امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88390
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین نشست هم‌اندیشی فعالان سبک زندگی اسلامی با حضور جمعی از فعالان فرهنگی و اصحاب رسانه در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین نشست هم‌اندیشی فعالان سبک زندگی اسلامی با حضور جمعی از فعالان فرهنگی و اصحاب رسانه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، در این نشست حجت‌الاسلام محمدرضا زائری نویسنده و پژوهشگر، فرید العطاس» جامعه‌شناس، مریم جلالی مدیر گروه خانواده شبکه دو و محمدجعفر خسروی تهیه کننده برنامه «زنده باد زندگی» به ایراد سخنانی درباره سبک زندگی اسلامی پرداختند.

در ابتدا «حجت‌الاسلام محمدرضا زائری» نویسنده و پژوهشگر پیرامون نحوه کار تأثیرگذار در حوزه فرهنگی و به‌خصوص مسئله سبک زندگی به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی به‌خصوص مرتبط با مسئله‌ای به نام زندگی در کوتاه‌مدت اثر خود را نشان نخواهد داد اظهار داشت: اینکه رهبر انقلاب هم بحث سبک زندگی را در مسیر تمدن سازی طرح کردند، به‌واسطه اثرگذاری کار بلندمدت در پهنه جغرافیایی وسیع است. وقتی از بحثی به نام تمدن سازی صحبت می‌کنیم یعنی کار باهدف‌گذاری طولانی‌مدت و هدف‌گذاری صحیح که منتج به نتیجه بشود.

زائری عدم دوراندیشی و سرمایه‌گذاری فکری بلندمدت را مشکل مشترک برنامه‌سازان جامعه دانست و بیان داشت: کارهای کلیشه‌ای به این نحو نه‌تنها حل مشکل نمی‌کند که سبب ایجاد مشکل نیز خواهد شد. مثال بارز این امر آن چیزی است که ما در جریان انتقال سبک زندگی غربی و اقتداری که در این انتقال نهفته است با غلبه فرهنگ آمریکایی در آن می‌بینیم و در دسترس ترین این انتقال فرهنگ شیوه و نظام آموزش زبان انگلیسی است. اتفاقی که در این شیوه رخ می‌دهد انتقال آسان سبک زندگی غربی در قالب کتب آموزشی است.

وی درگیر شدن با واقعیات بیرونی جامعه را مسئله مهم دیگر برای اثرگذاری صحیح فعالیت‌ها به‌خصوص در مسئله سبک زندگی دانست و گفت: نتیجه کار مقطعی و هدف‌گذاری کوتاه‌مدت؛ عقب افتادن از واقعیات بیرونی جامعه است و دلیل عمده شکاف ما و نسل امروز ما همین درگیر نبودن با واقعیات جامعه و تصمیم‌گیری‌های فرهنگی در اتاق‌های دربسته است. درحالی‌که باید به کف جامعه رفت و از جزئیات زندگی و اتفاقات روز جامعه خبر داشته باشیم.

این نویسنده تأکید کرد: اگر از سبک زندگی حرف می‌زنیم و می‌خواهیم برای آن کار کنیم باید بدانیم این امر با سخنرانی‌ها اتفاق نمی‌افتد، بلکه اتفاقاً باید با واقعیت ملموس و بیرونی مواجه باشیم. امروز می‌بینیم که سبک زندگی با دامنه‌ای وسیع و قدرتمند از طرف مقابل منتقل می‌شود و متأسفانه مقابله ما با این جریان انتقال فرهنگ در ضعیف‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد به‌عنوان مثال چاپ کتاب بدون شناخت واقعی مخاطب و ادبیات موردپسند او که مطمئناً نمی‌تواند راه به جایی برد.

به گفته حجت‌الاسلام زائری گفتمان حجاب به‌عنوان اصلی‌ترین مؤلفه سبک زندگی اسلامی قوی‌ترین گفتمان امروز دنیا است. در جامعه امروز اروپا به‌خصوص انگلیس و آلمان روز به روز موج اسلام‌گرایی و تمایل به حجاب افزایش یافته و برخی به خاطر این گرایش متحمل هزینه‌هایی می‌شوند که خود نشان‌دهنده اوج قدرت این گفتمان است و این قدرت و اقتدار اگر همراه با هدف‌گذاری صحیح باشد بدون نیاز به سازمان‌دهی و سخنرانی و همایش خودبه‌خود در یک بازه زمانی اثر خود را نشان خواهد داد.

وی در ادامه به نقش نهادهای اجتماعی غیردولتی در ترویج الگوی موفق زندگی اشاره کرد و گفت: دخالت دولت‌ها نه به معنای رسمی دولت که به معنای همه لایه‌های حکومتی و سازمانی و شبه‌دولتی باید در این حوزه به حداقل برسد. در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و به‌خصوص سبک زندگی تنها وظیفه دولتی‌ها از حیث نظارت و حمایت قابل‌پذیرش و دفاع است، اما درحوزه اجرا و تولید محصولات دخالت و مشارکت نهادهای دولتی قابل دفاع نیست و این امر بر عهده نهادهای غیردولتی است و سازمان اوقاف نمونه موفق یک نهاد غیردولتی و مورد پذیرش در همه جوامع در طول تاریخ است که هر جا با آزادی اختیار و فارغ از فشارهای دولتی عمل کرده، نتایج موفق در پی داشته است.

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در خاتمه سنانش تأکید کرد: اگر قرار باشد در حوزه سبک زندگی کار کنیم آن‌هم کار اثرگذار، لازمه‌اش این است که مسئله در فضای تمدنی طراحی بشود و آن فضای تمدنی لازمه‌اش یک کار طولانی و درازمدت است.

رعایت آداب زندگی مقدمه رسیدن به سبک زندگی

در ادامه این نشست «فرید العطاس» جامعه‌شناس برجسته و استاد دانشگاه ملی سنگاپور به ایراد سخن پرداخت. وی سخنان خود را با این سؤال آغاز کرد که اساساً سبک زندگی چیست و چگونه می‌تواند به اسلام منتهی شود؟

العطاس در پاسخ به این سؤال اسلام را به‌عنوان دین که واجد طرق گوناگون برای رسیدن به سعادت است نام برد و گفت: صراط مستقیم در اسلام هرچند واژه‌ای مفرد است اما برای رسیدن به آن، راه‌های بسیاری پیش روی افراد است و کسانی که این راه را انتخاب می‌کنند از ارزش‌های جهانی دین تبعیت می‌کنند که عنصر بارز آن اخلاق است.

به گفته این استاد دانشگاه، اخلاق یک امر پذیرفته جهانی است اما زیرمجموعه‌های آن و نحوه عمل کردن به این ارزش‌ها که می‌توان آن را ادب زندگی نامید از جوامعی به جوامع دیگر متفاوت است؛ و این تفاوت در شیوه عمل سبب تمایز شیوه زندگی در جوامع می‌شود.

این جامعه‌شناس برجسته در ادامه اظهار داشت: متأسفانه گاهی اوقات سبک زندگی به‌اندازه کافی تحت تأثیر آموزه‌های اسلامی نیست و از این سبک زندگی نمی‌توان به اسلام رسید. به بیان دیگر کمبود رعایت آداب زندگی اسلامی سبک زندگی یک جامعه را مغایر با اسلام می‌سازد. به‌عنوان مثال وضو در اسلام نماد پاکی است اما در کشورهای اسلامی محل‌های که برای این امر تعبیه شده مغایر با بهداشت و نظافت کافی است و این نمونه‌ای شفاف از عدم رعایت ادب زندگی اسلامی در کشورهای مسلمان است.

وی در ادامه به بیان راهکارهای عملی ارتقاء سطح زندگی و سبک زندگی افراد در جامعه پرداخت و گفت: برخی ارزش‌های اخلاقی را می‌توان به‌واسطه قانون در جامعه نهادینه کرد؛ از جمله احترام به قوانین راهنمای و رانندگی که اگرچه در ابتدا با تحمیل هزینه‌ها مورد پذیرش قرار گیرد اما با گذشت زمان و در طول نسل‌ها به‌واسطه ارزش بودن حرمت می‌یابد و افراد از آن تبعیت می‌کنند.

العطاس خاطر نشان کرد: وجوهی از ادب است که قانون نمی‌تواند شروع‌کننده آن باشد بلکه از طریق عقل، اعتقاد، آموزش و تربیت خانوادگی می‌تواند ایجاد شود. به‌عنوان مثال مهمان‌نوازی یک ارزش برگرفته از سنت اسلامی است اما توسط قانون قابل بیان نیست بلکه از ارزش‌ها نشأت می‌گیرد. اینکه برخی جوامع مهمان‌نوازتر هستند چیزی نیست که با قانون بتوان آن را اصلاح کرد بله آموزش در جامعه سبب ترویج آن در جامعه می‌شود.

پروفسور فرید العطاس سخنان خود را این‌گونه به پایان رسانید که برای رسیدن به سبک زندگی اسلامی و ارتقاء آن باید ملتزم به رعایت آداب زندگی شد و برای چهره هایی مثل مربیان و عالمان نقش ویژه‌ای قائل شد چراکه سبک زندگی اسلامی وجوه غالب آن به صورت آموزشی و ترویجی تدوین می‌شود؛ بنابراین مربیان و آموزگاران در همه سطوح باید از این ادب اسلامی برخوردار باشند. تا دغدغه آموزش بیایند، باید این چهره‌ها بازآموزی بشوند و بتوانند ارزش‌های اخلاقی را در بین خانواده‌ها و عموم جامعه تسری دهند.

خانواده ساده ایرانی قهرمان زندگی

اما نشست فعالان سبک زندگی با بخش ویژه‌ای همراه بود و آن‌هم حضور تهیه‌کنندگان برنامه «زنده‌باد زندگی» بود. این برنامه به‌عنوان یک تجربه موفق در امر برنامه‌سازی برای خانواده‌های ایرانی در این نشست معرفی شد که «مریم جلالی» مدیر گروه خانواده شبکه دو و تهیه‌کننده این برنامه در سخنان کوتاهی به بیان سیاست‌گذاری‌ها و انگیزه‌های ساخت این برنامه پرداخت.

جلالی خانواده را یک نهاد قدرتمند و مزیت قابل رقابت جمهوری اسلامی در برابر در برابر اومانیسم غرب و سوسیالیسم شرق دانست و تأکید کرد: هر زمان که تئوری توسعه ما و سیاست‌گذاری‌های ما مبتنی بر خانواده شکل بگیرد موفقیت آن حتمی خواهد بود.

وی تأکید کرد: تمام تلاش ما اثبات این امر بوده است که خانواده نه به تعبیر غربی‌اش متشکل از زن و مرد و فرزند بلکه به مفهوم خانواده گسترده حتی همراه با همسایه به‌طور حتم می‌تواند تأثیرات اساسی در جامعه باشد.

محمدجعفر خسروی مجری «زنده‌باد زندگی» نیز در سخنانی فکر و انگیزه تولید برنامه‌هایی با محوریت خانواده را مرتبط با نگاه همراه با تأکید مدیریت سیما به مسئله خانواده دانست و در ادامه افزود: با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها که نشان می‌داد ساعات پایانی شب عمد تا ساعات شب‌نشینی خانواده‌های ایرانی است؛ این ساعت از شب را برای برنامه انتخاب کردیم.

وی انتخاب عنوان «زنده‌باد زندگی» را مغفول ماندن پایداری و ثبات خانواده ایرانی علیرغم تنش‌ها و کنش‌های سیاسی و دولتی و فشارهای اقتصادی دانست و گفت: این برنامه ثابت کرد خانواده ایرانی فارغ از فراز و فرودهای موجود نسبت به حرف حساب گوششان بدهکار است.

خسروی یکی از وجوه تمایز این برنامه با سایر برنامه‌های ساخته‌شده با موضوع خانواده را نمایش واقعیت خانواده‌ها دانست و گفت: در اکثر برنامه‌ها وجوه تربیتی و مهارت‌های زندگی لحاظ شد اما ما در این برنامه سعی کردیم وارد متن زندگی خانواده‌ها شده و تاکنون میزبان بیش از 300 خانواده ایرانی بوده‌ایم. خانواده‌های بعضاً دارای امتیاز و برخی بیشتر هم خانواده‌های معمولی و این امر حتی در مستندسازی‌ها هم لحاظ شد.

در ادامه دکتر جلالی از انگیزه تهیه‌کنندگان این برنامه گفت و اظهار داشت: ما در برنامه‌سازی با مثلث مخاطب، کارشناس و سیاست‌گذار برنامه مواجهیم که گاهی اوقات در این سه‌گانه تفاوت آراء و عدم همسانی رضایتمندی مشاهده می‌شود؛ اما سعی ما به‌طور اعم در گروه خانواده و به‌طور اخص زنده‌باد زندگی بر این استوار شد که این مثلت را به‌طور یکسان رضایتمند داشته باشیم.

این کارشناس رسانه، حکمت را گمشده خانواده‌های ایرانی دانست و گفت: فقدان حکمت است که سبب رضایتمندی نسل‌های گذشته از زندگی و نارضایتی نسل جدید در جامعه مدرن امروز با انبوهی از تجملات است.

جلالی اظهار داشت: با توجه به تجربیات برنامه‌های مختلف با موضوع خانواده این امر برای ما ثابت شد آموزش‌های تحمیلی به خانواده‌ها نتیجه رضایت‌بخش به دنبال نخواهد داشت اما اگر ما بتوانیم عنصر تدبیر و اثرگذاری سازنده آن را در خانواده‌های موفق ایرانی نشان دهیم به نتیجه خواهیم رسید.

مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما با اظهار ناخرسندی از اینکه در جامعه ایرانی و برنامه‌ریزی‌ها و برنامه‌سازی‌ها یا به دنبال تشکیل خانواده بوده‌ایم و یا تحکیم آن و از ارتقا خانواده‌ها غافل مانده‌ایم تأکید کرد: خانواده حتماً نیازمند بازسازی و بازیابی است و همین مسئله زیرساخت برنامه‌ای شد با عنوان «زنده‌باد زندگی» و در این برنامه بارها دیدیم که تجربیات یک زن خانه‌دار ساده روستایی به دلیل آمیختگی‌اش با حکمت و تدبیر زن ایرانی، چه‌بسا بیشتر از یک مربی آموزشی تأثیرگذار بوده است.

پرداختن به خانواده چالش همگرا از دیگر دستاورد این برنامه بود که جلالی از آن یاد و گفت: بی‌تردید همه خانواده‌ها در روابط خود با فرزندان و فرزندان با والدین خود دچار اختلاف و مشکل هستند اما سعی ما بر این بوده است خانواده مدبر را نشان دهیم که در عین اختلاف اما ویژگی همگرایی خود را حفظ نموده و این خانواده مدبر تشکیل نخواهد شد مگر با بهره‌گیری از سه عنصر اساسی سفره، سفر و تفریح و احساس خوشبختی و زنده‌باد زندگی ابزاری است برای انعکاس این احساس خوشبختی که تنها درون خود فرد آن را گواهی می‌دهد.

تهیه‌کننده برنامه زنده‌باد زندگی در خاتمه سخنان خود با تأکید دوباره بر قداست خانواده به‌عنوان یک نهاد دست‌نخورده خاطر نشان کرد: زنده‌باد زندگی تلاشی بود برای اینکه بگوییم خانواده ایرانی ساده و سالم فارغ از ستاره‌ها و چهره‌ها و افتخارات می‌تواند قهرمان زندگی خود باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها