امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88387
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز گذشته مصاحبه‌ای با حجت‌الاسلام حسین کوششی  مدیر عامل اتحادیه ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز گذشته مصاحبه‌ای با حجت‌الاسلام حسین کوششی  مدیر عامل اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی کشور در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس منتشر شد.

در این مصاحبه حجت‌الاسلام کوششی یکی از دلایل عدم پیشروی ادغام دو اتحادیه قرآنی را برخی از فعالیت‌های اتحادیه تشکل‌های قرآنی عنوان و با انتقاد از برخی اقدامات صورت گرفته از جایگاه مؤسسات قرآنی در نمایشگاه بین‌المللی نیز انتقاد کرد.

بر همین اساس، حسن محمدی مدیر عامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در رابطه با تشکیل اتحادیه مدغم، اظهار داشت: اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت در سال 1382 با هدف هماهنگی مؤسسات قرآنی با دستگاه‌ها در مشهد مقدس آغاز به کار کرد.

وی با اشاره به ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های مؤسسات قرآنی به ثبت رسیده در این اتحادیه، خاطر نشان کرد: اتحادیه تشکل‌های قرآنی در 10 سال گذشته منشأ خدمات بسیاری بوده است و برخلاف اینکه مرجع صدور مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی از دو نهاد یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی صورت می‌گرفت اما روند و اهداف فعالیت اتحادیه تشکل‌های قرآنی رسیدن به وحدت برای گسترش امور قرآنی بود.

تأسیس اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور باعث انشقاق در فعالیت مؤسسات بود

محمدی با بیان اینکه بیش از 30 درصد مؤسسات عضو اتحادیه تشکل‌های قرآنی در سال 1388 از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز داشتند، تصریح کرد: سازمان تبلیغات اسلامی در سال 1388 اقدام به تأسیس تشکلی با عنوان اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور کرد؛ با وجود اینکه از 6 سال قبل ما فعالیت خود را آغاز کرده بودیم و می‌دانستیم تشکیل چنین اتحادیه‌ای سبب انشقاق فعالیت‌های قرآنی مؤسسات می‌شود اما از همان ابتدا دست همکاری و وحدت به سوی آنها فشردیم بنابراین بحث ادغام دو اتحادیه را برای اثرگذاری بیشتر مطرح کردیم.

مدیر عامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت با اشاره به مخالفت اولیه هیئت مدیره و اعضای اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور برای ادغام، ادامه داد: ‌پس از برگزاری جلسات و اثبات حسن نیت ما، مسئولان اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور که زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می‌کنند، نسبت به ادغام دو اتحادیه رضایت دادند بنابراین از سال 1389 جلسات تشکیل اتحادیه مدغم برگزار شد و قرار بود که اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت مسئول اتحادیه کشوری و اتحادیه مؤسسات قرآنی و مردمی کشور مسئول اتحادیه‌های استانی شود.

پیشنهاد تشکیل اتحادیه مدغم برای ایجاد هماهنگی بود نه از روی ضعف

محمدی با بیان اینکه طبق توافق‌های صورت گرفته ادغام دو اتحادیه قرآنی در سال 1390 به تصویب رسید، گفت: سال گذشته نیز که برای تشکیل اتحادیه مدغم به نتیجه رسیده بودیم، تغییراتی اساسی در مدیریت اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی ایجاد شد به طوری که حتی مدیرعامل سابق اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی که با ادغام دو اتحادیه موافق بود، رد صلاحیت شد در نتیجه با روی کار آمدن مسئولان جدید تمامی مصوبات قبلی بی‌نتیجه ماند اما با این وجود ما نه از روی ضعف بلکه برای هماهنگی بیشتر و همچنین رسیدن به اتحاد قرآنی آمادگی خود را برای تشکیل اتحادیه مدغم اعلام کردیم.

مدیر عامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به تشکیل جلسات هیئت مدیره، خاطر نشان کرد: سال گذشته تشکیل کمیته مشترک به تصویب رسید تا این کمیته روند ادغام اتحادیه‌های قرآنی را پیگیری کند. در این کمیته سه نفر از اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور و سه نفر از اعضای اتحادیه تشکل‌های قرآنی عضو شدند.

نحوه انتخاب اعضای کمیته مشترک در اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی مانع پیشرفت تشکیل اتحادیه مدغم شد

وی با انتقاد از نحوه تشکل کمیته مشترک، افزود: مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و یکی از اعضای اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت عضو کمیته مشترک شدند که ما توقع داشتیم از اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی نیز حداقل مدیرعامل یا رئیس هیئت مدیره در کمیته عضو شود اما متأسفانه اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور سه نفر از اعضای خود را معرفی کرد که به دلیل سکونت در شهرستان امکان حضور در بسیاری از جلسات کمیته را ندارند بنابراین در تشکیل اتحادیه مدغم و رسیدن به نتیجه با مشکل مواجه شده‌ایم.

محمدی تصریح کرد: ما به شدت از ابتدای تأسیس اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور از روی تکلیف و نه از روی ضعف پیگیر ادغام دو اتحادیه بودیم چرا که می‌دانستیم دود ناهماهنگی‎ها در عرصه قرآن به چشم جامعه قرآنی می‌رود بنابراین همواره سعی داشتیم برای رسیدن به اتحاد برنامه‌ریزی کنیم.

برای پیشروی تشکیل اتحادیه مدغم راه‌اندازی اتحادیه‌های استانی را به تعویق انداختیم

وی در رابطه با تشکیل اتحادیه‌های استانی که از نظر مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور برخلاف تعهدات مصوبات اتحادیه مدغم است، گفت: ما از سال 1388 که شاهد توسعه کمی مؤسسات در استان‌های مختلف بودیم، قصد داشتیم اتحادیه استانی را تشکیل دهیم اما زمانی که اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور فعالیت خود را آغاز کرد، بحث ادغام را در اولویت قرار دادیم.

مدیر عامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با بیان اینکه تعداد مؤسسات قرآنی که از ما مجوز فعالیت گرفتند سال گذشته حدود 500 مؤسسه بود، خاطر نشان کرد: طبق اساسنامه یک تا سه نفر از اعضای مؤسسات می‌توانند در مجمع عمومی ما شرکت کنند که برگزاری جلسات با این تعداد برای ما مقدور نیست به همین جهت مجمع عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآنی تشکیل اتحادیه استانی را به تصویب رساند تا از این طریق نمایندگانی در هر استان انتخاب شوند و در صورت برگزاری جلسات این نمایندگان حضور یابند.

تشکیل اتحادیه‌های استانی تخلف از توافقات اتحادیه مدغم نیست

محمدی با بیان اینکه تشکیل اتحادیه‌های استانی تخلف نیست، گفت: مسئولان اتحادیه مؤسسات قرآنی تشکیل اتحادیه‌های استانی ما را تخلف می‌دانند اما خودشان در ماه‌های اخیر تشکیل اتحادیه استان تهران را به تصویب رساندند در حالی که ما تعهد کرده‌ایم تا زمان مشخص نشدن بحث ادغام دو اتحادیه قرآنی، اتحادیه استانی را به ثبت قانونی نرسانیم که در این راستا به عهد خود نیز وفادار هستیم بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که اقدامات ما خلاف تعهدات است.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات تشکل‌های قرآنی کشور ادامه داد: ما از سال‌ها قبل سعی در تشکیل اتحادیه‌های استانی داشتیم اما برای مشخص شدن تکلیف اتحادیه مدغم تشکیل این اتحادیه را به تعویق انداختیم اما با توجه به تصمیم مجمع عمومی مجبور شدیم اتحادیه‌های استانی را فعال کنیم.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل کمیته مشترک، اظهار داشت: ما تاکنون چندین بار برای تشکیل کمیته مشترک اعلام آمادگی کردیم و ترجیح می‌دهیم این کمیته هر هفته برگزار شود اما متأسفانه اعضای اتحادیه مؤسسات قرآنی در جلسات حاضر نمی‌‎شوند به طوری که از یک ماه گذشته تاکنون جلسه‌ای برگزار نشده است.

هیچ سازمانی در تشکیل اتحادیه مدغم نمی‌تواند فراتر از قانون عمل کند

مدیر عامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی، رسیدن به وحدت در امور قرآنی را یکی از مهم‌ترین آرزوهای جامعه قرآنی عنوان کرد و ادامه داد: تشکیل اتحادیه مدغم فراتر از دستگاه‌ها است بنابراین نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و نه هیچ سازمان دیگری نباید در ادغام اتحادیه‌ها فراتر از قانون عمل کند.

وی با بیان اینکه وزارت ارشاد هیچ دخالتی در امور اتحادیه تشکل‌ها ندارد، افزود: ما ادعا می‌کنیم که وزارت ارشاد در فعالیت‌های ما دخیل نیست در حالی که در برخی بندهای فعالیت اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور، سازمان تبلیغات اسلامی بر روند اتحادیه مؤسسات حق خالت دارد که این امر سبب بروز مشکلاتی در تشکیل اتحادیه مدغم می‌شود.

محمدی خاطر نشان کرد: اگر ادغام دو اتحادیه به نفع جامعه قرآنی است باید مسئولان هر دو اتحادیه فارغ از دخالت دستگاه‌ها به فکر اتحاد و رسیدن به هماهنگی بیشتر باشند و اگر هم ادغام دو اتحادیه مشکلی از فعالیت‌های قرآنی برطرف نمی‌کند، مخالفان با شجاعت دلایل خود را مطرح کنند.

بین مؤسسات دو اتحادیه در نمایشگاه قرآن تفاوتی قائل نیستیم

وی در خصوص نمایشگاه قرآن و جایگاه مؤسسات قرآنی سازمان تبلیغات در این نمایشگاه نیز گفت: ما همواره سعی داریم تفاوتی بین مؤسسات دو اتحادیه در نمایشگاه قرآن قائل نشویم به طوری که حتی در سال‌های گذشته نیز بر اساس عملکرد و فعالیت مؤسسات به آنها جایگاهی را اختصاص دادیم.

محمدی از اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور خواست تا در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم حضوری فعال و پرشور داشته باشند و گفت: ما سعی می‌کنیم امسال نیز همچون سال‌های گذشته بر اساس عملکرد مؤسسات جایگاه مناسبی به آنها اختصاص دهیم تا شأن مؤسسات حفظ شود و دلخوری بین اتحادیه‌ها ایجاد نشود چرا که هدف ما تعامل و ارتقای فعالیت‌های قرآنی است.

مؤسسات قرآنی سازمان تبلیغات نیز در همایش مدیران مؤسسات قرآنی شرکت می‌کنند

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی با اشاره به نمایشگاه دستاوردهای مؤسسات قرآنی که سال گذشته به همیت سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، تصریح کرد: سال گذشته این نمایشگاه به شدت ضعیف و ناموفق برگزار شد؛ با وجود اینکه این نمایشگاه با عنوان عام «دستاوردهای مؤسسات قرآنی» بود از هیچ کدام از مؤسساتی که از وزارت ارشاد مجوز فعالیت گرفته‌ بودند دعوت نشد. اگر ما نیز با این روند پیش رویم باید مؤسسات قرآنی مردمی را در نمایشگاه بین‌المللی قرآن که وزارت ارشاد متولی برگزاری آن است، دعوت نکنیم در حالی که ما همواره سعی داریم علاوه بر ایجاد تعامل بیشتر در کنار فعالیت‌های خود از ظرفیت‌های مؤسسات قرآنی مردمی نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه اتحادیه تشکل‌های قرآنی همواره درصدد تعامل دو اتحادیه است، اظهار داشت: ما در همایش مدیران مؤسسات قرآنی از 100 مؤسسه‌ای که از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز فعالیت دارند نیز دعوت کرده‌ایم در حالی که می‌توانیم این همایش را تنها با مؤسسات خودمان برگزار کنیم اما با وجود محدودیت‌ها، برای ایجاد تعامل بیشتر سعی کردیم از مؤسسات آنها نیز دعوت کنیم تا گامی در جهت ارتقای امور قرآنی و نشان دادن حسن نیت برداشته باشیم.

محمدی در پایان با اشاره به اهمیت ایجاد هماهنگی در بین دو اتحادیه، گفت: امیدوارم با وحدت در امور قرآنی منافع جامعه را بر منافع شخصی ارجح بدانیم تا شاهد گسترش فعالیت‌های قرآنی و همدلی بیشتر مسئولان برای توسعه فرهنگ قرآن و عترت(ع) در جامعه باشیم.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها