یعنی حامد کرزی است؛ دومین نفر «زلمی خلیل‌زاد» بود که در دولت آمریکا پست و مقام‌های مختلفی نیز داشت و  با وجود تابعیت آمریکایی می‌خواست به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در افغانستان قدرت را در دست گیرد اما وی هرگز جایگاه مردمی نداشت و خود آمریکا با نظرسنجی‌هایی که انجام داد به این نتیجه رسید که وی گزینه مناسبی نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در ادامه خاطر نشان کرد: سومین نفر اشرف‌غنی احمدزی است.

وی افزود: چهارمین نفر «انور‌الحق احدی» وزیر دارایی سابق افغانستان بود. البته از «علی‌احمد جلالی» هم همواره به عنوان فردی که با تفکرات این اشخاص همراه بوده یاد می‌شود؛ این چهار نفر هر کدام مرحله به مرحله برای حاکمیت در افغانستان برنامه‌ریزی شده بودند.

حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: آمریکا در برنامه‌ریزی‌های خود باز هم در مقابل خواست و اراده ملت افغانستان با شکست مواجه شد و اکنون که تاریخ مصرف کرزی به اتمام رسیده، کرزی با اوباما و آمریکا دچار مشکل شده و همچنین روابط 2 کشور با چالش‌هایی همراه شده است.

وی افزود: با توجه به این موارد، اکنون آمریکایی‌ها به دنبال سیاست‌های خود و جایگزینی فردی به جای کرزی هستند.

این کارشناس افغان تصریح کرد: پس از حذف گزینه‌هایی از قبیل خلیل‌زاد، انورالحق احدی و علی احمدجلالی به دلیل عدم شایستگی لازم برای کاندیداتوری، آمریکا به سراغ گزینه بعد یعنی اشرف‌غنی احمدزی رفت و وی را به عنوان کاندیدای مدنظر خود برگزید.

وی در ادامه تأکید نمود: پیروزی اشرف‌غنی در افغانستان یعنی پیروزی و تحمیل خواست و اراده آمریکا در مقابل خواست و اراده ملت افغانستان.

** ترس آمریکا درصورت پیروزی عبدالله تحقق اراده ملت افغانستان است

حسینی خاطرنشان کرد: در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آمریکا در مهندسی انتخابات سعی داشت با تعدد کاندیداها به اهداف پنهان خود برای پیروزی نامزد مدنظر خود دست یابد اما در این زمینه نیز با شکست مواجه شد و در دور نخست انتخابات برخلاف انتظار و خواست و تلاش‌های مختلف، عبدالله رأی بیشتری نسبت به اشرف‌غنی احمدزی کسب کرد.

به گفته وی، ترس آمریکا از پیروزی عبدالله این است که خواست و اراده ملت افغانستان محقق شود زیرا این مسئله برای آنان چالش‌هایی را به وجود می‌آورد و این مسئله می‌تواند آغاز شکست قطعی آمریکا و سیاست‌های آن کشور در افغانستان باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها