امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88434
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۷
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای فارس در بیشکک، روسیه، ایران و ترکمنستان تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را در زمینه امنیت در دریای خزر امضا کردند. به نقل ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای فارس در بیشکک، روسیه، ایران و ترکمنستان تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را در زمینه امنیت در دریای خزر امضا کردند.

به نقل از پایگاه خبری «ویستنیک»، در جلسه سی‌وهفتم گروه کاری در مورد وضعیت حقوقی دریای خزر که امروز 22 خرداد در شهرستان رامسر برگزار شد، «ابراهیم رحیم‌پور» معاون وزیر امور خارجه کشورمان توافقنامه‌ای را با هدف افزایش همکاری‌های امنیتی در حوزه خزر با طرف‌های روس و ترکمن امضا کرد.

رحیم‌پور همزمان با امضای این توافقنامه به استفاده معقولانه از منابع دریای خزر اشاره کرد.

«استانیسلاو پریتچین» کارشناس مرکز مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز مؤسسه مطالعات شرق‌شناسی فرهنگستان روسیه در سخنان خود در این جلسه اعلام کرد: روسیه یک روش معمول برای تمام کشورها جهت حصول اطمینان از امنیت در دریای خزر ارائه می‌دهد.

وی افزود: موضع روسیه این است که تنها کشورهای منطقه می‌توانند در تأمین امنیت دریای خزر نقش داشته به عبارتی، فقط نیروهای مسلح کشورهای حوزه خزر می‌توانند در این دریا حضور داشته باشند.

پریتچین ادامه داد: دریای خزر، دریای صلح است و تمام مسائل مربوط به آن با مذاکرات حل‌وفصل می‌شود و این اصول اساسی مواضع روسیه است که پس از کنفرانس تهران در سال 2007 اعلام و تأیید شده است.

این کارشناس روس همچنین گفت: به طور کلی منافع روسیه و ایران بسیار مشترک است از جمله در حوزه خزر که تنها کشورهای این حوزه بدون حضور نیروی سوم مسائل امنیتی آن را تعریف و حل‌وفصل می‌کنند.

در این نشست دوروزه نمایندگان کشورهای ساحلی خزر شامل جمهوری آذربایجان، ایران، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان آخرین تحولات در رابطه با وضعیت حقوقی دریای خزر را مورد بحث و گفتگو قرار داده و دستور کار جلسه وزرای خارجه این کشورها را که در اواخر ماه سپتامبر سال جاری در «آستاراخان» برگزار می‌شود، تهیه می‌کنند.

انتهای پیام/.

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها