امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 88474
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۹
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در «کنفرانس سالانه مرکز امنیت نوین آمریکا» درباره مسائل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در «کنفرانس سالانه مرکز امنیت نوین آمریکا» درباره مسائل مختلف ایران اظهار نظر کرد.

خانم رایس این اظهارات را دو روز پیش در این مرکز ایراد کرده اما بیانیه کامل اظهارات وی در این کنفرانس روز گذشته روی وب‌سایت کاخ سفید قرار گرفته است. در زیر به مشروح اظهارات این مقام آمریکایی درباره مسائل مختلف ایران اشاره شده است.

سوزان رایس در بخشی از اظهاراتش درباره لزوم توسل به همکاری در خاورمیانه گفت: «35000 نیروی آمریکایی مستقر در خلیج برای یادآوری روزانه تعهد ما به امنیت منطقه بوده و شاهد آشکاری بر این امر است که آمریکا برای دفاع از منافع اصلی‌اش، خواه نابودی القاعده باشد یا جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای، آمادگی دارد.»

خانم رایس در ادامه اظهاراتش بر «تعهد قاطعانه» آمریکا برای حفظ امنیت رژیم صهیونیستی تأکید کرد و افزود واشنگتن همواره از مشروعیت اسرائیل و امنیت این رژیم در سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی دفاع خواهد کرد.

مشاور اوباما در مسائل امنیت ملی سپس به موضوع سوریه پرداخت و ضمن انتقاد از اقدامات روسیه و چین برای وتوی قطعنامه‌های ضد سوری گفت واشنگتن علی‌رغم حمایت‌های روسیه و ایران از دولت سوریه به کمک‌رسانی به مخالفان سوری از طریق گروه لندن 11 ادامه خواهد داد.

خانم رایس گفت که آمریکا هم از لحاظ نظامی و هم از لحاظ سیاسی حمایت از «مخالفان میانه‌رو سوری» را افزایش خواهد داد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه اظهاراتش علی‌رغم اشاره به مخالفت‌های واشنگتن با مسکو در تحولات اوکراین، گفت: «علی‌رغم اینکه ما با روسیه در موضوعات سوریه و اوکراین مخالف هستیم، به همکاری با این کشور برای نابودی سلاح‌های شیمیایی اسد و جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای ادامه می‌دهیم.»

رایس ادامه داد: «ما موفق به ایجاد ساختاری بی‌سابقه از تحریم‌ها برای اعمال فشار بر ایران و در عین حال باز گذاشتن باب دموکراسی شدیم.»

مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد: «در نتیجه این امر، ما با همکاری با 1+5 توانستیم پیشرفت ایران به سمت سلاح هسته‌ای را متوقف کرده و آن را در جنبه‌های اصلی به عقب برگردانیم. اکنون ما در حال آزمون این هستیم که آیا می‌توانیم به راه حلی جامع دست پیدا کنیم که نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران را حل و امنیت مشترک ما را تضمین کند یا خیر.»

منظور خانم رایس از «نگرانی‌های بین‌المللی» ادعاهایی است که کشورهای غربی به رهبری آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند.

این کشورها می‌گویند برنامه هسته‌ای ایران لفافه‌ای برای پیگیری اهداف نظامی و دست‌یابی به سلاح هسته‌ای است. اما جمهوری اسلامی ایران همواره این ادعاها را رد می‌کند.

ایران می‌گوید برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز بوده و در راستای تأمین انرژی و مصارف دارویی است. این کشور از امضاکنندگان پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) است که به کشورها حق غنی‌سازی اورانیوم برای مصارف صلح‌آمیز را می‌دهد.
 
انتهای پیام/م.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها