امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88213
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
این روزها که حال جسمانی آیت الله ما رضایتبخش نیست، دل نداشتم که چیزی ننویسم.   ایشان به من حق استادی داشته اند و دارند و خواستم که دل نبشته های خود ...

این روزها که حال جسمانی آیت الله ما رضایتبخش نیست، دل نداشتم که چیزی ننویسم.   ایشان به من حق استادی داشته اند و دارند و خواستم که دل نبشته های خود را در این سطور در مقام و منزلتشان باز گویم که شاید ذره ای از حق شاگردی را در مقابلش ادا کرده باشم.

سال شصت و یک و در بدو ورود به دانشگاه امام صادق(ع) بود که با ایشان خیلی بیشتر آشنا شدم، همیشه چهره ای آرام و لسانی بذله گو داشتند.  و برای من همواره تجسم ترکیب علم و دینداری بوده اند به ویژه که سالها در کلاس درس اخلاقشان نیز حضور داشتم. همواره تاکیدشان به آمیختگی علم آموزی و اخلاق بوده و هست، امری که در آن دوران ما در کلاسهای اخلاق ساعت هشت تا ده صبح روزهای شنبه به کرات تکرار و ابرام می ورزیدند.  آیت الله هماره ترجمان عشق و محبت نسبت به دانشجویانش بوده و سعی داشته آنچه را که می گوید در مقام عمل نیز به اثبات برساند.

ایشان در سالگرد پانزدهم خرداد دچار این عارضه شدند و این تقارن زمانی را باید گواهی بگیریم برای نصف قرن مجاهدت ایشان در راستای تعمیق بخشیدن به هویت انقلاب اسلامی ایران در نظام جهانی، نصف قرن از تلاشهای مستمر ایشان که آرمانهای انقلاب اسلامی ایران به بار بنشیند، چالشها برطرف شوند، آسیبها شناسایی شوند و راه آینده به خوبی و زیبایی به تصویر کشانده شود به نحوی که نسل جوان ما بتواند همان راه را با صلابت بیشتری ادامه دهد.

تکیه کلام ایشان این است که مهم حفظ انقلاب اسلامی و پاسداشت خون شهداست.  ایشان همواره به راه حضرت امام (ره) به عنوان معمار انقلاب ایمان کامل دارند و مهر و عاطفه ایشان انگیزه اصلی مجاهدتهایشان بوده است.  برایشان پست و مقام اجرایی هرگز مهم محسوب نمی شود و هر از گاهی که احساس می کردند باید در صحنه باشند می آمدند و گوشه ای از کار را بدون اجر و مزد قبول میکردند.  به عبارت دیگر ایشان ترجمان این نکته گرانقدر و گرانبهایند که اصالت با خدمت است و نه با قدرت.  اگر ما مدعی هستیم که انقلاب اسلامی ما در تاریخ معاصر بی بدیل است باید که در مقام عمل هم همانگونه عمل کنیم.  درست مانند رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس که چه جانانه نشان دادند به خاطر آرمانهای انقلاب اسلامی از هر آنچه که در دنیا داردند می گذرند و هرگز تسلیم نمی شوند تا به شهادت برسند.

حال آیت الله ما نیز با زندگی مجاهدانه خود شهادت داده اند که مهم قدرت نیست، قدرت ماندنی نیست، اصالت خدمت است، خدمت به انقلاب و مردم.  آنچه می ماند قدرت نیست، آنچه می ماند خاطره های خدمت خوب و بی ادعا به مردمی است که صدها آرزوی خود را برا این انقلاب ترسیم کرده اند و صد هزینه مختلف را برای نیل به آرمانهایشان صرف کرده اند.

به این ترتیب است  که هرگز در ماندن بر صندلی قدرت اصراری ندارند و در بحرانی ترین دوران پس از انقلاب یعنی پس از شهادت شهید رجایی و شهید باهنر، قدرت را در دست گرفتند و پس از انجام انتخابات آنرا به صاحبان آن تحویل دادند، بدون اینکه چشم داشتی داشته باشند. دقیقا به مانند روزهای اولین انقلاب که ریاست کمیته های انقلاب اسلامی را به دستور حضرت امام (ره) به عده گرفتند و خدمات بی شائبه زیادی را به انقلاب اسلامی ایران هدیه کردند.  و آخرین آنها ریاست بر مجلس خبرگان رهبری بوده است.

اما آیت الله در کنار همه خصائل جهادی اصراری زیاد به مجهز کردن انقلاب اسلامی به دانش و آگاهی داشته اند و این نکته ای است که حتما باید در معرفی ایشان به درستی به آن بپردازیم.  ایشان اصرار زیادی به تحول در علوم انسانی داشته اند و به این ترتیب بود که دانشگاه امام صادق (ع) را با ترکیب علوم جدیده و علوم دینی بنیان گذاشتند.  به نظر من شاید به جرات بتوان ادعا کرد که این بزرگترین حرکت جهادی، دینی و علمی ایشان بوده است.  آیت الله مهدوی دیدگاهی بلندنظرانه و آینده نگرانه دارند و همواره این احساس خطر را داشته اند که سرمایه های علمی و دینی ما در فرآیند انقلاب به خوبی استفاده نشوند.

به این ترتیب بود که دانشگاه امام صادق(ع) به نگینی برای تربیت دانشجویانی شد که علاوه بر علوم روز مبانی اندیشه های اسلامی را نیز فرا می گرفتند.  و بسیاری از آنها اکنون از سرمایه های انسانی خوب و توانمند برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند.

دکتر رضا سیمبر

استاد گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه گیلان

و دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع)
برچسب ها:
آخرین اخبار