امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88273
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،علیرضا آذرگون گفت: قلیان از زمان صفویه وارد ایران شد و به خاطر نحوه ‏استفاده و ظاهراً کم زیان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،علیرضا آذرگون گفت: قلیان از زمان صفویه وارد ایران شد و به خاطر نحوه ‏استفاده و ظاهراً کم زیان بودن آن به نسبت چپق، باب طبع ایرانیان قرار گرفت. از قرن 16 به بعد تصور نادرست طریق سالم و ایمن مصرف ‏تنباکو به صورت استفاده از قلیان مطرح شد.

هر پک قلیان 40برابر، پک سیگار دود به ریه فرد منتقل می کند

وی گفت: هر وعده قلیان برابر مصرف یک پاکت سیگار بوده و قلیان، در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ ‏سیگار ایجاد می‌ کند، به صورتی که مصرف یک نخ سیگار بین 500 سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌ کند، اما استفاده یک بار از قلیان 10 ‏تا 20 لیتر دود تولید می کند.
 
وی ادامه داد:‌ دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونوکسیدکربن ‏بیشتری هم دارد و در فرهنگ جامعه ما به این حقیقت علمی توجهی نمی ‌شود

مردم تا نبینند فردی از مصرف قلیان دچار بیماری حاد شده، مضر بودن آن را باور نمی کنند

آذرگون افزود: بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، قلیان فرآورده‌ای است که نیمی از مردان ایرانی و 37درصد زنان، آن را تجربه کرده‌اند. ‏در مطالعاتی که از سوی مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات انجام شده، 23 درصد سیگاری‌ها حداقل یکبار در هفته قلیان مصرف ‏می‌کنند.

وی افزود: این رقم در غیرسیگاری‌ها 25 درصد است و این بدین معناست که غیرسیگاری‌ها حتی بیشتر از سیگاری‌ها در حال مصرف قلیان ‏هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می‌روند.

آذرگون گفت: تنباکو مثل مواد دیگر اعتیاد آور یک نوع دخانیات است که ضررهای فراوانی از جمله انواع ‏سرطانها دارد اما افرادی که از قلیان استفاده می‌کنند این باور نادرست را دارند که چون تنباکو را از طریق قلیان و به واسطه آب مصرف ‏می‌کنند تمام مواد مضر آن از طریق آب مصرف می شود اما باید گفت به هیچ وجه آب مواد سرطانزای تنباکو را تصفیه نمی کند.‏

آب قلیان مواد سرطانزای آن را نمی‌گیرد

وی بیان کرد: نیکوتین ماده‌ای اعتیادآور است که در تنباکو وجود دارد، این مطلب که چون دود قلیان از روی آب گرفته می‌شود، ضرر ندارد، ‏باور غلطی است که در اذهان وجود دارد و آب قلیان فقط نیکوتین آن را گرفته و کم می‌کند. این در حالی است که کم شدن نیکوتین باعث ‏می شود فرد قلیانی برای تأمین نیاز خود قلیان بیشتری مصرف کرده و در نتیجه خطرات بیشتر و مضرات زیادتری برای او ایجاد می شود.‏

قلیان و جوانان

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: با عرضه تنباکو طعم دار معطر، مصرف قلیان به طور چشمگیری در میان جوانان و نوجوانان ‏پسر و دختران رو به افزایش است. مانند بسیاری از کشورهای همسایه، قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران است که گرچه بارها از ‏سوی مسئولان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی مصرف آن در اماکن عمومی و به خصوص سفره خانه‌های سنتی منع شده، اما انگار به راحتی ‏نمی شود شر آن را از چنین مکان هایی کم کرد.

وی افزود: در این بین جوانان تمایل بیشتری به مصرف تنباکوی میوه‌ای دارند به گمان اینکه ضررش ‏کمتر است اما باید گفت تنباکو میوه‌ای به دلیل داشتن رطوبت موجب رشد انواع قارچ ها و میکروبهای کشنده در آن می‌شود و افزودن ‏الکل یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیانهای میوه‌ای از دیگر خطرات استعمال این قلیانها به شمار می‌رود.
انتهای پیام/‏
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها