امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88237
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) خانه ملت پس از ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) خانه ملت پس از تصویب کلیات طرح جامع حدنگار (کاداستر) کشور، وارد بررسی جزئیات این طرح شدند و ماده یک آن را با اصلاحاتی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، ‌اصلاحات زیر در معانی مشروع مربوط به کار می‌رود:

1ـ حدنگار (کاداستر): فهرست مرتب شده اطلاعات مربوط به قطعات زمین است که مشخصه‌های زمین مانند اندازه، کاربری، مشخصات رقومی، ثبتی و یا حقوقی به نقشه بزرگ مقیاس اضافه شده است.

2ـ حدنگاری (عملیات کاداستر): مجموعه فعالیت‌های مرتبط با حدنگار (کاداستر) است که شامل تهیه نقشه با استفاده از عکس‌ها و تصاویر زمینی، دریایی، هوایی، ماهواره‌ای، تبدیل رقومی عکس‌ها و تصاویر، عملیات زمینی نقشه‌برداری، ویرایش و تکمیل نقشه‌های زمینی و تطبیق نقشه با وضعیت واقعی و موجود املاک و اضافه کردن همه اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی و کنترل نهایی و بروزرسانی آن است.

3ـ نظام جامع اطلاعات املاک و حدنگار (کاداستر) کشور: سامانه اطلاعات رایانه‌ای مکان‌محوری است که همه اطلاعات حدنگاری از جمله اطلاعات نقشه‌ها و اسناد حدنگار و سایر اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی همه املاک و عارضه‌های طبیعی کشور در آن ثبت می‌شود و از این طرح در این قانون بدان نظام جامع اطلاق می‌شود.

4ـ نقشه حدنگار:‌نقشه‌ای است که بر اساس حدنگاری تهیه می‌شود.

5ـ سند حدنگار: سند مالکیتی است که بر اساس حدنگاری و تحت نظام جامع تهیه و جایگزین اسناد مالکیت قبل از تصویب این قانون می‌شود.

6ـ سازمان: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

7ـ منطقه: حوزه‌ یا حوزه‌های ثبتی است که به تشخیص سازمان در آنها حدنگاری اجرا شده یا می‌شود.

8ـ مرکز داده‌: مرکز ملی داده‌های ثبتی موضوع بند «م» ماده 211 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران.

وکلای ملت با 142 رأی موافق، صفر رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از 195 نماینده حاضر در جلسه، ماده یک این طرح را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

انتهای پیام/‌
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها