امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88284
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، روزگاری وقتی صحبت از به دست آوردن آرزوهای محال در بین جوانان می‌شد کسانی‌که عمری از آنها گذشته بود و پا به سن گذاشته ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، روزگاری وقتی صحبت از به دست آوردن آرزوهای محال در بین جوانان می‌شد کسانی‌که عمری از آنها گذشته بود و پا به سن گذاشته بودند می‌گفتند آرزو بر جوانان عیب نیست!

اما امروز آرزوی جوانان چیست و چرا به دست آوردن حق و حقوق عادی آنها باید به آرزوی محال تبدیل شود؟ اشتغال، ازدواج، مسکن و حتی غنی سازی اوقات فراغت امروز به آرزوی جوانان تبدیل شده است هرچند اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است اما این اقدامات همواره به قشر و گروه خاصی اختصاص داده می‌شود و متأسفانه سیاست گذاری‌ها در این عرصه نتوانسته تکافوی نیازهای جوانان این مرز و بوم را دهد که از تبعات ناشی از آن به عنوان آسیب اجتماعی یاد می‌کنند در صورتی‌که اگر از ابتدا خانواده‌ها و مسئولان به درستی جایگاه جوانان را درک کنند و برای آنها حق و حقوق مسلمی قائل شوند و برای احقاق این حق تلاش می‌کردند هم اکنون شاهد برخی معضلات اجتماعی نبودیم.

بیکاری، زنگ خطری که به صدا در آمده است

هر جوانی پس از ورود به دانشگاه و اتمام دوران تحصیلات خود دوست دارد در زمینه‌ای که مرتبط با رشته تحصیلی خود است مشغول به کار شود تا هم منبع درآمدی داشته باشد و هم بتواند خدمتی را به جامعه و کشور خود انجام دهد.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی از سال 84 به بعد افزایشی بوده و از 15.7 درصد در سال 84 به 20.8 درصد در سال 91 رسیده است.

وزارت کار اعلام کرده است بررسی ها نشان می دهد که عرضه نیروی کار زنان فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور بسیار بالا و نرخ بیکاری آنها نیز نسبت به مردان قابل توجه است. در سال 91 نرخ بیکاری مردان فارغ التحصیل دانشگاهی 14.8 درصد و بیکاری زنان حدود 32 درصد بوده است.

این آمارها نشان می‌دهد زنگ خطر بیکاری به صدا درآمده است و اگر اشتغال مورد نیاز برای جوانان از طریق ورود شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و صنعتی ایجاد نشود تنها دستگاه‌های دولتی نمی‌توانند پاسخگوی نیاز اشتغال جوانان باشند و در این صورت گرایش جوانان به اشتغال کاذب افرایش پیدا می‌کند.

ازدواج، خوانی که برای تمام جوانان پهن نمی‌شود 

اگر جوانی از خوان مشکل اشتغال به‌سلامت عبور کرد وارد خوان دوم و ازدواج می‌شود ، دیگر جوانانی که به درخت تکیه می‌دهند جوانانی نیستند که ضرب المثل عاشقی در مورد آنها صادق باشد بلکه به فکر دغدغه‌ها و مشکلاتی هستند که در مسیر ازدواج آنها وجود دارد از بالا رفتن هزینه‌ها، انتظارات خانواده‌ها و مهریه‌های سنگین تا تأمین نشدن مخارج آغاز زندگی مشترک و دویدن به دنبال وامی که می‌گویند وام ازدواج است اما با اما و اگرهایی مواجه است که بیشتر جوانان عطای وام را به لقایش می‌بخشند.

شاید جوانان انتظار داشتند همزمان با هفته جوان خبرهای خوبی در زمینه وام ازدواج بشنوند اما وزیر ورزش و جوانان به عنوان یکی از مسئولان متولی و پیگیر امور جوانان در کشور در تشریح آخرین وضعیت وام ازدواج جوانان می‌گوید: با احتساب سه میلیون نفر در صف دریافت وام ازدواج میزان بودجه لازم برای پرداخت این وام 4 هزار و 500 میلیارد تومان است و تأمین این رقم برای دولت دشوار است. البته امیدواریم تا بتوانیم این رقم را تأمین کنیم.

و به این ترتیب وام ازدواج و ازدواج هم به لیست آرزوهای محال جوانان اضافه می‌شود که نتیجه آن بالارفتن سن ازدواج و کاهش جمعیت کشور است به گونه‌ای که بر اساس آخرین آمار

بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور نرخ ازدواج در کشور 10.9 در هزار است که به طور متوسط به ازای هر هزار نفر 11 نفر ازدواج می‌کنند.

همینطور  سن ازدواج برای پسران رده سنی 20 تا 34 سال و برای دخترلن 15 تا 29 سال درنظر گرفته شده است  که جمعیت پسران در سن ازدواج کشور 12 میلیون و 70 هزار نفر هستند که از این تعداد 5 میلیون و 570 هزار نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند.

بنابراین 46 درصد آقایان در سن ازدواج کشور هرگز ازدواج نکرده‌اند.

همچنین جمعیت خانم‌های در سن ازدواج کشور در رده سنی 15 تا 29 سال شامل 11 میلیون و 790 هزار نفر هستند که از این تعداد پنج میلیون و 670 هزار خانم هرگز ازدواج نکرده‌اند بنابراین 48 درصد خانم‌های در سن ازدواج کشور هرگز ازدواج نکرده‌اند.

به این ترتیب لازم است مسئولان فرهنگی و مسئولان عرصه‌های اقتصادی کشور تدبیری بیندیشند تا پیش از آنکه جمعیت جوان ما پا به میانسالی بگذارند بتوانند تشکیل زندگی دهند و جامعه و کشور را از خطراتی مانند سونامی پیری جمعیت نجات دهند.

مسکن، سقفی که بالای سر همه جوانان نیست

بعد از خوان اشتغال و ازدواج، خوان مسکن دغدغه روز و شب جوانان می‌شود و روزها و شب‌ها را به هم می‌بافند تا بتوانند سقفی را برای زندگی خود داشته باشند که آن هم با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.

اوقات فراغت و ثانیه‌هایی که لنگان لنگان می‌گذرد

اگر به دنبال پیدا کردن متولی اقات فراغت جوانان به سراغ مسئولان امور جوانان بروید هر کدام دلایلی دارند.

وحید موسی زاده مدیرکل طرح‌های ملی جوانان وزارت ورزش و جوانان در خصوص وظیفه وزارت ورزش و جوانان در حوزه اوقات فراغت جوانان گفت: وزارت ورزش و جوانان در بحث اوقات فراغت سیاست‌گذار و برنامه‌ریز در سطح کلان است.

وی می‌گوید: ما هنوز کار در بحث غنی سازی اوقات فراغت را به صورت جدی آغاز نکرده‌ایم چرا که ما هم اکنون نسبت‌های دقیقی از گرایش جوان‌ها نداریم با اینکه پژوهش‌ها انجام شده اما از آنجا که معمولا این پژوهش‌ها در مواقع خاص انجام می‌شود نمی‌تواند نشان‌د‌‌‌دهنده ذائقه و سلیقه جوانان باشد.

همچنین مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان در خصوص اوقات فراغت معتقد است: ما نباید برای تک تک اعضای خانواده اوقات فراغت خاصی را طراحی کنیم بلکه باید اعضای خانواده در یک برنامه‌ریزی درون خانواده‌ای در کنار هم اوقات فراغت را سپری کنند.

اصلانی افزود: ما می‌توانیم برای کودکان، زنان و مردان به طور جداگانه برنامه‌هایی برای اوقات فراغت تدوین کنیم اما این موضوع باعث می‌شود تا بین اعضای خانواده فاصله ایجاد شود و اعضای خانواده باید تلاش کنند در کنارهم اوقات فراغت خود را رقم بزنند.

به این ترتیب جوانی سپری می‌شود و مسئولان با دلایلی مانند اینکه ما سیاست گذار هستیم نه مجری، بار مسئولیت را از دوش خود بر می‌دارند و در این میان آن چیزی که به هدر می‌رود سرمایه عظیم جوانی است که می‌تواند در جهت عمران و آبادانی کشور استفاده شود.

در سالی که با نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام نهاده شده است شایسته است مسئولان ما عزم ملی خود را برای هموار کردن جاده زندگی جوانان و آینده سازان کشور بسیج کنند و با مدیریت جهادی گامی مؤثر در این راه بردارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار