امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88320
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، اجلاس نمایندگان کشورهای عضو دی 8 که از 2 روز پیش در اسلام‌آباد پایتخت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، اجلاس نمایندگان کشورهای عضو دی 8 که از 2 روز پیش در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان در حال برگزاری بود امروز چهارشنبه به کار خود پایان داد.

استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و گسترش همکاری‌های تجاری-اقتصادی بخش مهمی از توافقات صورت گرفته در این اجلاس بود.

اجلاس دی 8 با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران با محور توسعه همکاری در بخش تجارت، کشاورزی، صنعت و بخش خصوصی آغاز و با به توافق رسیدن نمایندگان کشورهای عضو برای گسترش همکاری‌ها تا سال 2015 پایان یافت.

کشورهای عضو توافق کردند ظرف چهار سال آینده حجم مبادلات تجاری خود را به بیش از 500 میلیارد دلار برسانند.

گروه دی8 یا گروه هشت کشورهای مسلمان درحال توسعه که اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه در آن عضویت دارند، از جمله پیمان‌های منطقه‌ای است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و برقراری گفت‌وگو با هفت کشور صنعتی تشکیل شده است.

از بنیانگذاران دی8، «نجم الدین اربکان» نخست وزیر سابق و اسلام‌گرای ترکیه است که با سفر به 8 کشور عضو در تیرماه سال 1375 زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.

نخستین اجلاس سران دی8 با حضور سه رئیس جمهور از جمله آقای هاشمی رفسنجانی، و چهار نخست‌وزیر و یک وزیر خارجه در خرداد 1376 در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. البته این گروه حدود یک سال قبل از این تاریخ فعالیت‌های مقدماتی خود را آغاز کرده بود.

گروه کشورهای موسوم به دی8 در واقع از تشکیلات جانبی سازمان کنفرانس اسلامی است.

گروه هشت، شامل هشت کشور مسلمان اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه می‌باشد. طبق تقسیم‌بندی بانک جهانی در گزارش‌های توسعه جهانی، می‌توان این کشورها را بر اساس شاخص‌های عمده اقتصادشان در 3گروه جای داد:

- کشورهای صادرکننده نفت که شامل 3کشور اندونزی، ایران و نیجریه است.

- کشورهای با درآمد متوسط که چهار کشور پاکستان، ترکیه، مالزی و مصر را شامل می‌شود.

- کشورهای کمتر توسعه یافته که در میان این هشت کشور تنها بنگلادش در این گروه قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها