امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88462
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۹
تعداد بازدید: 17
بهرام بیرانوند عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ...

بهرام بیرانوند عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلا، گفت: اگر روی تغییر کاربری اراضی کشاورزی به کاربری‌های دیگر غیر از کشاورزی تعصبی نداشته باشیم قطعا آینده‌ای برای کشاورزی نخواهیم داشت.

وی افزود: در کنار تعصب بر روی منع در تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلا  می‌توان روی تغییر اراضی کشاورزی به باغی و باغی به کشاورزی کمی نرمش داشت.

عضو کمیسیون کشاورزی، اظهار داشت: درست است که برخی از مردم درخصوص  مباحث اقتصادی تحت فشار هستند ولی تعدادی زیادی از مردم جامعه دارای پول‌های سرگردانی هستند که به شدت تمایل دارند تا این پول‌ها را در عرصه ساخت و ساز ویلا بکار ببرند.

بیرانوند گفت: این افراد قصدشان آبادانی نیست بلکه می‌خواهند طبیعت را به قیمت ارزانی به نفع خود مصادره کنند.

وی افزود: در کشورمان مناطق بیابانی بسیاری وجود دارد که وزارت جهاد کشاورزی آمادگی واگذاری این عرصه‌ها را برای سرمایه‌گذاری دارد ولی کسی برای آبادانی این عرصه‌ها اقدامی نمی‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، بیان داشت: افرادی که به ساخت ویلا در اراضی کشاورزی اقدام می‌کنند،زمین‌ها را از دسترس کشاورزانی که نیاز مالی دارند دور می‌کنند. واقعا این اتفاق جفا به نسل آینده است و به طور قطع آیندگان ما را برای این کار مواخذه خواهند کرد.

بیرانوند اظهار داشت: من شنیده‌ایم که در بسیاری از کشورها برای تغییر قطعه‌ای کوچک از اراضی کشاورزی باید مجوز بالاترین مقام کشور اخذ شود در صورتی که در کشور ما این مجوزها به راحتی یک شبه صادر می‌شود.

وی افزود: اگر از نظر محصولات کشاورزی به خارج وابسته شویم آنها استقلال ما را مورد خدشه قرار می‌دهند و ما باید به شدت از وابستگی غذایی به کشورهای دیگر پرهیز کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی در پاسخ به این سؤال که چطور باید با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ساختمان‌سازی مقابله کرد و متولی جلوگیری از این مسئله کیست، گفت: از نظر جغرافیایی دارای سه حوزه هستیم. یکی روستا و حریم روستا است که متولی آن بنیاد مسکن است، دیگری شهر و حریم محدوده شهراست که شهرداری حد فاصل زمین‌های کشاورزی و عرصه‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی مسئول آن است.

بیرانوند بیان داشت: بنابراین در هیچ جایی از هیچ نقطه‌ای از خاک کشور ما ابهام قانونی در رابطه با ضابط قضایی وجود ندارد و کنترل و پیشگیری از این مسئله به مدیران مربوط می‌شود.

وی افزود: به نظرم وقتی مسئولیتی به مدیران جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، بنیاد مسکن و شهرسازان واگذار می‌شود و آنها مسئولیت را تحویل می‌گیرند همان جا مقدار زمین‌هایی را که تحویل می‌گیرند مشخص کنند تا موقعی که آن مدیر از مسئولیتش برکنار می‌شود مشخص باشد که چه مقدار از اراضی حوزه‌اش تغییر کاربری یافته و کم یا زیاد شده است. 
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها